آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32197
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1392 10:49
تعداد بازدید : 560

در گفت‌وگوی دویچه وله با اودو هلم برشت، رییس آژانس امنیت شبکه و اطلاعات مطرح شد:

اینترنت هرگز شما را فراموش نمی کند

بعد از جنجالی که ادوارد اسنودن درباره جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا در این کشور و حتی کشورهای دیگر به ویژه آلمان به پا کرد، این جنجال و کشمکش به میان شهروندان اروپا و دولت این کشورها نیز کشیده شد. فعالان آزادی بیان و آزادی اینترنت به دولت های اروپایی به ویژه دولت آلمان معترضند که چرا تاکنون واکنش جدی به این جاسوسی آمریکا در حریم خصوصی شهروندان اروپا نشان نداده است. در همین راستا، دویچه وله مصاحبه ای با اودو هلمبرشت (Udo Helmbrexht)، رییس آژانس امنیت شبکه و اطلاعات (ENISA) درباره آینده امنیت اروپا در اتحادیه اروپا داشته که در آن به نکات جالبی درباره امنیت داده پرداخته است. به طور کلی می توان گفت که وی معتقد است کاربر نباید انتظار داشته باشد که همه اطلاعات اش از اینترنت حذف شود. وی می گوید که کدگذاری داده ها فعلا مطمئن ترین روش برای مقابله با جاسوسی آنلاین است. وی همچنین می گوید که ارتقا و تضمین امنیت کاربران اینترنت در اروپا همچنان مهم ترین دغدغه آژانس امنیت شبکه و اطلاعات است. در ادامه، مصاحبه وی با دویچه وله را خواهید خواند:

ترجمه: نسترن صائبی منبع: دویچه وله

سیاری از مردم اروپا نگران حریم خصوصی‌شان در اینترنت هستند. آژانس شما چه راهکارهایی برای جلب اطمینان دوباره شهروندان اتحادیه اروپا در نظر دارد؟
ما همیشه برای ایمن کردن اینترنت شهروندان تلاش می‌کنیم، پس شهروندان باید به ما اطمنیان داشته باشند. اما دو نکته در این‌باره حایز اهمیت است: ما تمامی فرآیندهای کسب‌وکار و فناوری‌ها مثل رایانش ابری و شبکه‌‌های اجتماعی را بررسی می‌کنیم و خطراتی که ممکن است کاربران را تهدید کند به آنها گوشزد می‌کنیم. اول از هر چیز خود کاربران باید خود را در مقابل این تهدیدات حفاظت کنند. دوم اینکه ما مرکز امنیت سایبری در سرتاسر اروپا تاسیس کرده‌ایم که هدف اعضای آن حفاظت از شهروندان در مقابل تهدیدات اینترنتی است. شهروندان اتحادیه اروپا تمایل چندانی به استفاده از شبکه‌های اجتماعی و امکانات تکنولوژی ساخت اروپا نشان نمی‌دهند. به طور مثال، شبکه اجتماعی «استادی وز» (StudiVZ) ساخت آلمان با وجود اینکه امکانات کارآمدی داشت، اما با استقبال کاربران روبه‌رو نشد و کاربران آلمان ترجیح می‌دهند از فیس‌بوک استفاده کنند.

انیسا در حال مذاکره با سازمان‌های دیگر اروپا بر سر امنیت فناوری اطلاعات است. این همکاری تا چه حد خوب بوده و آیا آنها پیشنهادات سازنده‌ای به این آژانس داشته‌‌اند؟
این همکاری می‌توانست بهتر باشد. ما در واقع شروع خوبی داشتیم. همکاری میان این آژانس و موسسات و نهادهای اروپا در حوزه دیجیتال خوب بوده است و کارشناسان ما تلاش می‌کنند که مکانیزم‌های پدافندی جدیدی در مقابل تهدیدات سایبری ایجاد کنند. در حین بحث و گفت‌وگوی سازمان امنیت ملی آمریکا، ویویان ردینگ، نایب رییس کمیسیون اروپا در مبحث شبکه‌های هوشمند با ما همکاری و تبادل نظر کرد. شاید این همکاری‌ها در ابتدای راه باشد، اما در مسیر مناسبی قرار داریم.
در سال 2014، یک تجدید سازمانی در رگولاتوری حفاظت از داده در اروپا در برنامه کاری قرار گرفت که شامل طرح‌های جدید قانونی تحت عنوان «همین الان فراموش شوید» (Right to be forgotten) بود. هدف از این طرح این بود که به کاربران اینترنتی اجازه داده شود که بتوانند اطلاعات خود را کاملا از اینترنت پاک کنند.

این طرح تا چه حد عملی شد؟
این کار نه از نظر فنی و نه از نظر تجاری در عمل ممکن نیست که کاربری بتواند همه‌ اطلاعات مربوط به خود را حذف کند و به دست «فراموشی» بسپارد. چراکه قوانین هر شرکت متفاوت است و وقتی کاربر قبول می‌کند که از خدمات این شرکت‌ها استفاده کند، شرایط را می‌پذیرد و بسیاری از شرکت‌ها اجازه‌ حذف داده‌ها و اطلاعات مربوط به کاربر را نمی‌دهند. درواقع، حتی از نظر فنی هم در حال حاضر مقدور نیست که بتوان همه‌ اطلاعات مربوط به یک فرد را حذف کرد.

آیا ممکن است که کسی بتواند از داده‌های شخصی خود حفاظت کند؟ شرکت‌های اروپایی و موسسات چطور می‌توانند از داده‌های خود در مقابل حملات سایبری و همچنین جاسوسی‌های صنعتی محافظت کنند؟
کدگذاری، کدگذاری، کدگذاری؛ تنها راه مقابله و جلوگیری از جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا در حال حاضر کدگذاری تبادل داده‌هاست. در وب‌گردی امروز هیچ چیز حیاتی‌تر از کدگذاری و استفاده از سرویس‌هایی نیست که پیام‌ها و اطلاعات کاربر را کدگذاری می‌کنند. در آژانس امنیت شبکه و اطلاعات اروپا و موسسات مشابه جزوه‌ها و کلاس‌های درسی آنلاین بسیاری در دسترس است تا کاربران امنیت وب‌گردی خود را ارتقا داده و از سرویس‌هایی استفاده کنند که داده‌ها را کدگذاری می‌کند. در آخر می‌توان گفت که اینترنت شما را فراموش نمی‌کند و فعلا راه گیر نیفتادن در دام جاسوسی سرویس‌های امنیتی، ارتقای دانش امنیتی دیجیتال خودتان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :