آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31967
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1392 10:40
تعداد بازدید : 507

اهالی شبکه اجتماعی محبوب غمگین اند

با همان و تنهایان فیس بوک

فیس بوک بزرگ ترین شبکه اجتماعی در جهان است که هم اکنون بیش از 15/1 میلیارد نفر عضو دارد و روزانه نزدیک به 700 میلیون نفر به فیس بوک سر می زنند. بزرگ ترین هدف این شبکه اجتماعی کمک به همه مردم برای یافتن دوستان جدید یا برقراری ارتباط میان دوستان قدیمی و همچنین جمع کردن تمامی اعضای خانواده در یک فضای جدید است. اما مطالعات اخیر نشان می دهد که این وب سایت به رغم داشتن این همه مزیت، تاثیرات منفی نیز دارد. بنابر مطالعات دانشمندان دانشگاه میشیگان، شهروندان این شبکه کمتر از خودشان راضی و خوشحال هستند. پژوهشگران دانشگاه میشیگان می گویند تحقیقات آنها نشان می دهد صرف وقت در فیس بوک شادی و رضایت از زندگی را کم می کند و به اصطلاح حال آدم بدتر می شود.

ترجمه: نسترن صائبی منبع: BBC

پژوهشگران دانشگاه میشیگان برای این تحقیق ۸۲ دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی را مدت دو هفته زیر نظر گرفتند.
محققان در این دو هفته روزی پنج بار به صورت آنلاین با این افراد تماس می‌گرفتند و از آنها سوالاتی می‌پرسیدند؛ از قبیل اینکه در این لحظه حال‌تان چطور است یا چه احساسی دارید؟ یا از آخرین دفعه‌ای که ما با شما تماس گرفتیم چند بار به فیس‌بوک سرزده‌اید.
در پایان دو هفته معلوم شد هر چه این افراد بیشتر در فیس‌بوک وقت گذرانده‌اند رضایت‌شان از زندگی کمتر شده است. به نظر پژوهشگران فرقی نمی‌کند تعداد دوستان‌تان در فیس‌بوک چند نفر باشد یا چقدر دوستان خوبی باشند؛ حتی فرقی نمی‌کند به چه دلیلی به فیس‌بوک سر زده‌اید، نتیجه یکسان است، فیس‌بوک حال‌تان را بهتر نمی‌کند.

استفاده از فیس‌بوک به جای خوشی، ناخوشی می‌آورد
اتن کروس، روانشناس اجتماعی که هدایت این تحقیق را بر عهده داشته می‌گوید: ما توانستیم لحظه به لحظه در طول روز نشان دهیم، خلق و خوی افراد بر اساس وقتی که در فیس‌بوک می‌گذرانند، بالا و پایین می‌شود. ما بسیاری از جوانب شخصیتی و رفتاری را در نظر گرفتیم مثل دفعات استفاده از فیس‌بوک. اما هیچ‌کدام از عواملی که بررسی کردیم تاثیری روی نتایج نداشتند.
هر چه استفاده از فیس‌بوک بیشتر بود خلق افراد بدتر می‌شد. در ظاهر فیس‌بوک منبع پرارزشی برای برآورده کردن نیاز اساسی بشر به ارتباطات اجتماعی است. اما ما متوجه شدیم استفاده از فیس‌بوک به جای خوشی، ناخوشی می‌آورد.
جان جونایدز یکی از پژوهشگران این تحقیق معتقد است نتایج آن اهمیت بسیاری دارد چون به ریشه تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر زندگی افراد بر می‌گردد. پژوهشگران هنوز نمی‌دانند دلیل این موضوع چیست. اتن کروس می‌گوید: چیزی که نمی‌دانیم این است که کدام جنبه فیس‌بوک به این نتایج مربوط هستند.
با این حال نتایج تحقیقات در این مورد ضد و نقیض بوده است.
در گفت‌وگوی رو در رو افراد خوشحال‌ترند و ۵۰ درصد بیشتر می‌خندند تا وقتی که با وبکم یا شبکه‌های اجتماعی باهم گپ می‌زنند.
کاتالینا توما، پژهشگر علوم ارتباطات دانشگاه ویسکانسین اخیرا در تحقیق خود به این نتیجه رسید که فیس‌بوک کمک می‌کند عزت نفس کاربران بیشتر شود. توما می‌گوید: راستش فیس‌بوک چنان فضای عظیمی است و در آن فعالیت‌های بسیار متنوعی انجام می‌شود که صحبت از استفاده از فیس‌بوک، بیش از حد ساده کردن مساله است. فیس‌بوک یک چیز نیست بلکه چیزهای بسیار بسیار
زیادی است. البته در تحقیقات دیگری هم که اخیرا انجام شده، به آثار منفی فیس‌بوک اشاره شده است.
حدود چهار ماه پیش دانشمندان دانشگاه اکسفورد به این نتیجه رسیدند که زوج‌هایی که از فیس‌بوک برای ارتباط استفاده می‌کنند رابطه‌شان آسیب می‌بیند.
اخیرا نیز تحقیقی دیگر منتشر شد که نشان می‌داد نگاه کردن به پروفایل خود در فیس‌بوک احساس بهتری نسبت به خود ایجاد می‌کند، هرچند تحقیقات دیگر به این نتیجه رسیدند که دیدن پروفایل و فعالیت‌های دیگران حسادت برانگیز است و حال آدم را خوش نمی‌کند.
اما به هر حال آنچه روشن است این است که ارتباط فیس‌بوکی با ارتباط رو در رو تفاوت دارد.
تصاویر و استاتوس‌ها همه ممکن است ویرایش و پیرایش و روتوش شده باشند.
برخلاف رابطه رو در رو، برای یک جواب هوشمندانه در فیس‌بوک می‌توان وقت گذاشت و همان‌طور که تحقیقات دیگر نشان داده‌اند بهترین وجوه خود را عرضه کرد.
با این حال برخی پژوهش‌ها هم می‌گویند از فعالیت فیس‌بوکی افراد می‌توان به شخصیت، خلق و خو، جنسیت و علایق آنها پی برد: شما همانی هستید که لایک می‌کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :