آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32001
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1392 12:27
تعداد بازدید : 518

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور برنامه اقتصادی 100 روز نخست دولت را تشریح کرد

افزایش مالیات دهندگان، ثبات نرخ ارز

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ضمن تشریح راهکارهای تحقق اجرای برنامه های اقتصادی دولت یازدهم اصلاح بودجه 92 و ارایه لایحه بودجه 93 تا نیمه آذر ماه سال جاری را از اولویت های دولت عنوان کرد.

ایسنا- محمدباقر نوبخت درباره تحلیل و بررسی‌های عملکرد پنج ماهه اول سال گفت: ما درنهایت به این نتیجه رسیدیم که درآمد 210 هزار میلیارد تومانی بودجه 92 محقق نخواهد شد از این رو اولویت اصلی معاونت برنامه‌ریزی اصلاح قانون بودجه 92 و ممانعت از کسری بودجه است.
وی افزود: از مهم‌ترین اقدامات در 100 روز پیش رو تهیه و ارایه لایحه بودجه سال 93 تا 15 آذر ماه خواهد بود.

احیای سازمان مدیریت و ایجاد انضباط مالی
نوبخت همچنین در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز گفت: تشکیل این سازمان از اولویت‌های در نظر گرفته شده است و در 100 روز آینده اجرایی می‌شود.
وی افزود: با احیای مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دیگر برنامه‌ها و طرح‌های عمرانی و اقتصادی کشور براساس اراده‌ شخصی رییس‌جمهور تهیه و تنظیم نخواهد شد بلکه کابینه دولت یازدهم براساس نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان اقتصادی و صنعتی اهتمام خود را برای اجرای برنامه‌های اقتصادی و توسعه‌ی صنعتی کشور به کار می‌بندد که به ایجاد انضباط اقتصادی خواهد انجامید.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور در رابطه با اجرای هدفمند یارانه‌ها در دولت یازدهم گفت: هدفمندی یارانه‌ها یک قانون است که دولت نیز خود را موظف به اجرای آن می‌داند.
وی با بیان اینکه طبق آخرین اظهارنظرهای رییس‌جمهور یارانه افراد طبق ماه‌های گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و قرار نیست از یارانه افراد کم شود گفت: از آنجایی که در مرحله دوم هدفمندی منابع بیشتری در اختیار دولت قرار می‌گیرد طبق ماده هفت قانون هدفمندی یارانه‌ها میان درآمدهای خانوار و اعطای یارانه باید تناسب به وجود آید.
نوبخت گفت: در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها میزان یارانه به دهک‌های پایین جامعه افزایش می‌یابد.

کاهش تورم برای بهبود وضیعت معیشتی مردم
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور همچنین بابیان اینکه کابینه جدید در 100روز نخست آغاز به کار دولت یازدهم تصمیم به ایجاد تغییر در زندگی معیشتی مردم را دارد بر مقابله با تورم برای تحقق این هدف تاکید و گفت: بی تردید از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با تورم تناسب میان نقدینگی در جامعه و عرضه کالاست.
وی افزود: این در حالی است که چنانچه نقدینگی در جامعه بالا باشد ولی عرضه به اندازه تقاضا نباشد، تورم در جامعه افزایش می‌یابد.
نوبخت در مورد طرح‌های عمرانی ناتمام در کشور نیز گفت: براساس گزارشی که هم‌اکنون در دست دولت است سه هزار طرح عمرانی ناتمام در کشور وجود دارد که با اصلاح قانون بودجه سال 92 قرار است میزان تخصیص بودجه به این طرح‌ها اولویت‌بندی شود.
وی افزود: براساس برنامه‌ دولت یازدهم قرار است اولویت تخصیص بودجه به طرح‌های ناتمام عمرانی مطابق اتمام سال این پروژه‌ها تعیین شود.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور گفت: اولویت دولت در تخصیص بودجه به پروژه‌های عمرانی براساس این اصل خواهد بود که کدام پروژه و طرح عمرانی سریع‌تر به بهره‌برداری می‌رسد.

برای مقابله با تحریم برنامه داریم
نوبخت در مورد برنامه‌های دولت یازدهم برای مقابله با تحریم نیز گفت: ما با برنامه به مقابله با تحریم خواهیم رفت و امیدواریم با اعمال یک دیپلماسی فعال و برقراری یک تعامل سازنده با دیگر کشورها در راستای حفظ منافع ملی‌مان به مقابله با گسترش تحریم‌ها پرداخته و شرایط را به سمت کاهش و از میان برداشتن آن فراهم کنیم.
جایگزینی درآمد مالیاتی به جای نفتی
این مقام مسوول همچنین بر کاهش اتکای کشور به درآمدهای نفتی تاکید کرد و گفت: کاهش اتکای جامعه به درآمدهای نفتی یک تکلیف است که با جدیت از سوی دولت یازدهم دنبال می‌شود و با توجه به محدودیت‌های منابع مالی بخشی از درآمدهای نقدی به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود که برای انجام طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ی اقتصادی صنعتی فرهنگی جامعه استفاده خواهد شد.
وی همچنین درباره جایگزین کردن مالیات به جای درآمدهای نفتی برای اداره کشور گفت: دولت یازدهم سعی دارد جمعیت مالیات دهندگان در کشور را افزایش داده تا درآمد حاصل از مالیات برای اداره‌ کشور مورد استفاده قرار
گیرد.
نوبخت گفت: منظور ما از افزایش مالیات افزایش میزان مالیات برای مردم و کسبه کوچه بازار نیست بلکه منظورمان افزایش جمعیت مالیات دهندگان در کشور است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور همچنین به نوسانات شوک‌آور نرخ ارز به اقتصاد ملی در چند ماه گذشته اشاره کرد و گفت: با همه توان با نوسانات نرخ ارز مقابله خواهد کرد تا ارزش پول ملی کاهش نیابد این در حالی است که دولت یازدهم به صورت شناور مدیریت شده، نرخ ارز را ثابت نگه خواهد داشت و تلاش خود را بر تقسیم نقدینگی کشور به تمامی بازارهای متمرکز خواهد
کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :