آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31412
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1392 13:51
تعداد بازدید : 773

پروژه LOON گوگل هفته آینده در آمریکا کلید می‌خورد

اینترنت بالون نشین

حدود یک ماه و نیم پیش اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه گوگل در پی نقشه هایی بلندپروازانه می خواهد شبکه های بی سیمی برای بازارهای در حال رشد یا کشورهای محروم آفریقایی و آسیایی راه اندازی کند تا آنها بتوانند از طریق وای فای به اینترنت دسترسی پیدا کنند. این پروژه از این جهت خیلی مورد توجه قرار گرفت که گوگل اعلام کرد این شبکه ها قرار نیست از طریق کابل کشی های مرسوم یا دکل های مخابراتی معمول برقرار شوند، بلکه این شرکت می خواهد از بالون برای این کار استفاده کند. حال گوگل دارد این بالون های اینترنتی را در کالیفرنیا آزمایش می کند تا نقص های فنی آن را برطرف کند. گوگل روز جمعه گذشته اعلام کرد که اجرای آزمایشی باولن های این پروژه را در هفته پیش رو در «سنترال ولی» در ایالت کالیفرنیا آغاز خواهد کرد. گوگل پیش تر این بالون ها را در نیوزیلند و قاره آفریقا نیز آزمایش کرده بود. اما آزمایش بالن ها در آمریکا از مراحل نهایی برنامه ریزی و افتتاح رسمی این پروژه خواهد بود. گوگل در اقدامی بی سابقه قصد دارد بیش از یکهزار بالن مجهز به آنتن اینترنتی را به هوا بفرستد تا امکان دسترسی ارزان به اینترنت در کشورهای نیم کره جنوبی نیز فراهم شود. گفتنی است که تاکنون ۳۰ بالون از این نوع به هوا فرستاده شده است. همانندگوگل گلاس، پروژه لون (Project Loon) هم به لیست پروژه های آینده گوگل اضافه شده است. گوگل عنوان کرده که این پروژه در روزهای ابتدایی خود به سر می برد. نخستین بار گوگل بالون های عظیم مجهز به اینترنت را در نیوزیلند به هوا فرستاد.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: BBC

هدف گوگل از راه‌اندازی این بالن‌ها از زبان خودش
گوگل در بیانیه‌ای که به مناسبت آزمایش نهایی پروژه LOON در وب‌سایت پروژه منتشر کرد، هدف از این پروژه را «توسعه‌ فناوری در حوزه‌های گوناگون» ذکر کرد. این بیانیه می‌گوید که طی آزمایش ایرادات فنی بسیاری به چشم خورده است. گوگل همچنین اعتراف می‌کند که تداخل سیگنال‌های این بالن با دیگر تجهیزات اینترنتی در مسیر پرواز بالون، چشمگیر بوده است. گوگل البته تاکید کرده است که این پروژه، یکی از پروژه‌های طولانی‌مدت آینده‌ این شرکت است و به تدریج و طی مراحل مختلفی ایرادات آن مشخص و رفع خواهد شد. گوگل در صفحه پروژه لون در گوگل‌پلاس نوشته: هدف از به هوا کردن این بالون‌ها این است که بتوانیم در مورد روش‌های جدید برای پیشرفت تکنولوژی تحقیق کنیم؛ مانند پنل‌ها و باتری‌های خورشیدی. ارتباط این بالن‌ها با یکدیگر در ارتفاعی بیش از ۲۰ کیلومتر بالاتر از خط پرواز هواپیماها، شبکه‌ای ایجاد می‌کند که با استفاده از آن بسیاری از مناطق دور‌افتاده و محروم زمین می‌توانند تحت پوشش شبکه‌ جهانی اینترنت قرار گیرند. گوگل اعلام کرد که کیفیت و سرعت این بالن‌های اینترنتی مانند شبکه‌های نسل سوم مخابراتی یا 3G است. بالون‌ها برای جابه‌جایی نیازی به مصرف انرژی زیاد ندارند، زیرا دانشمندان این شرکت این بالون‌ها را طوری طراحی کرده‌اند که روی جریانات هوایی در لایه استراتوسفر سوار شوند و تنها یک اپراتور از راه دور باید بالون‌ها را به بالا یا پایین هدایت کند تا به طور صحیح روی این نوع از جریانات هوایی قرار بگیرند. این به آن معناست که تیم طراح این پروژه هنوز باید ناوگان بالون‌ها را برای قرارگیری در موقعیت مناسب کنترل کند؛ البته چشم‌انداز گوگل برای این پروژه این است که به زودی این بالون‌ها تمامی مناطق کره زمین را تحت پوشش خود درآورند تا همگان بتوانند از «اینترنت بالونی» استفاده کنند. بادهای استراتوسفر در سراسر زمین همچون یک اتوبان سراسری وجود دارند و آنقدر قدرتمند هستند که حتی قادرند بسیاری از هواپیماهای سبک‌وزن را نیز جابه‌جا کنند.

اما انتقاد بزرگان
زمانی که سخن از امور بشردوستانه در سطح گسترده‌ای به میان می‌آید، یکی از کسانی را به یاد می‌آورد که سال‌هاست کار و کاسبی اصلی خود را رها کرده و به چنین اموری می‌پردازد.
این فرد کسی نیست جز بیل گیتس که چندین سال است با تاسیس بنیاد ملیندا و بیل گیتس سعی در حل مشکلات اساسی و در سطح جهانی دارد. حال که گوگل اعلام کرده می‌خواهد برای کشورهای محروم دسترسی اینترنتی را فراهم آورد، نخستین کسی که صدایش درآمده، بیل گیتس است. بیل گیتس از این پروژه انتقاد کرد و گفت این دردی از مردم کشورهای محروم دوا نمی‌کند.وی افزود: مردم کشورهای در حال توسعه، مشکلات جدی‌تری از اینترنت پرسرعت دارند. بیل گیتس که خود سال‌هاست در بنیاد خیریه‌ بیل و ملیندا گیتس برای ریشه‌کن کردن بیماری مالاریا در قاره آفریقا تلاش می‌کند، گفت: تصور کنید شخصی به خاطر بیماری مالاریا رو به مرگ است، به آسمان نگاه می‌کند و بالون اینترنتی را می‌بیند. نمی‌دانم بالون چگونه می‌خواهد به او کمک کند.
مطمئنم هیچ وب‌سایتی هم جواب این سوال را نمی‌داند. من شدیدا به انقلاب دیجیتال معتقد هستم، اما اتصال مراکز درمانی و مدارس در کشورهای کم درآمد به دنیای مجازی به نظر من بسیار مطلوب‌تر است.
بنیاد بیل گیتس و همسرش ملیندا، تا به‌حال بیش از دو میلیارد دلار برای ریشه‌کن کردن مالاریا در آفریقا هزینه کرده و بیش از 4/1 میلیارد دلار را نیز به مبارزه با گسترش ایدز و سل در این قاره اختصاص داده
است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :