آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31537
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1392 10:46
تعداد بازدید : 2878

نخستین استارتاپ ویکند تخصصی موبایل امروز آغاز به کار کرد

پنجمین استارتاپ ویکند تهران با موضوع اختصاصی موبایل امروز آغاز شد.

فناوران- این نخستین استارتاپ ویکند تهران است که یک موضوع مشخص دارد. شایان شلیله، عضو هیات مدیره کانون کارآفرینی ایران، معتقد است که اپلیکیشن‌های موبایل، موضوعی است که ظرفیت بالایی دارد، اما در ایران کم به آن پرداخته شده است. به گفته وی در این استارتاپ ویکند، شرکت‌کنندگان می‌توانند ایده طراحی و اجرای هر نوع اپلیکیشنی با تمرکز بر تجارت، عکاسی، GPS و غیره که روی موبایل اجرا می‌شود را امروز مطرح کنند.
بر اساس این گزارش، پیش از این برگزاری این برنامه بر عهده شرکت خاورزمین بود که به کانون کارآفرینی ایران واگذار شده است. اما این موضوع به صورت رسمی اعلام نشده بود. کانون کارآفرینی ایران چند سالی است که تاسیس شده اما از زمستان سال گذشته دور جدید فعالیت‌های خود را آغاز کرده تا آماده برگزاری استارتاپ ویکند شود. شلیله گفت: هدف ما در کانون کارآفرینی ایران ساختن مسیر کارآفرینی است. باید دقت داشته باشید که ما فعالیت‌مان پیرامون کارآفرینی متمرکز شده و نه کارآفرین. در حال حاضر نیز در حال تعامل با سازمان‌ها و نهادها هستیم تا مسیر کارآفرینی را هموار کنیم.
وی گفت: شرکت خاورزمین برگزاری استارتاپ ویکند را به همراه جشنواره وب ایران به کانون کارآفرینی ایران واگذار کرده است چراکه برگزاری این برنامه‌ها با اهداف شرکت خاورزمین که تجاری بود، تضاد داشت.
به گفته عضو هیات مدیره کانون کارآفرینی ایران، این کانون به جذب حامیان مالی برای برگزاری این استارتاپ ویکند کمک شایانی کرده که تاثیر آن را روی کاهش بهای بلیت استارتاپی که در حال برگزاری است (125 هزار تومان) می‌توان دید.
استارتاپ ویکند بعد از تهران در بیرجند نیز برگزار شد. در حال حاضر برنامه برگزاری استارتاپ ویکند در اصفهان در شهریور ماه مطرح است، بابلسر هفته دوم مهر برنامه برگزاری استارتاپ ویکند دارد و مشهد هنوز تاریخش نهایی نشده است.
عضو هیات مدیره کانون کارآفرینی ایران گفت: در هفته دوم آبان ماه که هفته جهانی استارتاپ است تهران و دو شهر دیگر در ایران به صورت هم‌زمان برنامه خواهند داشت. به این ترتیب امسال از ایران سه شهر در مسابقات جهانی استارتاپ شرکت خواهند داشت. سال گذشته فقط تهران در این مسابقات شرکت کرد که هفدهم شد.
شلیله خبر داد: برنامه کانون کارآفرینی ایران برای امسال برگزاری چهار استارتاپ در تهران و به طور کلی 10 استارتاپ در پنج شهر کشور است. همچنین برنامه برگزاری دومین برنامه استارتاپ نکست تهران در پاییز یا زمستان در دست بررسی است.
وی در مورد تاثیر برگزاری استارتاپ‌ها تا امروز گفت: به نظر می‌رسد بچه‌ها با مفاهیم جدید کاملا آشنا شده‌اند. به طور مثال استارتاپ این هفته، تمرکز روی یک موضوع خاص است که موضوع جدیدی است. یا پیش از این کسی به دنبال مدل‌های تجاری نبود و همه به دنبال نقشه تجاری بودند که نشان می‌داد به چقدر سرمایه‌ای نیاز دارند. اما حالا به مدل‌های تجاری نیز اهمیت داده می‌شود. این برنامه‌ها روی کارهای تیمی و مشارکتی نیز تاثیرات خوبی داشته که امیدواریم در بلندمدت این تاثیرات ملموس‌تر شود. انتقال تجربه نیز نکته مهم این استارتاپ‌ها بود.
در هفته کارآفرینی که در دنیا برگزار می‌شود- آبان ماه- ایران هیچ نماینده‌ای تا به حال نداشته است. این در حالی است که بین 130 تا 140 کشور برای اجرای برنامه‌های این هفته نماینده دارند. شلیله اعلام کرد کانون کارآفرینی ایران برای نخستین بار نمایندگی اجرای برنامه‌های مربوط به روز جهانی کارآفرینی در ایران را گرفته است.
شلیله درباره سرنوشت و وضعیت تیم‌هایی که در دوره‌های پیشین استارتاپ‌ویکند شرکت کرده و برنده شده بودند گفت: تیم برنده دوره اول استارتاپ ویکند (بویس) اسم اپلیکیشن خود را به «رکوردیوم» تغییر داده است و بعد از رجیستری در مالزی این اپلیکیشن را روی اپ استور می‌فروشد. مرشد که از برندگان دوره دوم بود تا به حال خروجی نداشته است. از برنده‌های دوره سوم، مامان پز در حال فعالیت است. تیم‌های دیگری هم هستند که به صورت جدی روی ایده‌هایی که در استارتاپ ویکند مطرح کردند کار می‌کنند. یکی از این تیم‌ها عینک سرا است که در دوره استارتاپ نکست هم شرکت کرد و در حال حاضر به صورت جدی عینک آنلاین می‌فروشد. یکی دیگر از گروه‌ها، تیمی بود که روی ایده پیدا کردن جای پارک به وسیله موبایل کار می‌کرد و در همان برنامه استارتاپ ویکند با شهرداری وارد مذاکره شد. یک‌سری تیم‌ها هم تغییر موضوع دادند هم تغییر نام اما به صورت یک تیم باقی ماندند و روی ایده جدیدی کار کردند. از جمله می‌توان به تیم لکسی اشاره کرد که روی ایده فروش لباس آنلاین کار می‌کرد. در حال حاضر همان تیم روی پروژه فیت و میت کار می‌کند که در زمینه تغذیه فعال است.
گفتنی است تا امروز 243 ایده در استارتاپ‌های ایران مطرح شده و 45 تیم شکل گرفته است. اختتامیه پنجمین استارتاپ ویکند تهران روز جمعه برگزار خواهد شد. برای پیگیری اخبار این استارتاپ ویکند می‌توانید صفحه توییتر @swtehran را دنبال کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :