آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31320
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1392 11:54
تعداد بازدید : 644

وصیت‌نامه‌ نویسی برای زندگی مجازی پس از مرگ

مردگان آنلاین

چند سالی است که زندگی ما آدم ها دارای بخش بسیار گسترده ای به نام بخش مجازی شده است. هرکدام از ما احتمالا فعالیت های زیادی در شبکه های اجتماعی داشته ایم. در فروم ها نوشته های زیادی از خود به جا گذاشته ایم. از طریق ایمیل و چت با دوستان مان گفت وگو کرده ایم. حتی مدارک و اسناد کاری را از این طریق به دیگران فرستاده ایم.

تصاویر و فیلم‌های‌مان را در شبکه‌های اشتراک فیلم و تصویر با بقیه به اشتراک گذاشته‌ایم و روی وب‌سایت‌های ذخیره‌سازی مثل Google Drive، ذخیره کرده‌ایم.حال این سوال پیش می‌آید که اگر کسی از دنیا رفت، چه بر سر اطلاعات مجازی‌اش در اینترنت خواهد آمد؟ آیا می‌توانیم همان طور که برای اموال‌مان وصیت می‌کنیم، برای اطلاعات‌مان نیز وصیت کنیم؟ برخی از حساب‌های اینترنتی مثل ایمیل با استفاده نکردن کاربر از آن حساب به مدت چند ماه، مسدود می‌شوند و اطلاعات کاربر حذف خواهد شد.در فیس‌بوک با فوت صاحب یک حساب، هیچ کسی حتی پدر و مادر آن شخص هم نمی‌توانند در آن حساب وارد شوند و تغییری ایجاد کنند.
در این صورت پیام‌های زمان زندگی آن کاربر پر از کامنت‌های تبلیغاتی اسپم می‌شوند. همانند قبری که کسی به آن رسیدگی نمی‌کند و در میان علف‌های هرز ناپدید خواهد شد.آیا می‌توان وصیت کرد که هویت مجازی‌مان نابود نشود؟ آیا می‌توان وصیت کرد که اطلاعات‌مان به یک شخص معتمد منتقل شود تا در دست افراد سوءاستفاده‌گر نیفتد؟ آیا می‌توانیم بعد از مرگ‌مان پیامی به دوستان و آشنایان‌مان بفرستیم و از آنان طلب حلالیت کنیم یا آنها را وصیت به انجام کاری بکنیم؟ آیا می‌توانیم بعد از مرگ‌مان در فیس‌بوک یا دیگر شبکه‌های اجتماعی پیغامی بگذاریم و مطلبی که در طول حیات‌مان نتوانستیم بیان کنیم بعد از مرگ‌مان به بقیه بگوییم؟ این کارها هم‌اکنون توسط وب‌سایت Perpetu.co قابل انجام است.
PerpetuHeader
نخستین کاری که در وب‌سایت Perpetu باید انجام بدهید، ثبت‌نام است. می‌توانید یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید یا از حساب‌های Gmail، Facebook، یا Twitter برای وارد شدن در سایت Perpetu استفاده کنید.با ورود به سایت، مهم‌ترین کاری که انجام می‌دهید تنظیم Trusted Notifiers است. Trusted Notifier یا «شخص اعلام کننده‌ قابل اطمینان» کسی است که از دنیا رفتن متوفی را به وب‌سایت Perpetu اعلام می‌کند. مسلما هیچ کس نمی‌خواهد وقتی زنده است پیام‌هایی که برای بعد از مرگش تنظیم کرده،‌ در اینترنت منتشر شود.هر حساب در Perpetu دارای یک کد سری است. کاربر این کد را به صورت یک فایل PDF دانلود می‌کند و این فایل را برای اشخاصی که قرار است مرگش را به اطلاع Perpetu برسانند، می‌فرستد. پس از فوت آن شخص، افرادی که فایل PDF را دارند، این فایل را برای وب‌سایت Perpetu ارسال می‌کنند. وقتی مسوولان Perpetu این فایل را دریافت می‌کنند برای شخص متوفی پیامی می‌فرستند که مطمئن شوند او واقعا از دنیا رفته است. اگر شخص تا ۳۰ روز به این پیام جواب نداد، معلوم می‌شود که وی واقعا فوت کرده است.
بعد از مشخص کردن Trusted Notifiers می‌توانید Perpetu را به سرویس‌های مختلف اینترنتی متصل کنید. تاکنون سرویس‌هایGmail, Facebook, Twitter, Dropbox و GitHub پشتیبانی می‌شوند. البته سازندگان Perpetu‌ گفته‌اند که در حال کار روی سرویس‌های دیگر نیز هستند.

PerpetuFinalWishes
وقتی شخص، سرویسی مثل فیس‌بوک را در Perpetu وارد می‌کند، اگر از امکانات رایگان Perpetu استفاده می‌کند، می‌تواند یک پیغام پایانی تنظیم کند که بعد از فوتش در فیس‌بوک منتشر شود. اگر شخص برای حسابش پول بپردازد، امکانات بیشتری خواهد داشت، مثل دانلود تصاویر و پیام‌های خصوصی و عمومی.اگر شخص، حساب Gmail‌ را در Perpetu وارد کند، امکاناتی مثل دانلود یا حذف ایمیل‌ها، پاسخ خودکار به ایمیل‌های دریافتی یا انتقال ایمیل‌های دریافتی به حساب دیگر خواهد داشت.قابلیت دیگری که Perpetu در اختیار متوفی قرار می‌دهد، ارسال ایمیل به افراد خاص و خداحافظی و طلب حلالیت از آنهاست. شخص می‌تواند برای این کار مخاطبانش را درون سایت ایجاد و متن پیام را نیز تنظیم کند. فعلا تنظیم مخاطبان به صورت دستی انجام می‌پذیرد ولی سازندگان سایت در حال کار روی قابلیتی هستند که کاربر بتواند مخاطبان Gmail را مستقیما به Perpetu‌ وارد کند.
منبع: یک پزشک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :