آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32483
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1392 11:55
تعداد بازدید : 501

ضرورت شناخت تولید و تولیدکننده واقعی در صنعت IT

امروزه مهم ترین مساله برای تولید، برنامه ریزی و تهیه استراتژی های میان مدت و بلندمدت است و بااهمیت ترین نیاز یک برنامه ریزی صحیح استفاده از آمار واقعی و قابل استناد است.

حسین رفعتی

در طی چند سال اخیر ضعف اطلاعات آماری و عدم وجود آمار صحیح و یا حتی عدم وجود آمار به طور محسوسی مراکز تصمیم‌گیر و برنامه‌ریز را دچار مشکل کرده است. بخش صنعت تجهیزات فناوری اطلاعات از این قاعده مستثنی نبوده و نیاز مبرم آن احساس می‌شود.
در حال حاضر آماری که در این بخش موجود است آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که براساس پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده و یا پروانه‌های بهره‌برداری فعال وزارت‌خانه‌هاست. لیکن تا چه حد می‌توان به این آمار استناد کرد.
در زمانی طرحی را «سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات ایران» آماده کرد که بر اساس آن با همکاری وزارت صنایع قدیم و با استفاده از توان تخصصی موجود در سندیکا بررسی پروانه‌های صادر شده و میزان فعالیت واحد‌ها قابل اندازه‌گیری و رصد بود. متاسفانه این طرح در بروکراسی‌های آن زمان به فراموشی سپرده شد.
اخیرا سندیکا طرحی تحت عنوان «بررسی وضعیت صنعت سخت‌افزار فناوری اطلاعات» را به معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری برای بررسی و تامین بودجه ارسال کرد. مشخصا این طرح کاملا ملی بوده و راهبردی که معاونت ریاست جمهوری نیز در این مطلب هم عقیده بوده و اجرای آن را ضروری شناخته بود. متاسفانه در آیین‌نامه‌های تهیه شده به منظور بررسی برای تامین هزینه‌ها روشی دیده نشده است که تشکل‌های اقتصادی که بشکل غیرانتفاعی و ملی فعالیت می‌کنند بتوانند از این تسهیلات به نفع صنعت و کشور استفاده کنند. نکته قابل توجه این است که در صورتی که طرح از بخش دانشگاهی کشور ارسال شود مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سوال اول چگونه بخش قابل توجهی از محیط کسب و کار که تشکل‌های کسب و کار هستند از این تسهیلات مقفول مانده‌اند. سوال دوم چرا طرح‌هایی که از طریق بودجه ملی کشور برای آن هزینه می‌شود تنها باید از طریق بخش علمی‌ کشور اجرا و بدون در نظر گرفتن سایر بخش‌های اقتصادی اجرا شوند. اهمیت حضور تشکل‌های تخصصی در محیط کسب و کار بر هیچ کس پوشیده نیست. هیچ ارگان و هیچ نهادی بهتر از خود فعالان نمی‌توانند فعالیت‌ها، پتانسیل‌ها، ایجاد ارزش افزوده و قابلیت سرمایه‌گذاری در یک صنعت را تمییز دهند. تنها نهادهایی که می‌تواند بدون در نظر گرفتن منافع شخصی و گروهی خاص، عوامل مختلف صنعت را بررسی کند تشکل‌های غیرانتفاعی آنان هستند. امید است دولت تدبیر و امید که برنامه‌ریزی و تهیه و ارایه آمار واقعی را سرلوحه خود قرار داده است اهمیت طرح‌هایی از این قبیل را مد نظر قرار داده و از توان علمی ‌تخصصی موجود در تشکل‌های آن استفاده کند.
*دبیر سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :