آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30844
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1392 14:48
تعداد بازدید : 709

جوان ایرانی، برنده جایزه جهانی علوم و رایانه شد

جایزه بنیاد غیرانتفاعی «سیمونز» در سال 2013 میلادی به 13 ریاضیدان، فیزیکدان نظری و محقق علوم رایانه اعطا می شود که در بین آنها نام «مریم میرزاخانی» استاد ایرانی دانشگاه استنفورد نیز دیده می شود.

ایسنا- جایزه محققان سیمونز (Simons Investigators) با هدف پیشبرد پژوهش و تحقیقات در حوزه ریاضی و علوم پایه هر ساله به تعدادی از ریاضیدانان، فیزیکدانان و محققان علوم رایانه که دستاوردهای چشمگیری طی سال‌های اخیر به دست آورده‌اند، اعطا می‌شود.
این جایزه که با هدف قدردانی از دستاوردهای قبلی و تشویق به ادامه تحقیقات اعطا می‌شود، شامل پرداخت سالانه مبلغ 100 هزار دلار به مدت پنج سال است.
در فهرست 13 نفره برندگان جایزه محققان سیمونز 2013 نام «مریم میرزاخانی» دانشمند ایرانی و از استادان ریاضی دانشگاه استنفورد دیده می‌شود؛ تحقیقات این محقق بر نظریه Teichmüller و پویایی جریان طبیعی هندسی روی ماژول فضایی سطوح ریمان متمرکز است.
«میرزاخانی» از نخبگان المپیادی ایران است که سال 74 علاوه بر دریافت مدال طلا المپیاد جهانی دانش‌آموزی ریاضی با کسب بالاترین امتیاز به عنوان نفر اول جهان شناخته شد؛ سپس تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد و مدرک کارشناسی ارشد و دکتری را از دانشگاه ‌هاروارد دریافت کرد. وی در سال 2005 زمانی که کمتر از 30 سال سن داشته و در دانشگاه پرینستون آمریکا مشغول تدریس بود، از سوی نشریه علمی Popular Science به عنوان یکی از 10 مغز برتر آمریکای شمالی معرفی شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :