آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31484
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1392 11:18
تعداد بازدید : 681

ظرفیت تراکنش شاپرک و شتاب به 100 میلیون در روز رسید

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره اقدامات انجام شده در چهار سال اخیر، گفت: هم اکنون ظرفیت شبکه به ۱۰۰ میلیون تراکنش در روز رسیده که سهم شبکه شاپرک و شتاب هر کدام ۵۰ میلیون تراکنش است.

خبرگزاری فارس- ناصر حکیمی در خصوص به اقدامات بانک مرکزی در زمینه توسعه بانکداری الکترونیکی، گفت: بزرگ‌ترین تحول در چهار سال‌ اخیر، الکترونیکی شدن مبادلات و کاهش شدید کاربری اسکناس و مسکوک بوده است.
وی افزود: خوشبختانه با ایجاد زیرساخت‌ها، مردم استقبال خوبی از بانکداری الکترونیکی کرده‌اند؛ سهم پوز از مبادلات الکترونیکی هفت درصد بود که هم‌اکنون به 50 درصد از نظر تعداد و 60 تا 70 درصد هم از نظر ارزشی افزایش یافته است.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: این یکی از تحولاتی است که به طور مشخص در چهار سال اخیر نمود بسیار بیشتری داشته است.
وی گفت: حجم تراکنش‌ها در سال 84 حدود 5/1 تا دو میلیون بود که هم‌اکنون به بیش از 50 میلیون تراکنش رسیده است؛ البته در اسفند ماه سال گذشته و فروردین امسال تعداد تراکنش‌ها به 62 میلیون عدد رسید.
حکیمی در خصوص اقدامات مهم بانک مرکزی در بانکداری الکترونیکی و توسعه فناوری اطلاعات، گفت: از جمله اقدامات مهم ایجاد و توسعه سوئیفت داخلی و راه‌اندازی سپام، یکپارچه سازی شبکه پوزی از طریق استقرار شاپرک بوده است؛ البته طرح‌های دیگری مانند نماد و چکاوک در حال اقدام است که هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.
وی درخصوص تراکنش‌های ناموفق، گفت: تا پنچ سال پیش تعداد تراکنش‌های ناموفق حدود 10 تا 12 درصد بود که در حال حاضر با وجود افزایش چندبرابری تعداد تراکنش‌ها، این عدد به کمتر از دو درصد رسیده است.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره افزایش ظرفیت شبکه پوز و شاپرک، افزود: هم‌اکنون ظرفیت شبکه به 100 میلیون تراکنش در روز رسیده که سهم شبکه شاپرک و شتاب هر کدام 50 میلیون است؛ البته برنامه برای افزایش ظرفیت هر دو شبکه به 80 میلیون تراکنش در روز است.
وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی در دوره جدید چه اقداماتی باید انجام دهد، گفت: مهم‌ترین اقدام بانک مرکزی ترسیم نقشه راه 10 ساله فناوری برای دهه اخیر است.
حکیمی افزود: این نقشه راه باید راهبرد اساسی برای نظام بانکی و بانک مرکزی باشد که کاربری تکنولوژی در نظام بانکی، تقسیم کار، نظارت و نحوه معرفی و ورود تکنولوژی جدید را مشخص کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :