آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30950
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1392 10:42
تعداد بازدید : 890

در دیدار نمایندگان نظام صنفی رایانه‌ای با نهاوندیان و فیروزآبادی مطرح شد

ساختار وزارت ICT اصلاح شود

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور طی هفته های اخیر و از بدو انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری، رایزنی و تعاملات مستمری را با مشاوران وی در خصوص ارایه برنامه های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تنگناهای موجود و به ویژه انتخاب وزرای ذی ربط به عمل آورده است. هیات رییسه ادوار شورای مرکزی نظام صنفی رایانه ای کشور در این راستا با آقایان جهانگیری، سعیدی کیا، صادق و اخیرا نیز با نهاوندیان و فیروزآبادی ملاقات هایی داشته است.

فناوران- دیدار اخیر نمایندگان سازمان، یک‌شنبه هفته گذشته با حضور رییس و دبیرکل سازمان نصر کشور به همراه هیات رییسه ادوار شورای مرکزی نظام صنفی رایانه‌ای کشور در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور نهاوندیان و فیروزآبادی به طور جداگانه انجام شد.
در هر یک از این دیدارها که در فضایی صمیمی برگزار شد، نمایندگان فراگیرترین تشکل مردم نهاد حوزه فناوری اطلاعات کشور به بیان دیدگاه‌های خود و دغدغه‌های موجود در حوزه فناوری اطلاعات پرداختند و پیشنهادات راهبردی خود در خصوص نحوه تعامل بخش خصوصی با دولت تدبیر و امید، وزیر آینده ICT ارایه و بر اثربخشی حاصل از تعاملات تاکید کردند.

دیدار با نهاوندیان
محمد نهاوندیان در دیدار خود با نمایندگان نصر کشور با بیان اینکه جامعه اطلاعاتی از فرهیختگان جامعه‌اند به تبیین جایگاه وزارت ICT و حساسیت‌های موجود آن چه از بعد استراتژیک و چه از بعد اقتصادی پرداخت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در جایگاه حکمرانی و هم در توانمندسازی، ساختار ICT ما ضعیف است، پرهیز از ایجاد جو امنیتی در ارتباط با مسایل این حوزه را یادآور شد. نمایندگان سازمان نیز با بیان این دیدگاه که وزیر ICT باید به توسعه این صنعت اهتمام داشته باشد و سایر وزارتخانه‌ها نیز در کاربرد ICT باید کوشا باشند، متولی وزارت ICT را به مد نظر داشتن موارد ذیل فراخواندند.
1. تفکر بلند مدت در زمینه سرمایه‌گذاری 2. باور و اعتقاد به بهبود فضای کسب و کار در این مقوله 3. مقبولیت صنفی در کنار اشرافیت در حوزه دولت 4. دخالت ندادن راهبردهای امنیت ملی و عدم تسری آن در حوزه ICT 5. استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای رفع خمودی از جامعه IT .6 مداومت در اجرای قانون تجارت الکترونیک 7. استفاده مشورتی و اجرایی از بخش خصوصی و پرهیز از تفکیک ارجاع کار به خودی و غیرخودی. در ادامه نمایندگان بخش خصوصی حاضر در جلسه نیز با تبیین وضعیت موجود بخش خصوصی IT و توانمندی‌های موجود در این بخش، به رسمیت نشمردن تکالیف قانونی توسط وزارت ICT را از مشکلات موجود در روند توسعه این صنعت دانستند و آن را مایه تضعیف وزارت دانستند. همچنین با ارایه آمارهای موجود و مقایسه با سایر صنایع میزان عملکرد نامطلوب در طی سالیان گذشته را متذکر شدند. آنها همچنین با ذکر این نکات که وزیر آینده نباید انتقاد را به منزله تقابل با خود بداند، انتقادپذیری را از شرایط لازم برای متولی این وزارتخانه بیان کردند. خصلتی که اگر مدنظر قرار می‌گرفت مانع از برخی انحصارات موجود در عرصه ارتباطات می‌شد.
نمایندگان نصر کشور همچنین با انتقاد از ساختار فعلی وزارت ICT، خواستار تجدید ساختار این سازمان و تنظیم شرح وظایف آن متناسب با انتظارات موجود و وضعیت صنعت ICT در کشور شدند.

دیدار با فیروزآبادی
همچنین طی دیدار جداگانه‌ای، نمایندگان سازمان با فیروزآبادی از کاندیداهای جدی وزارت ICT ملاقات کردند. در این دیدار نمایندگان صنف به بیان دیدگاه‌های صنف در خصوص وضعیت موجود صنعت فناوری اطلاعات وارتباطات پرداختند. در ابتدای دیدار رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ضمن معرفی حضار گفت: اعلام برنامه‌های ریاست محترم جمهور منتخب در تعامل با تشکل‌های صنفی بارقه‌ای از امید و فرصتی کم‌نظیر برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ایجاد کرده است که انتظار می‌رود این هم‌افزایی مورد نظر همه وزرای جدید قرار گیرد.
در ادامه، امیرحسین سعیدی رییس پیشین سازمان با بیان این نکته که از قبل تاکنون همه وزرا و مسوولان ارشد با نیت خیر و با قصد خدمت می‌آیند ولیکن نگرش‌های سنتی واداری مانع از دیدن و شنیدن مشکلات و حقایق می‌شود و درواقع محصور در اتاق‌ها و حلقه تنگ افراد خاص می‌شوند، گفت: همه کابینه باید IT محور باشد. وی افزود: ما وزرایی با هوش و ذکاوت بالا داشته‌ایم ولیکن باید آسیب شناسی کنیم که چرا نتوانسته‌اند موفق باشند. پرویز رحمتی دیگر رییس پیشین سازمان نیز با اشاره به تکالیف برنامه چهارم وپنجم در خصوص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، لزوم بررسی و تطبیق اقدامات انجام شده با احکام برنامه را یادآور شد و گفت: به نظر می‌رسد شتاب‌دهی به این تکالیف باید مد نظر دولت جدید قرار گیرد. وی افزود: از وزیر جدید انتطار می‌رود تفکر بلند مدت در زمینه سرمایه‌گذاری در این حوزه داشته باشد و به واقع از تصدی‌گری دولت کاسته و باور به بهبود فضای کسب وکار و بسترسازی و اصلاح قوانین در این حوزه را تقویت کند. همچنین خادمی ضمن تصدیق و ایمان صنف به حفظ امنیت ملی، تسری همه جانبه و افراطی رویکرد امنیتی به همه بخش‌های این صنعت را گلایه و آن را عامل خروج و حذف بسیاری از فعالان این صنعت دانست. در همین رابطه آزاده داننده رییس نصر تهران گفت: تقسیم بدنه صنف به خودی و غیرخودی و دخیل کردن آن در ارجاع کار یکی از عوامل دلسردی صنف است. وی گفت: ساختار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به‌گونه‌ای اصلاح شود که برای توسعه این صنعت، مهیا و چابک شود. وی افزود: حرکت ضعیف سازی وزارت ICT برخلاف روند جاری در تمام کشورهای توسعه یافته است. آیت‌اللهی نیز در این خصوص گفت: با توجه به سهم قابل توجه GDP از این صنعت در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، حرکت باید به‌گونه‌ای باشد که اهمیت این وزارتخانه کمتر از وزارت نفت تلقی نشود. حمیدرضا قمی دبیرکل سازمان نیز ضمن تاکید بر لزوم توانمندسازی بخش خصوصی این صنعت یادآور شد: طی سال‌های اخیر ما برای نجات سایر صنایع فرتوت کشور حمایت‌های قابل ملاحظه‌ای انجام دادیم که بعضی به نتیجه نیز منجر نشد ولیکن برای صنعتی انسان محور، دوستدار محیط زیست و اشتغالزا هرگز برنامه جدی ارایه نکردیم و حتی نیروهای متخصصی را بسیار ارزان برای سایر ممالک تربیت کرده و تقدیم کردیم. شایسته است دولت جدید برنامه مدونی در این خصوص و به منظور حمایت و توانمندسازی این صنعت بانگاه بلندمدت ارایه کند.
در ادامه حاضرین گفتند: صنف مایل به استماع نظرات نامزدهای وزرات و تعامل با ایشان است و امکان انتخاب برای ریاست جمهور را از بین گزینه‌های مختلف را حق ایشان می‌داند. در ادامه سیدابوالحسن فیروزآبادی ضمن معرفی سوابق خود و با تاکید بر اینکه جنبه مورد علاقه‌اش مسایل فنی است و عمیقا معتقد است که امنیت باید لایه حداقلی باشد، گفت: در اصلاح ساختار وزارت ICT با صنف هم نظر است. وی با اشاره با سهم قابل توجه واردات اقلام الکترونیک کشور که عمدتا نیز مصرفی هستند گفت: باید با مطالعه کافی توان تولید و صادرات این صنعت را قوت بخشید. وی با اشاره به آمار صادرات سخت‌افزار، آن را به هیچ وجه درخور توان کشور ندانست و گفت: بخش خصوصی باید خود را برای ورود به این حوزه آماده کند. به ویژه ما باید توجه به مزیت‌مان در صنعت نرم‌افزار داشته باشیم. فیروزآبادی گفت: معتقد است وزارت ICT باید متولی توسعه این صنعت باشد. وی در خصوص لزوم ایجاد شفافیت و ایجاد رقابت سالم افزود: عمل در چارچوب قوانین و ضوابط، مراقبت بر اجرای آن و اصلاح آن در صورت لزوم یکی از چاره‌های برون رفت از نومیدی فعلی از ارجاع کار است. دکتر فیروزآبادی بر لزوم تلاش برای خروج وزارت ICT از وظیفه انحصاری ارتباطات (telecom) و جامعیت بخشی به همه حوزه‌ها به ویژه فناوری اطلاعات تاکید کرد. وی گفت: به‌رغم اینکه از قبل شناخت متقابل وجود نداشت اما دیدگاه‌ها به هم نزدیک و تعامل فیمابین ضروری است. نمایندگان صنف ضمن اظهار خوش‌وقتی از برگزاری این جلسه، برای فیروزآبادی در صورت رسیدن به مقام وزارت، آرزوی موفقیت کرده و آمادگی صنف را برای توسعه صنعت ICT به وی اعلام کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :