آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31482
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1392 11:14
تعداد بازدید : 581

خسارات میلیاردی ارایه‌دهندگان خدمات ابری در پی افشاگری‌های اسنودن

ابرهای بی اعتمادی در آسمان ایمیل آمریکایی

آخرین اخبار مربوط به ادوارد اسنودن، افشاگر پروژه جاسوسی آمریکا حاکی از آن است که با توجه به صدور گواهینامه پناهندگی موقت در روسیه در روز 31 ژوییه گذشته، می تواند تا 31 ژوییه سال 2014 در این کشور به سر برد. وی که چندی پیش پس از فرار از آمریکا به هنگ کنگ وارد شده بود، روز 23 ژوئن به عنوان مسافر ترانزیتی وارد خاک روسیه شد و بیش از یک ماه در سالن ترانزیتی فرودگاه «شرمتیوو» در مسکو به سر برد. این در حالی است که آناتولی کوچرنا، وکیل مدافع اسنودن روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که برای خانواده اسنودن دعوت نامه ورود به روسیه ارسال کرده است. انتظار می رود لون اسنودن، پدر ادوارد طی سه هفته آینده وارد روسیه شود و به همراه پسرش در کنفرانس خبری شرکت کند. لون استودن معتقد است ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه با وجود فشار دولت آمریکا عقیده خود در خصوص غیرممکن بودن تحویل پسر وی به ایالات متحده را تغییر نخواهد داد. وی گفت: ولادیمیر پوتین به طور قاطع بر عقیده خود پافشاری می کند و من به قدرت و شجاعت وی احترام می گذارم. وی افزود: پوتین نشان داده که می تواند در مقابل فشار دولت ما ایستادگی کند و من یقین دارم که وی به این کار ادامه خواهد داد. این در حالی است که باراک اوباما چندی پیش اعلام کرد که دیدار خود با ولادیمیر پوتین در مسکو را به دلیل تنش به وجود آمده در رابطه با واگذاری پناهندگی موقت به ادوارد اسنودن لغو می کند.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: BBC و رویترز

ارایه‌دهندگان خدمات رایانش ابری تحت فشارند
پنج‌شنبه گذشته، در پی تلاش دولت آمریکا برای به دست آوردن اطلاعات کاربران یک سرویس ایمیل، این سرویس ایمیل محرمانه که از سوی اسنودن برای تبادل اطلاعات با روزنامه‌نگاران مورد استفاده قرار گرفته بود، ناگهان از کار افتاد. سرویس یاد شده Lavabit نام دارد و مالک آن لدر لویشن در پیامی که پس از تعطیلی روی وب‌سایت آن منتشر کرده، نوشت: من مجبور شدم تصمیم دشواری بگیرم. شریک جنایت‌هایی بر علیه مردم آمریکا شوم یا با تعطیل کردن سایت Lavabit از 10 سال کار دشوار فاصله بگیرم. وی در این پیام افزود که ترجیح می‌دهد فعالیت Lavabit را به حالت تعلیق درآورد. لویشن افشا کرده که در شش هفته اخیر برای افشای اطلاعات اسنودن تحت فشار بوده و به همین علت این تصمیم را گرفته است. او به طور ضمنی اظهار داشته که افراد نباید اطلاعات خصوصی خود را به شرکت‌هایی بسپارند که با ایالات متحده ارتباط فیزیکی دارند. وزارت دادگستری آمریکا در مورد این ادعاها سکوت کرده است. ادوارد اسنودن از خدمات لاوابیت برای برقراری ارتباط با روزنامه گاردین و افشاگری استفاده کرده بود. به گزارش گاردين، لاوابيت كه به خاطر ضريب امنيتش مشهور است و به ۳۵۰ هزار نفر خدمات ايميل ارایه مي‌داد، ظاهرا به خاطر سرپيچي از دستور دادگاه براي همكاري با دولت آمريكا براي رصد كاربرانش به فعاليت خود پايان داده است. افشاگری‌های اسنودن در مورد جاسوسی‌های سایبری دولت آمریکا از شهروندان باعث شده که ارایه‌دهندگان خدمات رایانش ابری در آمریکا میلیاردها دلار ضرر کنند. مشتریان خارجی این خدمات که دیگر اعتمادی به رازداری و امانت‌داری آمریکایی‌ها ندارند کمتر به سرویس‌دهندگان آمریکایی مراجعه می‌کنند و همین مساله باعث شده که آنها بین 10 تا 20 درصد از بازار خارجی خود را از دست بدهند. بررسی‌های بنیاد خلاقیت و فناوری اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد که افشای این جاسوسی‌ها به خصوص در میان کشورهای اروپایی بازتاب بسیار منفی داشته و این مساله شاید موجب شود که شرکت‌های آمریکایی برتری خود در بازار فناوری‌های ابری را از دست بدهند. کارشناسان این بنیاد هشدار می‌دهند که در آینده ابعاد تکان دهنده تاثیر این افشاگری بر صنعت فناوری اطلاعات آمریکا بیش از گذشته نمایان خواهد شد. باید توجه داشت که رقابتی بودن صنعت فناوری اطلاعات به گونه‌ای است که جبران این خسارت به زودی ممکن نخواهد شد. در شرایط دشوار فعلی تضمینی وجود ندارد که دخالت دولت آمریکا اوضاع را بهتر کند. از جمله مشتریان مهم خدمات کلود در آمریکا که قصد دارند استفاده از این خدمات را کاهش دهند می‌توان به آلمان، فرانسه و انگلیس اشاره کرد.

جولیان آسانژ: مردم آمریکا به ادوارد اسنودن مدیون هستند
جولیان آسانژ، موسس ویکی‌لیکس اعلام کرد که آمریکایی‌ها به ادوارد اسنودن مدیون هستند، چراکه افشاگری‌های وی اوباما را به وعده برای تجدید نظر درباره برنامه مخفی جاسوسی آمریکا مجبور کرده است. باراک اوباما روز جمعه متعهد شد که درباره برنامه فوق محرمانه‌ای که اسنودن آن را فاش کرد، شفاف سازی کند. آسانژ روز شنبه طی اظهاراتی که در وب‌سایتش منتشر کرد، گفت: امروز برای ادوارد اسنودن و بسیاری از حامیانش یک پیروزی تمام عیار به شمار می‌رود. وی افزود: اصلاحات خوبی در حال انجام است و به همین خاطر، رییس‌جمهور و مردم آمریکا و سراسر جهان یک قدردانی به ادوارد اسنودن بدهکار هستند. این در حالی است که رییس‌جمهور آمریکا افشاگری‌های اسنودن را «غیرقانونی» و «تهدیدی برای امنیت ملی» آمریکا خوانده است. وی همچنین گفته که کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا میهن دوست نبوده است. اوباما همچنین اعلام کرده: آنچه ما را از دیگر کشورها متمایز می‌سازد تنها توانایی ما برای دفاع از ملت‌مان است، این روشی است که ما انجام می‌دهیم؛ با مناظره‌ی آزاد و روند دموکراتیک.پیش از افشاگری‌های ادوارد اسنودن هیچ یک از مردم آمریکا درباره برنامه گسترده جاسوسی دولت این کشور اطلاعی نداشتند. منتقدان بر این باورند که اوباما در مطرح کرن برنامه اصلاحاتی خودش صادق نبوده است. نیویورک تایمز نیز در این راستا با انجام یک نظرسنجی اعلام کرد که اصلاحات باراک اوباما تنها برای لاپوشانی کردن برنامه‌های نظارتی بوده است. شیکاگو تریبون نیز در این رابطه نوشت: اصلا عجیب نیست که باراک اوباما بگوید ادوارد اسنودن با افشای برنامه نظارت مخفی دولت وی و جورج بوش کار غیرقابل قبولی انجام داده است. اما نقد امروز وی از مردی که پشت افشاگری‌های آژانس امنیت ملی است، فریبنده و نادرست بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :