آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30667
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1392 12:14
تعداد بازدید : 736

انتقال کمیته ارزش گذاری صادرات به گمرک

معاون کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه اظهارنظرهای مطرح شده درباره واقعی نبودن آمار صادرات درست نیست، گفت: هر کالایی که از کشور صادر می شود، نرخ پایه صادراتی آن در کمیته ارزش گذاری صادرات براساس کار کارشناسی تعیین می شود.

ایسنا-کیومرث کرمانشاهی افزود: آمارهای منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت مبنا و ریشه مشخصی دارد. به طوری که آمار صادرات از روی اظهارنامه‌های صادراتی و آمار واردات از روی برگه‌های سبز واردات استخراج می‌شود.
او با اشاره به اینکه از سال جاری کمیته تعیین نرخ پایه صادراتی یا همان کمیته ارزش‌گذاری صادرات از سازمان توسعه تجارت به گمرک منتقل شد، گفت: در این کمیته نمایندگانی از گمرک، سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نماینده بخش خصوصی حضور دارند و درباره تعیین نرخ پایه صادراتی کالاهای مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند.
وی افزود: در این کمیته نرخ پایه صادراتی کالاهای مختلف براساس قیمت‌های واقعی در دنیا، وضعیت بازارهای هدف و وضعیت رقبای ایران در این بازارها تعیین می‌شود. کمیته ارزش‌گذاری صادرات تا سال گذشته در سازمان توسعه تجارت تشکیل می‌شد اما براساس قانون جدید امور گمرکی این کمیته به گمرک منتقل
شد.
وی با بیان اینکه بیش از سه هزار قلم کالای صادراتی ایران به 150 کشور دنیا ارسال می‌شوند، گفت: در زمانی به دلیل وضعیت ارزی پیش آمده در کشور صادرکنندگان تمایل داشتند تا قیمت پایه محصول صادراتی آنها پایین در نظر گرفته شود و در زمان دیگری نیز به دلیل اعطای جوایز صادراتی تمایل داشتند که این قیمت بالا در نظر گرفته شود.
کرمانشاهی افزود: البته در زمینه چگونگی عملکرد کمیته ارزش‌گذاری صادرات، گمرک باید پاسخگو باشد. اما باید بگویم که حتی نیم دلار صادرات کشور نیز حساب و کتاب دارد و در کمیته ارزش‌گذاری صادرات قیمت‌ها به صورت منطقی و برپایه استدلال‌های علمی تعیین می‌شوند. وی گفت: ما به دنبال مدیریت واردات بودیم اما حالا این بحث به افت واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع نیز منجر شده است که نباید اجازه دهیم این روند ادامه یابد. از بانک مرکزی انتقاد داریم که چرا به ثبت سفارش واردات مواد اولیه صنایع ارز را به موقع تخصیص نمی‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :