آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32200
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1392 11:2
تعداد بازدید : 1143

توسط سازمان نصر ارایه شد:

طرح افزایش حضور شرکت های نرم افزاری کوچک در مناقصات بزرگ

جلسه توجیه طرح جمع آوری و انتقال اطلاعات فرآیندهای کسب و کار واحدهای صنفی برای شرکت های تولیدکننده نرم افزار با حضور رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و تهران، نایب رییس، دبیرکل و جمعی از نمایندگان شرکت های تولیدکننده نرم افزار، در محل سازمان برگزار شد.

روابط عمومی نصر کشور- در ابتدای این نشست کاظم آیت‌اللهی، رییس نصر کشور با اشاره به تفاهم‌نامه سه جانبه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، شورای اصناف و سازمان، هدف از تشکیل این جلسه را جلب مشارکت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های نرم‌افزاری علاقه‌مند به کار در تجمیع اطلاعات خرده‌فروشی و پاسخ به سوالات این شرکت‌ها در این زمینه، عنوان کرد.
وی هدف از اجرای این تفاهم‌نامه را گسترش بازار عنوان کرد و همچنین در مورد اهمیت تجمیع دیتای خرده فروشی در کشورهای توسعه یافته، به منظور برنامه‌ریزی برای بازار و تامین مایحتاج جامعه توضیحاتی را ارایه کرد.
آیت‌اللهی احراز صلاحیت شرکت‌های سرمایه‌گذار، تنظیم پروتکل‌ها و ضوابط انجام کار، تدوین شیوه و مدیریت اجرایی طرح تجهیز واحدهای صنفی به تمامی ملزومات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد نیاز و تجمیع دیتای خرده‌فروشی در یک مرکز داده را از مراحل اجرای این طرح دانست.
در ادامه از نمایندگان شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار خواسته شد تا سوالات و دغدغه‌های خود را در زمینه اجرای طرح مطرح کنند.
حمیدرضا قمی دبیرکل سازمان در پاسخ به سوال یکی از حضار در خصوص موضع سازمان در این پروژه در مقابل سازمان امور مالیاتی گفت: موضوع پروژه رابطه‌ای با سازمان امور مالیاتی ندارد و فقط جمع‌آوری اطلاعات است. دستاورد این پروژه سرکوب اصناف نیست، این مساله شرایط برابری برای رقابت و گسترش بازار در یک نظام شفاف است.
وی افزود: ماده 71 قانون نظام صنفی از سال 83 در کشور تصویب شد و تاکنون با روندی آهسته در سطح کشور جریان داشته است. اینک این فرصت پدید آمده تا اصناف با یک شیوه جدید انتخاب بیشتری داشته باشند و فرصت تجهیز یابند.
وی در جواب سوالی مربوط به مناقصه و تعیین صلاحیت گفت: از مواردی که در قانون تشکیل سازمان آمده است تعیین صلاحیت‌هاست، اما در این مناقصه بحث تعیین صلاحیت‌ها زیاد مطرح نیست، اما به هر حال وقتی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این قضیه وارد می‌شود انتظار این است که حداقل تعیین صلاحیت را در حد یک دستگاه دولتی که امکانات بررسی‌اش کمتر از حدود سازمان است را انجام دهد.
وی گفت: شما می‌توانید مطمئن باشید با نظارتی که اعضای صنف بر سازمان دارند این کار با خطای کمتری نسبت به یک دستگاه دولتی انجام می‌شود.
آزاده داننده رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در ادامه بحث و توضیح پروژه گفت: دو بحث در این جا مطرح است، یکی بحث فرآیندی و شکلی و دیگری بحث محتوایی پروژه است، اما باید به این نکته اشاره کرد که در بحث شکلی ما در نقطه‌ای قرار داریم که باید پروژه را به نحوی انجام دهیم که بهترین استفاده را برای همه ذی‌نفعان شامل فروشگاه‌ها، همه همکاران صنفی و بخش‌های مرتبط با حاکمیت دولت داشته باشد و بتوانیم از این کار به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و این بازار را گسترش دهیم.
قمی دبیرکل سازمان در پاسخ به مساله از دست دادن سهم بازار شرکت‌های فعال بیان کرد، اصل موضوع این است که یک بازار جدید ایجاد شود تا کسانی که توانایی خرید و سرمایه‌گذاری ندارند، بتوانند از فرصت استفاده کنند. ضمن اینکه مساله فرآیند انتقال و تجمیع اطلاعات در آن دیده شود.
در ادامه داننده نایب رییس سازمان نصر کشور در پاسخ به سوال یکی از حضار در رابطه با ترغیب شرکت‌های کوچک به تعامل با سرمایه‌گذاران افزود: دغدغه ما در نظام صنفی رایانه‌ای این موضوع است که نقش شرکت‌های نرم‌افزاری کوچک در این مناقصه و بازار ایجاد شده چیست؟ چرا نباید بتوانند از این فرصت استفاده کنند و کوچک بودن این شرکت‌ها باعث شود که اسناد مناقصه را نخرند و این فرصت را از دست بدهند؟ بنابراین آمدیم اطلاع‌رسانی کردیم و تصمیم گرفتیم اسامی شرکت‌هایی که اسناد مناقصه را خریدند و تا پایان مهلت، طرح پیشنهادی خود را تحویل دهند، را توسط سایت در اختیار شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار قرار دهیم تا بتوانند به شرکت‌هایی که به عنوان مجری اول می‌خواهند وارد مناقصه شوند مزیت‌های رقابتی خود را عرضه کنند.
وی گفت: برای مثال یک شرکت، نرم‌افزار خاصی برای یکی از صنوف دارد که این نرم‌افزار مقبول آن صنوف است می‌تواند با یکی از این پیشنهاددهندگان مذاکره کرده تا برای آن محدوده جغرافیایی همه نرم‌افزارهای آن صنف را تامین کند، از آن طرف سازمان برای این قبیل مشارکت‌ها در ارزیابی طرح‌های پیشنهادی امتیاز قایل است.
وی افزود: این به این معناست که شرکتی که تنهایی وارد شود و تمام خدمات را به تنهایی انجام دهد، امتیاز کمتری در مقایسه با شرکتی که مشارکت بیشتری را عرضه کرده است، کسب می‌کند.
در پایان کاظم آیت‌اللهی در جمع بندی جلسه افزود: ما اسامی شرکت‌های پیشنهاددهنده را در سایت اعلام می‌کنیم، شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار می‌توانند با این شرکت‌ها مذاکره کرده و از این فرصت برای مشارکت در اجرای طرح جمع‌آوری و انتقال اطلاعات فرآیندهای کسب و کار واحدهای صنفی استفاده کنند.
در ادامه حاضرین سوالاتی در خصوص بازگشت سرمایه‌گذاری، آینده نرم‌افزارهایی که موفق به حضور در این پروژه نمی‌شوند، همچنین علت تعجیل در فرآیند انجام کار مطرح کردند که در پاسخ اعلام شد که تضمین‌های حقوقی کافی برای بازگشت سرمایه در نظر گرفته شده است و همچنین به نظر می‌رسد، وسعت بازار امکان حضور اکثر تولیدات را خواهد داد. لیکن شیوه حضور در بازار در راستای این پروژه تغییر خواهد کرد. در مورد سرعت نیز گفته شد زمان، پارامتر موثری در انجام این پروژه محسوب و در تداوم و اجرای آن تعیین شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :