آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31430
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1392 14:15
تعداد بازدید : 510

خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران:

برنامه صادراتی ایران در سال 92 محقق نمی شود

موانع و مشکلات موجود بر سر صادرات، از تحریم ها گرفته تا محدودیت های صادراتی ایجاد شده در داخل کشور، رسیدن به رقم 60 میلیارد دلار صادرات در سال جاری را غیرممکن کرده است.

ایسنا- سیدحمید حسینی، خزانه‌دار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره پیش‌بینی رشد صادرات تا مرز 60 میلیارد دلار در سال جاری گفت: از برنامه سوم مشوق‌های صادراتی با هدف توسعه صادرات اعمال شد و از آن زمان به بعد نگاه پروژه‌ای به صادرات جای خود را به نگاه فرآیندی داد و پذیرفتیم که صادرات را نمی‌توان یک شبه افزایش داد.
وی افزود: بر این اساس مشوق‌های صادراتی مدنظر قرار گرفت و درآمدهای صادراتی از مالیات معاف شد. کارمزدهای بانکی در مورد صادرکنندگان کاهش یافت، صادرکنندگان نمونه انتخاب شدند و جایزه صادراتی برای جبران ضرر صادرکنندگان
پرداخت شد.
حسینی با تاکید بر اینکه مشوق‌های صادراتی روند صادرات را از هشت میلیارد دلار به 40 میلیارد دلار در سال قبل رساند، گفت: ولی در سال گذشته معادلات و برنامه‌ریزی‌ها به هم خورد و به همین دلیل نباید انتظار داشت که با به هم زدن زمین بازی همان رشد صادراتی را که در سال قبل تجربه کردیم امسال نیز شاهد باشیم.
عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: متاسفانه جایزه صادراتی منتفی شده، معافیت‌های مالیاتی صادرکنندگان دچار ابهام شده و حمایت‌های بانکی از صادرکنندگان به حداقل رسیده و محدودیت‌های صادراتی و به‌ویژه موضوع پیمان سپاری به شدت به روند رشد صادرات کشور آسیب رسانده و در چهار ماه اول سال ٩٢ رشد مستمر مثبت ٢٥ درصدی سالانه صادرات با کاهش پنج درصدی صادرات در مقایسه با سال قبل مواجه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :