آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32066
تاریخ انتشار : 29 مرداد 1392 11:43
تعداد بازدید : 840

پنج راز درباره گوشی‌های هوشمند

شب نشینی گوشی خیس در گونی برنج

بسیاری از کاربران اگرچه روز و شب با دستگاه موبایل شان سر و کله می زنند اما چیز زیادی درباره این دستگاه ها و کارهایی که می شود با آنها انجام داد، نمی دانند.

در این گزارش به مواردی می‌پردازیم که شاید بسیاری از کاربران گوشی‌ های هوشمند از وجودشان بی‌خبرند.

اسکرین‌شات
گاهی دوست داریم از یک صفحه فیس‌بوک یا یک ایمیل عکس بگیریم یا متنی زیبا به نظرمان می‌رسد و دوست داریم آن را برای یک دوست یا همکار بفرستیم، اما نمی‌دانیم در این مواقع چه باید کرد. با گرفتن یک عکس از صفحه نمایشگر موبایل می‌توان آن تصویر را به شکل دست‌نخورده ایمیل کرد.
گرفتن اسکرین‌شات، یا عکس از صفحه گوشی این مشکل را حل می‌کند. مثلا در گوشی آیفون این کار با فشردن و نگه داشتن هم‌زمان کلیدهای Home و Sleep/Wake امکان‌پذیر و این تصویر در بخش تصاویر دوربین ذخیره می‌شود.
در گوشی‌های مبتنی بر آندرویید، این کار با فشردن کلید Power و کلید تنظیم صدا ممکن می‌شود و تصویر در بخش گالری ثبت می‌شود. البته در گوشی‌های پیشرفته‌ای مثل Galaxy S4 می‌توان تنظیمات را تغییر داده و با کشیدن دست روی نمایشگر از صفحه اسکرین‌شات گرفت.

گوشی وقتی خیس‌ می‌شود
اگر گوشی هوشمند شما قاب مقاومی نداشته باشد، به محض فرو رفتن داخل آب خیس شده و ممکن است قابل استفاده نباشد.
اما مواردی وجود دارد که می‌توان بدون نیاز به قاب از گوشی هنگام خیس شدن محافظت کرد. در این مورد لازم است کاربران به نکاتی توجه کنند. در ابتدا هنگام خیس شدن گوشی هرگز نباید گوشی را روشن کرد زیرا ممکن است دیگر گوشی قابل استفاده نباشد. سپس باید اقدام به خشک کردن گوشی با پارچه نرمی کنید که قابلیت جذب رطوبت را دارد و بعد گوشی را با الکل تمیز کنید.
اگر گوشی دارای باتری قابل تعویض است، باتری را از آن خارج کرده و گوشی را به مدت یک شب داخل گونی برنج قرار دهید که رطوبت دستگاه به طور کامل از بین برود. روز بعد می‌توان گوشی را روشن کرد، اگر روشن شد، مشکلی نخواهد داشت در غیر این صورت گوشی دیگر قابل استفاده نیست.

پیدا کردن گوشی‌های گم یا دزدیده شده
همیشه احتمال گم شدن یا دزدیده شدن گوشی‌های هوشمند وجود دارد. در این مورد راهکارهایی وجود دارد که بتوان گوشی را پیدا کرد. در گوشی‌ آیفون یا آی‌پد برنامه‌ای با نام Find My iPhone وجود دارد که به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از یک رایانه یا آیفون دیگر و GPS گوشی گم‌شده را پیدا کنند. به این ترتیب کاربران می‌توانند از راه دور دستگاه موبایل خود را قفل کرده و اطلاعات آن را از بین ببرند.
در نسخه جدید سیستم‌عامل آیفون حتی قابلیتی لحاظ شده که از دزد عکس می‌گیرد و سیستم قفل فعال می‌شود و به افراد غریبه اجازه نمی‌دهد که به اطلاعات گوشی دسترسی داشته باشند. گوشی‌های آندروییدی هم با برنامهWhere>s My Droid چنین امکانی را برای کاربران فراهم می‌کنند.

اشتراک‌گذاری مکانی
با دوربین گوشی‌های هوشمند می‌توان عکس گرفت و این تصاویر را به سرعت با دوستان یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.
اگر دقت نکنید، ممکن است اطلاعات مکانی‌ شما زیر عکس‌تان درج شود و همه ب‌توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. بر این اساس به کاربران توصیه می‌شود که هنگام عکاسی GPS گوشی‌شان را خاموش کنند.
در گوشی آیفون لازم است به بخش تنظیمات مراجعه و «سرویس مکانی خصوصی» را برای دوربین خاموش کرد. روی گوشی‌های آندروییدی و ویندوزفونی در بخش تنظیمات سرویس‌های مکانی و GPS را باید خاموش کرد.
البته ممکن است این قضیه را فراموش کنید، بنابراین به کاربران پیشنهاد می‌شود که پیش از ارسال عکس‌ها نرم‌افزاری مثل PixelGarde را نصب کنند تا اطلاعات به شکل خودکار از تصاویر حذف شود.

استفاده خلاقانه از گوشی‌ هوشمند
گوشی‌های هوشمند با نرم‌افزارهایی که برای آنها ارایه می‌شود، معمولا بیش از آنچه که از آنها انتظار می‌رود کاربردی هستند. برنامه Heard روی آیفون با استفاده از میکروفن صداها را ضبط می‌کند. بنابراین زمانی که کاربر مثلا به موسیقی گوش می‌کند یا کار دیگری انجام می‌دهد صداهای محیط به شکل خودکار روی گوشی ضبط می‌شوند.
برای کشف طلا هم نرم‌افزاری برای آیفون و گوشی‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آندرویید ارایه شده که می‌توان از این دستگاه‌ها استفاده کرد و فقط لازم است که گوشی را نزدیک زمین نگه داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :