آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3077
تاریخ انتشار : 25 آبان 1390 9:36
تعداد بازدید : 485

محققان انگلیسی طراحی کردند

نسخه مدرن یک کامپیوتر قدیمی

محققان بریتانیایی 10 سالی است که روی یک پروژه چند میلیون دلاری ساخت کامپیوتری کار می کنند که هدف از طراحی آن نه به رخ کشیدن قدرت تحلیل آن است نه سرعت برق آسایش! علاوه بر این، اگر موفق به ساخت این کامپیوتر شوند، ماشینی خواهند ساخت که تنها از بخش کوچکی از قدرت رایانش ریزپردازنده های کنونی بهره خواهند برد. اگرچه در این کامپیوتر از نرم افزار و سیلیکون استفاده نشده، اما دنده های فلزی و نسخه بدوی و بسیار قدیمی کارت منگنه IBM در آن به کار رفته است. در واقع، هدف محققان از ساخت این کامپیوتر پاسخ به این سوال مورخان است که دهه هاست روی آن فکر می کنند: آیا ریاضیدان معروف، چارلز بابیج صدها سال قبل از اینکه ایده ساخت ماشین قابل برنامه ریزی توسط آلن تورینگ ارایه شود، در دهه 1830 به فکر ساختن کامپیوتر قابل برنامه ریزی بود یا نه. دستگاه بابیج که هم اکنون در موزه علوم در لندن نگهداری می شود، همچون کامپیوترهای امروزی الکتریکی بود. اما تمام کامپیوترهایی که ما امروزه استفاده می کنیم، در واقع از نسل ماشین تحلیلگر بابیج هستند. این دستگاه می توانست محاسبات پیچیده را انجام دهد. بابیج این دستگاه را ماشین تحلیل

این ماشین برای محاسبه کردن نیاز به برنامه‌ریزی داشت، اما در آن زمان هنوز علم مهندسی آن چنان پیشرفت نکرده بود. در نتیجه فقط قسمت‌هایی از اختراع بابیج ساخته شد. بابیج در سال ۱۸۷۱ بدون اینکه بداند روزی اختراعش به کار خواهد افتاد در گذشت. پروژه بابیج بعدها توسط گروه دیگری از موزه علوم انگلیس دنبال شد.
این محققان نمونه ساده‌تری از اختراع بابیج را ساختند که Difference Engine No.2 نام داشت و یک ماشین محاسباتی بود که از 8 هزار قطعه مکانیکی تشکیل شده و با دقت یک ساعت‌ساز روی هم سوار شده‌ بود. این پروژه در سال 1991 کامل شد. اما تلاش‌های جدید محققان انگلیسی که به وسیله جان گراهام- کامینگ برنامه‌نویس و دورون سوید (Doron Swade) موزه‌دار سابق علوم انگلیس هدایت می‌شود، بر مبنای ساخت طرح اولیه دیجیتالی بابیج است. البته چالش‌هایی که این محققان با آن روبه‌رو هستند، بسیار دشوارتر است.
به گفته تیم رابینسون، مربی موزه تاریخ کامپیوتر در مانتین ویو این پروژه تنها بخشی از یک پروژه عظیم است، زیرا محققان می‌خواهند دریابند که آیا اگر بابیج در آن زمان به زمان و منابع مورد نیازش دسترسی داشت، می‌توانست ماشینی را که پیش‌بینی کرده بود، بسازد یا نه.
ایده این پروژه نیز سال گذشته توسط دکتر گراهام – کامینگ مطرح شد. وی پروژه سه مرحله‌ای را پیشنهاد داد که در ابتدا باید طرح اولیه‌ای سپس شبیه‌سازی سه‌بعدی یک کامپیوتر و در نهایت ساخت آن ارایه می‌شد.
رابینسون می‌گوید: امیدوارم که نسل‌های آینده محققان ماشین Analytical Engine را تکمیل‌تر کنند و از کارهای بابیج در 100 سال پیش الهام بگیرند. بابیج که بین سال‌های 1791 تا 1871 می‌زیست، به پدر علم رایانش مشهور است. 
اگرچه آغاز ساخت کامپیوتر‌های رقمی‌ الکترونیکی را می‌شود از اواخر دهه ۱۹۳۰ میلادی دانست، ریشه‌ها، مبادی و سر‌چشمه‌های دانش کامپیوتر را باید در روش‎های محاسباتی کهن با تاریخ و سوابق هزاران ساله نشان گرفت. در بسیاری از روش‌های محاسباتی بابلیان الگوریتم‌هایی به‌کار می‌رفته که هم‌اکنون نیز رایج است. کتاب الجبر و مقابله خوارزمی ‌پر از روش‌های محاسباتی الگوریتمی‌است و بی‌دلیل نیست که نام الگوریتم از نام خوارزمی‌گرفته شده است.
منبع: نیویورک تایمز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :