آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31540
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1392 10:52
تعداد بازدید : 1105

مشروح سخنان گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات در مجلس

واعظی : مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان فضایی را به وزارت بر می گردانم

وزیر پیشنهای ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز پس از شنیدن سخنان مخالفان و موافقان در دفاع از برنامه های خود برای تصدی این پست در جلسه اخذ رای اعتماد مجلس شورای اسلامی، مهم ترین اولویت خود را ساماندهی به اوضاع دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: با نظر رییس جمهور، سازمان فضایی و مرکز تحقیقات مخابرات که در دولت دهم از وزارت ارتباطات جدا شد، بار دیگر به این وزارتخانه بازمی گردد. وی در جملات کوتاهی استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را منجر به ارایه انواع خدمات ارزش افزوده، ارتقای بهره وری، کاهش هزینه ها و بهبود شاخص های محیط زیست، بهبود رفاه اجتماعی و کسب و کار نوین و نیز نوآوری و افزایش دانایی علوم اجتماعی دانست. وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه در جهان امروز توسعه ICT به عنوان یکی از شاخص های کلیدی توسعه یافتگی محسوب می شود، برنامه های خود را در چهار محور "تامین حقوق ملی و مطالبات مردمی"، "تکمیل و توسعه زیرساخت های ارتباطی"، "توسعه تحقیقات صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات" و "توسعه و ارایه خدمات به شهروندان" عنوان کرد.

تامین حقوق ملی و مطالبات مردمی
واعظی حفاظت از حقوق شهروندان و پاسخگویی به مطالبات مردمی، تقویت لایه‌های دسترسی برای خدمات تلفن ثابت، حضور موثر و فعال در مجامع بین‌المللی، تدوین نظام‌نامه حاکم بر توسعه فضای کسب و کار و ایجاد توازن خدمات در مناطق محروم و مرزی را از جمله برنامه‌های خود در راستای محور تامین حقوق ملی و مطالبات مردمی ‌برشمرد.
تکمیل و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در توضیح محور دوم برنامه‌های خود به تامین زیرساخت‌های ارتباطی، افزایش پهنای باند اینترنت در کشور و توسعه شبکه‌های مرکزی و اتصال به شبکه کشورهای منطقه برای تبدیل ایران به‌هاب ارتباطی اشاره و بر توسعه متوازن شبکه ارتباطی، افزایش ترافیک ارتباطی با کیفیت مطلوب و تدوین برنامه جامع برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و پیاده‌سازی دولت الکترونیکی تاکید کرد.
توسعه تحقیقات صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات
وی در مورد محور سوم برنامه‌های خود با تاکید بر اینکه تقویت مرکز تحقیقات مخابرات ایران را به عنوان اصلی‌ترین نهاد تحقیقات این بخش در دستور کار قرار خواهد داد، گفت: تعریف و اجرای پروژه‌های فضایی و ارتباطی با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی ‌و پژوهشی، حمایت از تولید ملی مبتنی بر نوآوری بومی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تقویت پارک‌های فناوری برای صادرات خدمات فنی مهندسی با هدف کاستن اثرات تحریم از دیگر برنامه‌های مدنظر در این بخش است.
واعظی بر افزایش سهم ICT در تولید ناخلص ملی با استفاده از ظرفیت‌ها و اشتغال در حوزه فضای مجازی و نیز فراهم آوردن بستر مناسب برای دستیابی به علوم و زیرساخت‌های صنایع فضایی تاکید کرد.
توسعه و ارایه خدمات ارتباطی به شهروندان
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در توضیح چهارمین محور برنامه‌های خود در صورت اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی‌ برای تصدی این وزارتخانه به افزایش پهنای باند اینترنت برای تامین دسترسی خدمات پرسرعت به شبکه ملی اطلاعات برای دانشگاهیان، سازمان‌ها و خانوار ایرانی، ارایه خدمات دولت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، سلامت و آموزش الکترونیکی با توجه به پیوست‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: ساماندهی به خدمات ICT با رویکرد رقابتی در مناطق محروم و مرزی با هدف کاهش شکاف دیجیتالی و ارتقای شبکه پستی و ساماندهی به این بخش با استفاده از ظرفیت‌های الکترونیکی اپراتورهای پستی در دستور کار قرار می‌گیرد.
تشکر واعظی از مجلس برای جلوگیری از ادغام وزارت ارتباطات
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه طی هفته گذشته با حضور در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مختلف مجلس بسیاری از ابهامات در این زمینه را برطرف کرده است، گفت: از مجلس شورای اسلامی‌برای اصلاح ماده 53 برنامه پنجم توسعه و تصویب قانون برای جلوگیری از ادغام وزارت ارتباطات تشکر می‌کنم. همچنین تشکر بعدی اینجانب از تصویب کلیات لایحه دولت برای سرمایه‌گذاری است که در این راستا می‌توانیم در این حوزه بسیاری از عقب افتادگی‌ها را جبران کنیم و در نهایت تشکر سوم از مجلس نیز برای تصویب کلیات طرح جامع ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
توضیحات وزیر پیشنهادی ارتباطات در مورد مدرک تحصیلی‌اش
واعظی در دفاع از نداشتن تخصص مرتبط و دور ماندن وی از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که از سوی یکی از نمایندگان مخالف مطرح شده بود گفت: با توجه به تخصص اصلی و تحصیلی که داشته‌ام همواره در این دوران که در کار سیاست خارجی بوده‌ام سعی کردم از حوزه اصلی تخصص خود دور نباشم و براین اساس مداوم آنچه که در این بخش اتفاق افتاده را رصد کرده و آشنایی کامل با امور دارم؛ به نحوی با توجه به تجربه و علاقه‌ای که داشتم سعی کرده‌ام که خود را تغییر نسل در این حوزه به روز نگه دارم. وی تاکید کرد که در سطح وزارت باید مدیریت کلان داشت و کمتر وزیری پیدا می‌شود که به تمام تخصص‌ها اشراف داشته باشد.وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به زمانی که مدیرعامل شرکت مخابرات ایران بود، گفت: در آن زمان به عنوان مدیرعامل مخابرات، وظیفه ام حضور در مرکز مخابرات برای کار کارشناسی و یا در بخش نگهداری و نصب شبکه نبود بلکه با آشنایی با کارشناسان متخصص و مرتبط برای تصمیم‌گیری و مدیریت در این بخش عمل می‌کردم. وی با اشاره به نیاز به چهار تخصص مخابرات، IT، فضایی و پست در این حوزه عنوان کرد: آنچه که می‌توانم ادعا کنم این است که مبانی این چهار تخصص را تحصیل و مقالات مرتبط را رصد کرده و آشنایی کامل دارم و می‌توانم زبان مشترک با متخصصان کشور برقرار کنم.
درآمد مخابرات باید صرف توسعه بخش شود
وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ابهاماتی که در زمینه واگذاری شرکت مخابرات ایران از سوی نمایندگان مخالف و در کمیسیون‌های مجلس مطرح شد تاکید کرد که واگذاری شرکت مخابرات ایران براساس اصل 44 قانون اساسی بوده و قضاوت در مورد اینکه این واگذاری درست انجام شده و یا اشکالاتی داشته را به دستگاه‌های متولی واگذار می‌کنم؛ اصل تفکر اینجانب بر مبنای خصوصی سازی و واسپاری است و معتقدم که اگر اصل 44 قانون اساسی درست انجام شود به نفع کشور است. براین اساس در ارتباط با آنچه که در مورد مخابرات مطرح شد باید تاکید کنم که توجه به مطالبات مردم در مناطق محروم و روستایی وظیفه ماست. وی با بیان اینکه باید به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و روستاها توجه ویژه‌ای داشته باشیم گفت: عملکرد من در دوران مخابرات گویای همین موضوع است که در آن زمان با همت سیدمرتضی نبوی که عنایت ویژه‌ای به مناطق محروم داشتند اقدامات توسعه‌ای بسیاری در این مناطق انجام شد. واعظی با بیان اینکه درآمد مخابرات باید صرف نگهداری و توسعه شبکه مخابراتی کشور شود، گفت: دولت باید در این زمینه اعمال مدیریت کند؛ همچنین باید به کارگزاران روستایی توجه ویژه شود که در این زمینه مجلس سال گذشته بودجه ای در این بخش اختصاص داد و در صورت اخذ رای اعتماد با سه وزارتخانه مرتبط و مخابرات برای رفع مشکل این بخش به توافق خواهیم رسید.
مسایل مخابرات را از طریق گفت‌وگو حل می‌کنیم
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بخشی از مخابرات در اختیار ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) قرار دارد، گفت: در راس این مجموعه دکتر مخبر قرار دارند که متعلق به خانواده مخابرات بوده و ابداع طرح برکت برای رسیدگی به مناطق محروم از جمله اقدامات ایشان است براین اساس به نظر می‌رسد بتوانیم مسایل مخابرات را از طریق گفت‌وگو حل کنیم اما اگر قرار باشد وضعیت پاسخگویی مخابرات و روش آن مانند چند سال گذشته باشد و ما نتوانیم مشکلات را حل کنیم به طور قطع از نمایندگان استمداد کمک خواهیم کرد تا با استناد به قانون، به وضعیت مخابرات کشور سامان دهند.
بازگشت مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان فضایی به وزارت ارتباطات
واعظی با اشاره به برخی سوالات مطرح شده در مورد جدایی مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان فضایی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز افزود: با مشورت با رییس‌جمهور و از آنجا که ایشان معتقدند که هرچه قانون است به آن عمل می‌کنیم، این دو سازمان مصوبه مجلس بوده و اقدامی‌ که دولت قبل با تصویب شورای عالی اداری برای جدایی این دو سازمان از وزارت ارتباطات انجام داده غیرقانونی است و این دو سازمان به صورت قانونی به جایگاه خود بازخواهد گشت.
ساماندهی اوضاع نابسامان دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه وضعیت نابسامان در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی مورد اعتراض نمایندگان است، گفت: براساس اظهارات رییس‌جمهور ساماندهی به این وضعیت را باید در اولویت کارها قرار دهیم. وی در مورد ایراد یکی از نمایندگان مخالف در مورد نداشتن اطلاع از تحولات در مخابرات کشور گفت: با تمامی‌تحولات آشنایی دارم و نه تنها از صنایع مخابراتی داخل کشور بلکه از صنایع مخابراتی کشورهای مختلف نیز بازدید کرده‌ام.
جزو هیچ جریان چپ و راست و تندی نبوده‌ام
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سوالی که در مورد مواضع سیاسی‌اش مطرح شد، گفت: عادت ندارم از خود و خانواده‌ام تعریف کنم و شاخص‌های خانوادگی‌ام گویای همه چیز است؛ در مورد عملکرد سیاسی‌ام نیز باید بگویم که در دوره تحصیل عضو انجمن اسلامی ‌سیاسی آمریکا بوده‌ام و رویکرد اعتدالی دارم و جزو هیچ جریان تند و چپ و راست نبوده‌ام. در سال 88 نیز من جزو هیچ ستادی نبودم و ارتباطی با بحث فتنه نداشته‌ام.
به برخی عملکردهای احمدی‌نژاد در سیاست خارجی اعتراض داشتم
واعظی با تاکید براینکه مواضع من روشن و در تبعین قانون و رهبری است گفت: در حوزه سیاست خارجی به برخی عملکردهای محمود احمدی‌نژاد و مواضع‌اش انتقاداتی داشتم که این انتقادات را به صورت محرمانه برای ایشان فرستاده‌ام. وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات هفت دقیقه از زمان دفاع خود را برای روز آخر در اختیار حسن روحانی رییس‌جمهور قرار داد.
احتمال معاونت جهانگرد در وزارت ارتباطات
وی در خصوص معاونان آینده وزارت ارتباطات گفت: آقای روحانی پنج نفر را برای واگذاری پست وزارت ارتباطات در لیست داشتند که پس از نهایی شدن بنده برای نوشتن برنامه‌ام از هر پنج وزیر پیشنهادی در شورایی که برای تدوین برنامه‌های وزارت ارتباطات تشکیل شده بود دعوت کردم و با کمک آنها که یکی از بزرگواران نیز مهندس جهانگرد بود که از قدیمی‌های مخابرات هستند استفاده کردم. وی افزود: با توجه به اینکه از مهندس جهانگرد در اینجا اسم برده شد باید بگویم که من چیز منفی از ایشان ندیدم و لذا من در این دوران از آقای مهندس جهانگرد استفاده کردم و در آینده هم با توجه به شایستگانی که هستند، ممکن است از ایشان هم در مناصبی استفاده کنم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :