آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30852
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1392 14:56
تعداد بازدید : 723

پیامک هایی که جان می ستانند

پیامک های برنده شدن میلیونی که داستانی تکراری از کلاهبرداری های دیجیتال به حساب می آید هنوز نتوانسته عطش عده ای در پیمودن یک شبه ره صد ساله را بکاهد.

خبرگزاری تسنیم- برداشت‌های غیرقانونی از حساب‌های بانکی مردم از شیوه‌های متداول کلاهبرداری در این عصر به شمار می‌رود و به‌‌رغم تمامی هشدارها و توصیه‌هایی که می‌شود تنها عنوان «شما برنده چند میلیونی این دوره از مسابقات شده‌اید» در یک پیامک کافی است تا تمامی پندها را فراموش کرده و برای رسیدن به این چند میلیون از جان مایه بگذاریم.
چند میلیونی که گاه جان‌مان را هم می‌ستاند و تا مرز سکته و انواع و اقسام بیماری‌ها و امراض پیش می‌برد، هنوز متاسفانه نتوانسته ما را هوشیار سازد تا حداقل به قول عده‌ای به خود بگوییم چه کسی عاشق چشم و ابروی ماست که چند میلیون تومان به ما بدهد؟!
پلیس فتا از جمله مراکز رسیدگی به جرایم فضای دیجیتال به حساب می‌آید که به فراخور فعالیت خود، در موارد بسیاری از همچین کلاهبرداری‌هایی پرده برداشته و اما همچنان از لحن روسای این پلیس می‌توان به صراحت فهمید که آنان درگیر ساده لوحی مردم هستند.
رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی در پی پرونده‌ای که اخیرا به این مرکز انتظامی رسیده، گفته است که ماموران با انجام یک‌سری اقدامات فنی و پلیسی در فضای مجازی و همچنین تحقیقات گسترده در این راستا موفق شدند عاملان سرقت از حساب شاکی را شناسایی کنند.
وی افزود: متهمان با انجام یک سری عملیات روانی مبنی بر اینکه شما برنده مبالغی وجه نقد به دلایل مختلف اعم از خوش حسابی در پرداخت حساب‌ها یا خرید شارژ تلفن همراه و غیره شده‌اید، فرد را وسوسه کرده و با دسترسی غیرقانونی به اطلاعات حساب افراد و دادن یک‌سری اطلاعات محرمانه شخص را مجاب کرده که این جایزه واقعی است.
او با تاکید بر اینکه با توجه به اطلاع‌رسانی گسترده پلیس، رسانه‌ها اعم از جراید و صدا و سیما و غیره باز هم برخی از شهروندان طعمه افراد کلاهبردار با ترفند «شما برنده ... شده‌اید» می‌شوند، در همین رابطه به شهروندان توصیه کرد:
تمامی پیام‌ها و تماس‌هایی که با شما در راستای برنده شدن در مسابقه برقرار می‌شود را بررسی دقیق و از صحت آن اطمینان حاصل کنید و ضمنا هیچ‌گونه اطلاعات شخصی و مخصوصا اطلاعات بانکی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
وی افزود: به محض فعال شدن رمز دوم به غیر از مالک اصلی کارت بانکی افراد دیگر نیز می‌توانند با در دست داشتن رمز دوم و شماره کارت خرید، برداشت اینترنتی را انجام دهند لذا به شهروندان توصیه می‌شود در راستای خریدهای اینترنتی از لو رفتن رمز بانکی دقت لازم به عمل آید.
وی گفت: اگر رمز کارت بانکی شما لو رفت سریعا از طریق بانک مربوطه یا با در دست داشتن کارت بانکی به نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز اقدام و رمز بانکی را تغییر تا از سرقت وجه از حساب جلوگیری به عمل آید. به علت لو رفتن رمز کارت بانکی به صورت مکرر حداقل هر شش ماه رمز بانکی را تغییر دهید.
حال با تمامی این تفاسیر باید باز هم گوش به زنگ بود و پرونده‌های بعدی را مشاهده کرد تا دید چند درصد به بهانه‌ اینکه یک شبه پولدار می‌شوند به پیامک‌هایی این چنینی روی خوش نشان داده‌اند و در نتیجه سیاه بخت شده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :