آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30859
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1392 15:33
تعداد بازدید : 549

مرکز پژوهشهای مجلس بررسی می‌کند:

ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی را مورد واکاوی قرار داد.

مهر- دفاتر مطالعات اقتصادی و زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کردند: حمایت از تولید ملی در سال حماسه سیاسی و اقتصادی به یکی ازدغدغه‌های اصلی مجلس شورای اسلامی تبدیل شده است.
در این راستا طرحی با هدف تقویت تولید ملی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارایه شده که محور اصلی گزارش حاضر است. با عنایت به مطالب و مباحثی که از سوی موافقان و منتقدان طرح ارایه می‌شود می‌توان دریافت که دغدغه‌هایی جدی از هر دو طرف برای رفع مشکل و حمایت از تولید ملی وجود دارد ، اما روش حل مشکل متفاوت است. طرح پیشنهادی از سوی نمایندگان مجلس دارای مزایایی از قبیل هدایت نقدینگی به سمت تولید و ایجاد متولی مشخص برای حمایت از واحدهای تولیدی است. از طرفی ایرادهای حقوقی و اقتصادی مختلفی را نیز دارد برای نمونه می‌توان به مشخص نبودن نحوه نرخ‌گذاری منابع بانک‌ها و همچنین نادیده گرفتن آثار تورمی طرح اشاره کرد. در این راستا اولا حذف ماده (1) و ثانیا اصلاح مواد دیگر طرح پیشنهادی مورد تاکید مرکز پژوهش ها است.
طرح پیشنهادی از سوی نمایندگان مجلس دارای مزایایی از قبیل هدایت نقدینگی به سمت تولید و ایجاد متولی مشخص جهت حمایت از واحدهای تولیدی است. از طرفی ایرادات حقوقی و اقتصادی مختلفی را نیز دارا است. برای نمونه می‌توان به مشخص نبودن نحوه نرخ‌گذاری منابع بانک‌ها و همچنین نادیده گرفتن آثار تورمی طرح اشاره کرد.
در راستای بهبود و اثربخشی طرح مورد بررسی ، پیشنهاد می‌شود به منظور حفظ استقلال بانک‌ها در راستای عمل به وظایف قانونی و اجرای بی‌نقص قانون برنامه پنجم توسعه، اولا ماده (1) حذف و طرح پیشنهادی به نوعی اصلاح شود که به اهداف اصلی آن که همان حمایت از تولید ملی است آسیبی نرساند.
همچنین به جای تخصیص اعتبار به منظور پرداخت تسهیلات بابت تامین بدهی‌ها و هزینه‌های مالیاتی، حقوق و دستمزد و غیره شرایطی فراهم آید که واحدهای تولیدی بتوانند بدهی‌های مذکور را با استفاده از امهال و در قالب اقساط بازپرداخت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :