آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31903
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1392 12:12
تعداد بازدید : 486

تشخیص آب مروارید با موبایل

پژوهشگران دانشگاه بهداشت لندن نرم افزاری برای گوشی های هوشمند طراحی کرده اند که به تشخیص بیماری های چشمی در مناطق دورافتاده کمک کند.

خبرگزاری مهر- حدود 300 میلیون نفر در دنیا، یا مشکل بینایی دارند، یا نابینا هستند. بیشتر بیماران قابل درمان هستند، اما مشکل این است که آنها به خدمات چشم پزشکی و یا حتی معاینات ساده چشم دسترسی ندارند. به تازگی یک برنامه ویژه تلفن‌های هوشمند ساخته شده تا شاید دست‌کم بخشی از مشکل را حل کنند.دکتر «اندرو باستارو» از مجریان این طرح گفت: در بسیاری از بیمارستان‌ها جراحی آب مروارید انجام می‌شود اما تشخیص و درمان این بیماری چشمی در مناطق دورافتاده و دور از مراکز درمانی بهداشتی دشوار است؛ اما با این نرم‌افزار حتی بهیاران نیز می‌توانند چشم بیمار را معاینه کنند و بیماری آنها را تشخیص دهند.
به گفته وی این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که همه می‌توانند از آن استفاده کنند. کاربر تلفن همراه را روبه‌روی چشم بیمار قرار می‌دهد دوربین تلفن به دنبال آب مروارید می‌شود سپس از شیوه ساده‌ای برای آزمایش بینایی استفاده می‌شود. در مرحله بعد ابزار خاصی روی تلفن نصب می‌شود تا تصویر شبکیه را ثبت کند.در کنیا استفاده از این برنامه نرم‌افزاری آغاز شده است. محققان در این کشور پنج هزار نفر را با روش جدید و با روش‌های استاندارد معاینه کردند تا نتایج را مقایسه کنند.پیتر اکلند از سازمان بین‌المللی پیشگیری از نابینایی می‌گوید این روش می‌تواند تحول مهمی را ایجاد کند. اختلال بینایی تاثیر مهمی بر زندگی بیمار دارد اگر بیمار مسوول خانواده باشد مشکل بینایی او، خانواده‌اش را دچار بحران می‌کند.
معاینه با گوشی هوشمند آب مروارید بیماری چشمی افراد مورد بررسی در کنیا را به درستی تشخیص داد و پزشکان به موقع بیماران را تحت جراحی قرار دادند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :