آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30669
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1392 12:15
تعداد بازدید : 540

رییس مجمع عالی واردات:

بانک مرکزی مصوبه اختصاص ارز ستاد تنظیم بازار را اجرا نمی کند

رییس مجمع عالی واردات گفت: بانک مرکزی مصوبه ستاد تنظیم بازار در باره ترخیص کالاهای اساسی با ارز یکهزار و ۲۲۶ تومانی را اجرا نمی کند، لذا لازم است تا ستاد تدابیر ویژه اقتصادی ورود کند.

خبرگزاری فارس- محمدحسین برخوردار در پاسخ به این سوال که اختلاف‌نظرهای مختلف بین سازمان‌های دولتی نظیر بانک مرکزی، وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار که به ریاست معاون اول برگزار می‌شود، باعث شده تا کالاهای اساسی در بنادر جنوبی کشور معطل شده و از طرفی با افزایش قیمت این کالاها مصرف کنندگان متضرر شوند، گفت: در چنین شرایطی که اختلاف بین سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی وجود دارد، لازم است تا ستاد تدابیر ویژه اقتصادی مصوبه‌ای را صادر کند، تا کالاهای اساسی با قیمت‌های قبلی ترخیص شوند.
وی افزود: اگر ستاد تدابیر اقتصادی چنین مصوبه‌ای داشته باشد، تمام سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی موظف به اجرای آن هستند، چراکه این دستورالعمل یا مصوبه در شرایط خاص اجرا می‌شود.
رییس مجمع عالی واردات گفت: در حال حاضر توقف کشتی‌ها در بنادر جنوبی کشور هزینه‌های دموراژ و همچنین امکان آلوده شدن به ویروس‌های دریایی امکان دارد، لذا لازم است سیستم مدیریت کشور در این مورد تعجیل کند، چراکه حتی یک روز هم خسران جدی به بار می‌آورد.
برخوردار گفت: همچنین ثبت سفارش‌ها که در سازمان توسعه تجارت برای گشایش ال‌سی صورت می‌گیرد، نوبت‌بندی می‌شود، به طوری که در حال حاضر نوبت به 15 تیر ماه رسیده است.
برخوردار با تاکید بر اینکه حتی ارز مبادله‌ای بانک مرکزی به سختی به کالاهای وارداتی تخصیص داده می‌شود، گفت: تحریم‌ها باعث شده است که کالاها به طور مستقیم در بنادر جنوبی کشور تخلیه نشود و به بندر جبل‌علی در دبی رفته و تقریبا هزینه حمل را در هر کانتینر چهار تا پنج هزار دلار افزایش
دهد.رییس مجمع عالی واردات گفت: بانک مرکزی هم اگر بخواهد ارز یکهزار و 226 بدهد، ممکن است سازمان بازرسی کل کشور از آنها تخلف بگیرد، لذا لازم است جلسه‌ای بین بانک مرکزی، شورای امنیت ملی، سازمان بازرسی و وزارت صنعت برگزار شود، تا این موضوع هر چه سریع‌تر حل و فصل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :