آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31878
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1392 11:22
تعداد بازدید : 570

لری الیسون، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی اوراکل:

اپل بدون جابز محو می شود

لری الیسون، بنیان گذار و مدیر اجرایی اوراکل به تازگی مصاحبه جنجالی با شبکه CBS انجام داده که درواقع در آن در مورد برخی از شرکت ها از جمله گوگل و اپل اظهارنظر کرده و بعضا حرف های تند و تیزی نیز زده است. وی در ابتدا درباره وضعیت شرکت اپل بعد از مرگ استیو جابز صحبت کرده و گفته که مطمئن است این شرکت بدون استیو جابز به موفقیتی دست نخواهد یافت و به تدریج از روزگار محو خواهد شد.

گزارش: نسترن صائبی/ منابع: واشنگتن پست و Cnet

ناگفته نماند که لری الیسون یکی از صمیمی‌ترین دوستان استیو جابز بوده است.
به همین دلیل نیز بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر کسی باشد که از شیوه کار جابز در اپل به خوبی آگاه باشد، آن الیسون است.
وی همچنین در این مصاحبه گفت: اپل کارش را با استیو جابز شروع کرد و به اوج رسید، بعد از مدتی هیات مدیره اپل تصمیم به اخراج وی گرفت که منجر به مشکلات پیچیده‌ای شد و تا مرز ورشکستگی پیش رفت.
اما جابز بالاخره پس از چند سال دوری، به اپل بازگشت و بار دیگر این شرکت را به اوج رساند. اما هم‌اکنون بدون حضور جابز، اپل در حال دست و پا زدن در دریایی از مشکلات است و در صورت ادامه یافتن این وضعیت، تنها نامی ‌از این شرکت در یادها باقی خواهد ماند. وی درباره جابز گفت: او واقعا با
استعداد بود.
از نظر من او ادیسون زمان ما بود، پیکاسو بود و بهتر است بگوییم یک مخترع افسانه‌ای بود.
لری الیسون در سال 2011 و بعد از مرگ جابز نیز درباره او گفت: استیو برخلاف هر شخص دیگری در صنعت تکنولوژی، ایده‌های خوب را به راحتی به محصولاتی نهایی تبدیل می‌کرد و انتقال می‌داد.سخنان الیسون، چندان هم پربیراه نیست.
دقیقا از چند ماه بعد از مرگ استیو جابز و روی کار آمدن تیم کوک، کارشناسان بسیاری در مورد ضعف مدیریتی وی اظهارنظر کردند.
از نظر آنها، موقعیتی که اپل اکنون در آن قرار دارد، بسیار شبیه به موقعیتی است که جنرال الکتریک بعد از فوت کردن توماس ادیسون، مدیرعامل افسانه‌ای و بسیار مشهورش با آن مواجه بود.
پس از مرگ ادیسون، جنرال الکتریک دچار مشکلات عدیده‌ای شد.
حتی این شرکت چندین بار تا مرز ورشکستگی پیش رفت تا اینکه مدیریت این شرکت به دست فردی به نام جک ولش، فردی که استیو جابز بارها اذعان کرده بود که بسیاری از روش‌های مدیریتی خویش را از او آموخته، افتاد.
ولش همچون ادیسون سرشار از نوآوری و خلاقیت بود و چگونگی کنترل اوضاع در شرایط گوناگون را می‌دانست.
با این اوصاف به نظر می‌رسد که تیم کوک، مدیرعامل کنونی اپل با همه توانایی‌ها و سابقه خوبی که در مدیریت دارد، نتوانسته به خوبی جای جابز را در این شرکت بگیرد. به عقیده الیسون، جابز حتی زمانی که اپل دچار بحران هم می‌شد، به خوبی می‌توانست جایگاه این شرکت را حفظ کند و در عین حال با هوشیاری تمام به رشد این شرکت ادامه دهد.
لری پیج مثل شیطان رفتار می‌کند
صحبت‌های لری الیسون درباره گوگل به خوبی نشان می‌دهد که وی از گوگلی‌ها به ویژه لری پیج، مدیر اجرایی این شرکت اصلا دل خوشی ندارد. وی در این مصاحبه با سرزنش کردن پیج، گفت که وی غیرقانونی از کد اوراکل استفاده کرده است. گفتنی است که دو شرکت اوراکل و گوگل سال‌هاست که در دادگاه‌های مختلف علیه یکدیگر حاضر می‌شوند و درگیری‌های حقوقی مختلفی را با هم داشته‌اند. الیسون معتقد است که گوگل به شکل خودسرانه به حق امتیازهای انحصاری اوراکل برای آندرویید دست درازی می‌کند. گفتنی است که اوراکل در سال 2012 گوگل را به پرداخت شش میلیارد دلار برای سوءاستفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا متهم کرد و البته در این دادگاه نتوانست موفق بشود. اما به نظر می‌رسد الیسون با آنها موافق نیست و معتقد است که دادگاه رای اشتباه داده است. الیسون در این مصاحبه، گوگل را به دزدیدن ابزارهای خاص اوراکل برای ساخت سیستم‌عامل آندرویید متهم کرده است. او معتقد است که لری پیج با بدجنسی و شرارت گوگل را اداره می‌کند و در این مورد گفت: من فکر می‌کنم اغلب افرادی که با آنها مشکل دارم، کارمند شرکت گوگل هستند و حتی در این مورد مطمئن هستم. الیسون در جواب چارلی رز، مجری این برنامه که پرسید با لری پیج و سرگئی برین هم مشکل دارد، جواب داد: فکر می‌کنم به خصوص با لری مشکل دارم، چون به نظرم او تصمیماتش را با شیطنت می‌گیرد.وی افزود: او شرکتش را به همین شکل مدیریت می‌کند و فکر می‌کنم در گرفتن این تصمیمات به صورت انفرادی عمل می‌کند. بگذارید شفاف و راحت حرف بزنم؛ وقتی شما یک برنامه برای موبایل‌های آندروییدی می‌نویسید، از ابزار اوراکل و درواقع ابزار جاوا کمک گرفته‌اید و استفاده کرده‌اید و در نهایت یک دکمه را فشار می‌دهید و می‌گویید این برنامه را به فرمت آندرویید
تبدیل کن. ما با گوگل رقابت نمی‌کنیم. ما اصلا کارهایی که گوگل انجام می‌دهد را دنبال نکرده و انجام
نمی‌دهیم. ما فقط فکر می‌کنیم که آنها از حق اختراعات ما سوءاستفاده می‌کنند و این کار اشتباه است.
اینها دو موضوع مجزا هستند؛ رقابت و سوءاستفاده از حقوق ما برای اختراعات‌مان. من فکر می‌کنم کاری که انجام می‌دهند واقعا شرورانه است و در این مورد صددرصد لری پیج را مقصر می‌دانم.
این در حالی است که می‌دانم شعار لری پیج این است که شرور نباشیم!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :