آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31778
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1392 12:18
تعداد بازدید : 874

توصیه‌هایی به مناسبت روز جهانی عکاسی

عکاس نباشید، عاشق عکاسی باشید

دوشنبه این هفته روز جهانی عکاسی است. عکاسی این روزها با وجود دوربین های دیجیتال و تلفن های همراه هوشمند که به دوربین های با کیفیت و انواع اپلیکیشن های ویرایش و به اشتراک گذاری عکس مجهز است، همه گیر شده است. همچنین عکاسی با وجود مودهای اتوماتیک و هوشمند، راحت شده است. لازم نیست کاربر حتما تنظیمات حرفه ای را هنگام عکاسی انجام دهد، می تواند تمرکزش را از تنظیم کردن دوربین بردارد و روی کادربندی و سوژه شکار کردن تمرکز کند. هر چند عده ای معتقدند ابزارهای تازه باعث شده عکاسی حرفه ای در حاشیه قرار بگیرد اما بسیاری از عکاسان معتقدند چندان مهم نیست با چه وسیله ای –دوربین عکاسی حرفه ای یا تلفن همراه– عکس می گیرید، مهم این است که نگاه تازه ای به پیرامون خود داشته باشید تا عکس های تازه ای بگیرید. با توجه به تغییر و تحولات اخیر در دنیای عکاسی، اگر عکاسان جوان و آماتور از تجربیات عکاسان حرفه ای در عکاسی استفاده کنند می توان به آینده عکاسی امیدوار بود. به مناسبت روز جهانی عکاسی، توصیه هایی که عکاسان حرفه ای آژانس مگنوم به عکاسان جوان دارند را مرور می کنیم. مگنوم، یکی از معتبرترین آژانس های عکس در دنیاست. این توصیه ها را سایت تخصصی عکاسخانه گردآوری کرده است.

الکس ماجولی؛ مشارکت، کلمه کلیدی یادگیری
الکس ماجولی یک عکاس ایتالیایی تبار است. او به عکاسان جوان خواندن زیاد ادبیات را پیشنهاد می‌دهد و می‌گوید: تا حد امکان کمتر چشم‌تان به کار دیگر عکاسان باشد. همه‌روزه حتی اگر ماموریتی هم در کار نباشد و یا پولی در جیب نداشته باشید، به کار کردن ادامه دهید. با انضباط برای خودتان و نه برای دل سردبیران و کسب جوایز کار کنید. با مردم مشارکت کنید. این همکاری الزاما محدود به عکاسان نباشد. با مردمی که تحسین‌شان می‌کنید هم مشارکت کنید. کلمه کلیدی برای یادگیری مشارکت است.

کریستوفر اندرسون؛ عکاس نباشید، عاشق عکاسی باشید
کریستوفر، یک عکاس کانادایی است. او معتقد است باید عکاسی به عنوان یک حرفه را فراموش کرد. کریستوفر اندرسون می‌گوید: عکاسانه زندگی کنید که شاید کار عکسی هم به دنبالش بیاید. به دنبال این نباشید که هر چه سریع‌تر هزینه‌ اجاره‌خانه خود را با در‌آمد حاصل از دوربین تامین کنید. جیمی هنریکس اول تصمیم نگرفت که موزیسین شود و بعد شروع به یادگیری گیتار کند. خیر، او عاشق موسیقی بود و قطعه‌ای زیبا خلق کرد و سپس موسیقی تبدیل به حرفه‌ او شد. عکس‌هایی بگیرید که احساس می‌کنید رسالت گرفتن‌شان را دارید و احتمالا این نکته شما را به حرفه عکاسی هدایت خواهد کرد. اگر شما تلاش کنید که اول از همه کارتان این باشد، تنها عکس‌های افتضاحی تولید خواهید‌ کرد که ارزشی برای شما نخواهند داشت.

کنستاتین مانوس؛ ندیده‌ها را ببینید
این عکاس آمریکایی به عکاسان جوان توصیه می‌کند تلاش کنند از گرفتن عکس‌هایی که خیلی سرراست نشان‌دهنده‌ ظاهر اجسام هستند خودداری کنند. او می‌گوید: آنچه تا به حال ندیده‌ایم و هرگز هم نخواهیم دید را به ما نشان دهید. و این نکته را در نظر داشته باشید که ثبت یک لحظه، با گذشت زمان باعث خواهد شد تا بیش از پیش منحصربه‌فرد شود. در کارگاه‌های عکاسانی که از نظر شما تحسین‌ برانگیز هستند، شرکت کنید. ثبت تصاویر خوب آسان است. تولید تصاویر خیلی خوب است که مشکل است. ثبت تصاویر فوق‌العاده تقریبا غیرممکن.

دنیس استاک؛ دنبال رویاهای‌تان باشید
این عکاس آمریکایی نیز تاکید می‌کند از عکاسی به عنوان شغلی برای امرار معاش نباید استفاده کرد. او می‌گوید: عکاسان جوان باید مهارت لازم را به خوبی به دست بیاورند و انتظار نداشته باشند که درآمد ثابتی با عکاسی‌کردن به دست بیاورند. نهایتا آنها باید رویا‌های خود را دنبال کنند. زمانی را برای پیگیری موضوعاتی که نشان‌دهنده‌ نگرانی‌های‌تان - چه بزرگ و چه کوچک - اختصاص دهید. مهم‌تر از همه زمانی که عکاسی می‌کنید تصاویر گویا ثبت کنید.
الی رید؛ ضمیر خود را فراموش کنید
الی رید در نیویورک به دنیا آمده و تحصیل کرده او می‌گوید: صحبت درباره تئوری را متوقف کنید و بیش از اندازه به تصویر فکر نکنید. ضمیر خود را فراموش کرده و اجازه دهید که عکس شما را پیدا کند. جریان جاری زندگی را که همچون رودخانه‌ای در پیرامون شماست مشاهده کرده و آگاه باشید که تصاویری که شما تولید می‌کنید ممکن است به قسمتی از مجموعه‌ تاریخی که شما در آن زندگی می‌کنید، تبدیل شود.

الیوت اروت؛ سخت‌کوش باشید
عکاس فرانسوی مگنوم توصیه می‌کند مهارت را بیاموزید. او خطاب به عکاسان جوان و تازه‌کار می‌گوید: به دقت کارهای پیشین عکاسان و نقاشان کلاسیک را مطالعه کنید. فیلم نگاه کنید و از فیلم‌ها بیاموزید. ببینید کجا می‌توانید به عنوان یک عکاس تجاری موفق باشید. عکاس صنعتی به معنی آن است که کار کنید برای دیگران و طبق سفارش کار را تحویل دهید. اما مهم‌تر از همه عکاسی شخصی خود را به عنوان سرگرمی جداگانه نگه دارید. تنها در صورتی که خیلی خوب و سخت‌کوش باشید، ممکن است نتیجه دهد.

جانس بندکسن؛ بپرسید بعد جواب بدهید
این عکاس آمریکایی می‌گوید عکاسی یک زبان است. او می‌گوید به عنوان یک عکاس باید بدانید به چه چیزی علاقه‌مند هستید؟ چه پرسش‌هایی می‌خواهید مطرح کنید؟ سپس، به دنبال پاسخ بروید و خودتان را در معرض صحبت‌کردن درباره آن موضوع قرار دهید و در این راه از عکاسی استفاده کنید. سپس یک مجموعه کار درباره آن موضوع گردآوری کنید.

مارک پاور؛ کپی نکنید
مارک پاور می‌گوید: تلاش نکنید تا چرخ را دوباره اختراع کنید. الهام‌پذیر باشید. سعی کنید و کپی نکنید. یک موضوعی پیدا کنید که برای شما مهم است. چیزی که شما را حرکت می‌دهد. چیزی که خام‌ترین احساسات شما را به جنبش بیندازد و صبر داشته باشید.

الک سوث؛ ژانرها را تجربه کنید
الک سوث معتقد است باید همه‌چیز را امتحان کرد. او می‌گوید: فتوژورنالیسم، فشن، پرتره، عکاسی مفهومی، همه‌چیز را امتحان کنید. شما هیچ‌گاه نخواهید فهمید که در چه ژانر عکاسی موفق هستید تا زمانی‌که آن ژانر را امتحان کنید. در این میان سرگرمی، مهم است. شما باید فرآیند و موضوع را دوست داشته باشید. اگر نسبت به سوژه خود احساس ملامت داشته باشید و یا راضی نباشید، این قضیه در تصاویر خود را نشان خواهد داد. اگر ته دل‌تان می‌خواهد که از بچه گربه‌ها عکس بگیرید، پس عکس بچه گربه‌ها را بگیرید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :