آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31515
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1392 12:7
تعداد بازدید : 578

ابزارهای جدید مالی به بازار سرمایه می آیند

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان اینکه در سال های اخیر بیش از یکهزار میلیارد تومان صکوک در بازار سرمایه منتشر شده و بنگاه ها از این طریق تامین مالی کرده اند، از ورود ابزارهای مالی جدید به بازار سرمایه در آینده نزدیک خبر داد.

ایسنا- حامد سلطانی‌نژاد، به انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام در بورس اشاره کرد و گفت: فرآیند پس‌از معاملات (Post Trade) این اوراق در شرکت سپرده‌گذاری آماده شده و در سایر بخش‌ها نیز مراحل نهایی را می‌گذراند تا بزودی، شاهد ورود این ابزار مالی جدید در بازار سرمایه باشیم.
وی با اشاره به استقبال شرکت‌های تامین سرمایه از انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام گفت: این ابزار مزیت‌های زیادی برای بازار سرمایه دارد، ازجمله اینکه این روش، مشارکت در سرمایه شرکت و سهامداری است که نقطه قوت آن محسوب می‌شود؛ همچنین اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهم ریسکی را بر سرمایه‌گذار تحمیل نمی‌کند و در عین حال، این اختیار را به وی می‌دهد که در صورت تمایل، در پایان سر رسید، یا سود تضمین شده اوراق را دریافت کرده و یا اوراق خود را به سهام تبدیل کند.
سلطانی‌نژاد با بیان اینکه بحث قرارداد اختیار معامله (Option) نیز درحال پیگیری است، گفت: این ابزار نیز به‌زودی در بورس منتشر خواهد شد.
این مقام مسوول گفت: پس‌ از راه‌اندازی این ابزارهای مالی متداول، گام بعدی معرفی ابزارهای مالی ترکیبی در بازار سرمایه است که می‌توان در آینده از این ابزارها در بازار بهره برد.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار به جایگاه این شرکت در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: همه وقایع بازار سرمایه چه قبل و چه پس ‌از معاملات باید در سامانه پس‌ از معاملات ثبت شود و در همین راستا، شرکت سپرده‌گذاری در سال‌های اخیر، به ویژه در حوزه نگهداری دارایی‌های مالی و همچنین ورود ابزارهای مالی مختلف به بازار سرمایه فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای داشته است.
سلطانی‌نژاد همچنین با اشاره به اقدامات صورت‌ گرفته در حوزه پس‌ از معاملات گفت: مهم‌ترین اقدام در این زمینه، طراحی و پیاده‌‌سازی سامانه تسویه و پایاپای در بورس انرژی و فرابورس بوده که توسط شرکت سپرده‌گذاری انجام شده است.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در ادامه، موضوع طراحی ابزارهای مالی جدید از جمله اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، قراردادهای آتی سکه و آتی سهام و همچنین راه‌اندازی بورس‌های مختلف از جمله بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، انرژی و بورس کالا را مدنظر قرار داد و گفت: در همه این حوزه‌ها، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به‌ عنوان متولی فرآیند پس‌ از معاملات، نقش بسیار کلیدی داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :