آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3083
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 10:1
تعداد بازدید : 513

اپراتورهاي ارتباطي و مشكلي به نام شهرداري

بيش از 17 سال است كه مردم ایران موبايل به دست شده اند. حالا چند اپراتور عرضه سيم كارت در كشور داريم كه دو اپراتور در سطح ملي و بقيه در سطح استاني در حال ارايه خدمات هستند. اپراتور سومي هم در راه است كه باید در سطح ملي خدمات نسل سوم تلفن همراه را عرضه كند. نزديك به 50 ميليون مشترك تلفن همراه داريم. اخيرا نيز اپراتورهاي بي سيم اينترنتي موسوم به وايمكس در حال عرضه خدمات خود هستند.

در نگاه اول به نظر مي‌رسد آمار و اطلاعاتي كه ذکر شد حكايت از پيشرفت امور بر وفق مراد می‌کند، اما اين طور نيست. عادت كرده بوديم انواع خدمات نوين ارتباطي را اول در پايتخت ببينيم، اما اپراتور سوم كشور اين قاعده را شكسته و سيم‌كارت‌هاي خود را براي نخستين‌بار از استان البرز عرضه كرده است. اين اپراتور تازه‌كار علت اين موضوع و عمده‌ترين دليل تاخيرهاي مكرر در بهره‌برداري از شبكه در تهران را دشواري كسب مجوز از شهرداري تهران اعلام كرده و گفته “چنانچه اين مشكل استمرار داشته باشد، امكان تعيين زمان دقيقي براي بهره‌برداري از شبكه اپراتور سوم در تهران وجود ندارد.”اما اين فقط اپراتور تازه‌كار نيست كه از چنين مشكلي مي‌گويد. مديرعامل اپراتور دوم در برابر اين پرسش كه با چه مشكلاتي مواجه هستيد، نخستين مشكل را شهرداري تهران و برخي استان‌ها عنوان مي‌كند. اپراتور اول نيز با شهرداري تهران بدون مشكل نيست. البته تنها اپراتور سراسري وايمكس كشور هم از اين قاعده مستثنا نيست.
اگر چه اپراتورها براي گريز از مشكلات بيشتر از لحني محتاطانه براي انتقاد از شهرداري تهران استفاده مي‌كنند، اما زماني كه بدون استثنا از چنين مشكلي سخن مي‌گويند، نگاه‌ها به سوي ديگر ماجرا يعني «شركت ارتباط مشترك شهر» (وابسته به شهرداري تهران) معطوف مي‌شود؛ شركتي كه براي ساماندهي دكل‌هاي مخابراتي و البته انتفاع از اين موضوع تاسيس شد. اينكه چرا اپراتورها با وجود تن دادن به انواع شرايط مالي و مقررات از سوي شركت مذكور همچنان از قفل بودن كارها در رنج هستند، موضوعي است كه پاسخ‌هاي مرسوم اداري را طلب نمی‌كند. كاربران و البته اپراتورها در پايتخت منتظر تغييرات عملي و عاجل در عملكرد شركت وابسته به شهرداري تهران هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :