آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32604
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1392 16:29
تعداد بازدید : 991

فرادستان یا فرودستان

هر چهار سال یک بار پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که تغییراتی در مناصب دولتی می گیرد، برخی انتظار ظهور منجیانی دارند که گره از کارها بگشایند و به تعبیر امروزی، کلیدی برای قفل های ناگشودنی باشند.

سهیل مظلوم واجاری

در این ایام معمولا جمعی دست به کار می‌شوند و آمال و آرزوهای خود را در قالب سخنرانی، مقاله، مصاحبه و نظایر آن بیان می‌کنند و معمولا کس یا کسانی را واجد احراز سمت‌هایی معرفی می‌کنند. با پایان تب انتخابات و انتصابات، دایره طرح آرزوها هم محدودتر شده و صاحب منصبان جدید پس از استقرار به باز تولید همان رفتارهای دولتمردانه اسلاف خود خواهند پرداخت. گویا روح نظام کاستی ساسانی (ایران قبل از اسلام) همچنان در کالبد نظام اداری ایران حاکم است که مناصب را فقط شایسته طبقه فرادست - شامل آسروان (روحانیون)، ارتشتاران (افسران) و دبیران (مستخدمان اداری)- دانسته و طبقه فرودست (صنعتگران، کشاورزان و پیشه‌وران یا همان داستر بوشان) را برای کسب آنها راهی نیست.
هدف از این نوشتار ارزش‌گذاری روی صاحب منصبان فاوا نیست؛ بلکه می‌خواهد نگاهی واقع بینانه به شرایط پیرامونی انتصابات آتی ارایه کند. به نظر شما در فهرست بلند بالای نامزدهای کسب سمت‌های کلیدی وزرارت فاوا چه کسانی قرار دارند؟ آیا در فهرست نامزدهای احتمالی مثلا از امیرحسین سعیدی نائینی، پرویز رحمتی، مسعود مرتضوی، الهه عصاری، آزاده داننده، حمیدرضا قمی، ناصرعلی سعادت و غیره نشانی هست یا همچنان نامزدها ، و نه حتی منتخبان، جملگی از طبقه فرادستان و نه صنعت‌گران و پیشه‌وران فاوا هستند؟ حتما خواهید گفت دوستان نام برده، خود دارای مشغله بسیار هستند و حضور در مناصب دولتی را نخواهند پذیرفت. شاید اینچنین باشد؛ اما نگاه نگارنده به نظام کاستی حاکم بر انتصابات دولتی است.
انتظار می رود حال که رییس‌جمهور محترم ترجیح داده است از افراد آشنا یا آزمون پس داده در رده‌های وزارتی استفاده کند، وزرا از کارآفرینان بخش خصوصی که دارای تجربه کافی در حوزه فعالیت خود و نگاه متفاوت در اداره دولت هستند در رده‌های مدیریت ارشد وزارتخانه‌ها استفاده کرده و حلقه بسته انتخاب مدیران از طبقه فرادست را برای یک‌بار هم که شده بشکنند تا شاید حماسه اقتصادی محقق شود و کشور از بحران بیکاری، تورم و رشد اقتصادی پایین نجات یابد.
*نایب رییس پیشین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :