آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31550
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1392 11:7
تعداد بازدید : 858

رمضان‌علی سبحانی‌فر:

واعظی جایگاه وزارت ICT را در ارتباطات بین الملل ارتقا می بخشد

رمضان علی سبحانی فر نماینده مردم سبزوار و جغتای و جوین و خوشاب که به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن علنی مجلس سخن می گفت، در خصوص سابقه وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از وزارتخانه های زیرساختی است که خدماتی را به اقشار مختلف جامعه مانند بازاریان، تجار و کسبه، کشاورز، زنان خانوار و فرزندان آنها ارایه می کند.

وی افزود: بیش از 30 درصد از خدمات اینترنتی توسط این وزارتخانه ارایه می‌شود، لذا وزیر این وزارتخانه باید کسی باشد که آشنایی کافی به تکنولوژی روز و اینترنت داشته باشد، جزو خانواده ارتباطات بوده و ساختار نیروی انسانی و پیچ‌وخم وزارتخانه را به خوبی بشناسد و از ظرفیت‌‌های آن آگاه باشد.
رییس کمیته ارتباطات مجلس گفت: به همین دلایل بر خودم وظیفه دانستم مطالبی را درباره شخصیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کنم و به سخنان مخالفان آن نیز پاسخ دهم.
سبحانی‌فر افزود: واعظی شخصی متدین، متخصص، متعهد و باسواد است که از پیشتازان بازسازی پیشرفت مخابرات در کشور بوده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وی بعد از انقلاب اسلامی ایران در زمانی که مدیریت این بخش توسط کارشناسان غربی و آمریکایی‌ انجام می‌شد، ضمن هدایت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور به پرورش متخصصانی در این زمینه روی آورد، در آن زمان دارای لیسانس برق و فوق لیسانس الکترونیک و دانشجوی مخابرات بود که با حضور خود در این بخش به تربیت نیروهای متدین و متخصص در کشور همت گمارد.
نماینده مردم سبزوار با بیان اینکه حضور واعظی در آن سال‌ها شروع جدیدی در عرصه توسعه و زیرساخت‌های الکترونیکی بود، افزود: حضور وی در بخش‌های الکترونیکی کشور به‌خصوص در دوره‌ای که کشور درگیر جنگ بود و نیاز شدید به خدمات ارتباطی داشت بسیار موثر بود، تعداد بسیاری از همکاران و همراهان متخصص وی به درجه شهادت و یا جانبازی نایل شدند که به همه آنها درود می‌فرستیم.
سبحانی‌فر با اشاره به اقدامات واعظی در زمینه توسعه فناوری ارتباطات در کشور افزود: محرومیت‌زدایی در آن مقطع مورد توجه وی در مقوله ارتباطات بود و تقویت صنایع داخلی و ارتباطی نیاز به سوییچ‌های ارتباطی و توسعه آنها داشت که وی با کمک گرفتن از متخصصان فراوان توانست تحول اساسی در شیوه و نگرش به بخش تولید و انتقال توسعه ارتباطات از آنالوگ به دیجیتال داشته باشد و باعث ارتقای خدمات ارتباطی دیگر سازمان‌های کشور شد.
وی در پاسخ به برخی از مخالفان واعظی مبنی بر اینکه وی سابقه فعالیت و حضور در عرصه ارتباطات را ندارد، گفت: حضور ایشان در صنایع ارتباطات در شرایطی که هیچ طراحی در زمینه دیجیتال در کشور نداشتیم بسیار مثمرثمر بود، صنایع ارتباطی شیراز در آن زمان به همت وی طراحی شد و شرایط اشتغال بیش از پنج هزار نفر در آنجا به همین دلیل فراهم شد.

شرکت‌های مخابراتی صندوق صدقه تولید می‌کنند
این نماینده مجلس با اشاره به سفر کمیسیون صنایع از شرکت صنایع شیراز طی روزهای گذشته گفت:‌ شرکتی که سال‌ها پیش حدود سه هزار نیرو داشت، امروز 500 نفر نیرو دارد که آنها نیز به دنبال تولید صندوق صدقات برای خود هستند.
سبحانی‌فر تسلط به مباحث توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات و آشنایی با مسایل بین‌المللی را از نقاط مثبت واعظی دانست و گفت: وی به دلیل تحصیلات تخصصی خود در این زمینه و آشنایی با روابط بین‌الملل می‌تواند به معرفی بهتری از کشور در حوزه ارتباطات در سطح جهانی بپردازد و همچنین از روابط بین‌الملل در این زمینه به خوبی بهره‌گیری کند.
وی به برخی از رئوس برنامه‌های واعظی اشاره کرد و گفت: شناسایی راه‌حل‌های مناسب در زمینه رفع کاستی‌های حوزه فناوری اطلاعات، برنامه‌ریزی حول محور سند چشم‌انداز، آشنایی با شبکه ملی مخابرات و راهکارهایی برای توسعه آن مساله‌ای که مورد توجه رهبر انقلاب است، توجه به مسایل مربوط به اینترنت پرسرعت با تقویت نظارت و حاکمیت و کمک بخش خصوصی، ارایه فضای اینترنتی برای کسب و کار خانگی و اهمیت آن در چرخه اقتصادی کشور در زمینه توسعه الکترونیک و سرمایه‌گذاری مباحث زیرساختی آن، توسعه و فناوری اطلاعات و توجه به مشارکت بخش خصوصی و تقویت این حوزه در وزاتخانه‌ها، همکاری بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی که تا امروز مورد غفلت قرار گرفته است.
سبحانی‌فر گفت: ارایه خدمات شرکت‌های پستی به خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته و توجه به مطالبات مردم در برابر اپراتورها و برطرف کردن خلای قانونی آن به منظو ر رفاه حال شهروندان به ویژه خدمات الکترونیکی برای رسیدن به دولت، بانکداری و آموزش الکترونیکی از مهم‌ترین رئوس برنامه‌های وی است.
این نماینده مجلس با اشاره به اهمیت حضور ایران در بخش‌های بین‌المللی ارتباطات و اجلاس‌های بین‌المللی در این زمینه افزود: ‌جای تاسف بود که در اجلاس اخیر ارتباطات جهانی، سازمان ارتباطات ایران حضوری کم‌رنگی داشت و به نظر می‌رسد در شرایطی که تحریم‌ها علیه کشورمان وجود دارد، فعالیت در این سازمان‌ها و حضور پررنگ در سازمان‌های بین‌المللی می‌تواند موثر باشد.
سبحانی‌فر گفت: توسعه صنعت و تحقیقات ارتباطات توسعه صنایع کشور از دیگر مباحثی است که با حمایت از تولید ملی و نوآوری بومی و شرکت‌های دانش‌بنیان با تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت پارک‌های الکترونیکی در راستای کاستن از تحریم‌ها مهم بوده و سهم قابل توجهی از ترانزیت کشور را که به گفته بسیاری از همسایگان ایران موقعیت استراتژیک ایران در این مقوله بسیار مهم است را محقق کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :