آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31761
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1392 11:40
تعداد بازدید : 555

گیگابایت با همکاری IR ارایه کرد

مادربورد های قدرتمند و با ثبات با PWMهای دیجیتال

گیگابایت در طراحی نسل جدید مادربوردهای خود به منظور ارتقای کیفیت کاری قطعات نصب شده روی مادربورد با شرکتIR (International Rectifier) که بزرگ ترین ارایه کننده PWMهای دیجیتال در دنیاست همکاری کرده است.

فناوزان-PWM که مخفف کلمهPulse-width modulation است، وظیفه تلفیق پالس‌های مثبت و منفی را به عهده دارد و درواقع میزان توان مورد نیاز قطعات نصب شده روی مادربورد را تنظیم می‌کند. این عمل در نسل‌های قبلی توسط چوک‌ها و ماسفت‌های چهار قسمتی صورت می‌گرفت که علاوه بر کمی ‌اتلاف انرژی در هنگام سوییچینگ، فضای نسبتا زیادی را روی بدنه مادربورد اشغال می‌کرد. اما PWMها به 40 درصد فضای کمتری نیاز دارند و این ویژگی حداقل دو نتیجه مثبت دربر دارد. اول اینکه فضای بیشتری را برای نصب قطعات روی مادربورد در اختیار تیم طراح مادربورد قرار می‌دهد و برای استفاده در محصولات کوچک نیز مناسب است. همچنین مواد اولیه کمتری برای ساخت آنها استفاده می‌شود و در نتیجه قیمت تمام شده پایین‌تری دارند.
علاوه بر این، میزان اتلاف انرژی هنگام سوییچینگ در PWMها تقریبا صفر است. چراکه زمانی که یک سوییچ خاموش است هیچ جریانی به آن وارد نمی‌شود، و هنگامی‌ که سوییچ روشن می‌شود نیز تقریبا هیچ ولتاژی در زمان برقراری ارتباط از دست نمی‌رود. به این ترتیب انرژی به شکل بهینه‌تری مصرف می‌شود و تمام آن در اختیار قطعات سخت‌افزاری قرار می‌گیرد. نحوه برقراری و قطع جریان در PWMها کاملا توسط کنترلرهای دیجیتال انجام می‌گیرد که دقت و سرعت عکس‌العمل بسیار بالایی دارند. اگر توان مورد نیاز هر قطعه به صورت لحظه‌ای محاسبه شود و دقیقا همان میزان توان در کوتاه‌ترین زمان در اختیار آن قطعه قرار گیرد، بازده کاری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی به صورت چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. این قابلیت یکی از ویژگی‌های مادربوردهای نسل جدید گیگابایت محسوب می‌شود.
یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد PWMهای تولید شده توسط شرکت IR، تولید حرارت بسیار کمتر به نسبت تامین‌کننده‌های توان نسل قبلی است. گیگابایت به خصوص برای طراحی مادربوردهای حرفه‌ای نسل جدید خود، مانند G1.Sniper 5 و Z87X-OC Force، از این قطعات جدید استفاده کرده است و دمای کلی محوطه VRM مادربوردهای خود را کاهش داده است. برای اثبات این موضوع وب‌سایت معتبر TweakTown مادربورد Z87X-OC Force گیگابایت را مورد آزمایش قرار داده و پردازنده نصب شده روی آن را تا فرکانس چهار گیگاهرتز اورکلاک کرده است. پس از اعمال این اورکلاک به طرز عجیبی دمای محوطه VRM مادربورد افزایش پیدا نکرده و از 45 درجه سانتی‌گراد بالاتر نرفته است. حتی پس از چند ساعت کارکرد سیستم و اعمال انواع تست‌ها نیز این دما تغییری نکرده است.
این سری مادربوردهای گیگابایت از جمله مدل‌های حرفه‌ای G1.Sniper 5 و Z87X-OC Force در بازارهای داخلی کشور با گارانتی آواژنگ موجود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :