آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30533
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1392 11:49
تعداد بازدید : 592

در جدال با برودپیک

کاربران شبکه های اجتماعی حداقل طی یکی دو سال گذشته یاد گرفتند به این شبکه ها به چشم ابزاری نگاه کنند برای مطرح کردن خواسته های شان، تاثیرگذاری و اطلاع رسانی. هفته گذشته به دنبال گم شدن سه کوهنورد ایرانی در مسیر بازگشت از قله برودپیک بعد از صعود، کاربران ایرانی یک جریان جدی اطلاع رسانی و درخواست کمک به کوهنوردان گم شده را در شبکه های اطلاع رسانی به خصوص توییتر به زبان فارسی و انگلیسی راه انداختند. استفاده از هشتگ IranianClimbers# و BrodPeak# در توییت های مرتبط با کوهنوردان ایرانی باعث شد در عرض دو سه روز این دو هشتگ در توییتر ترند شود. هر چند موج توییت کاربران شبکه های اجتماعی و ابراز نگرانی آنها از طولانی شدن گم شدن کوهنوردان، باعث انتقاد بعضی از کاربران هم شد.

بهار ادیبان

برخی از کاربران نیز لینک عکس‌های سه کوهنورد ایرانی قبل از آخرین صعودشان که قله برودپیک بود را در شبکه‌های اجتماعی بارها به اشتراک گذاشتند.
اما تکان‌دهنده‌ترین چیز در این میان انتشار نامه آیدین بزرگی در وبلاگ پرستو ابریشمی، کوهنورد زن کشورمان در وبلاگ خاک خوب بود که در رسانه‌های خارجی نیز بازتاب داشت. آیدین بزرگی از پرستو ابریشمی خواسته بود بعد از صعود آنها این نامه انتقادآمیز را در فضای مجازی منتشر کند. برخی از جملات این نامه بارها در شبکه‌های اجتماعی به خصوص توییتر بازنشر شد.
آیدین بزرگی در بخشی از این نامه که با عنوان «به نام برودپیک، به امید تغییر» شروع شده نوشته:
می‌خواهیم توانستن را معنی کنیم، می‌خواهیم تغییر را زندگی کنیم، می‌خواهیم خواستن را بفهمیم، خواستن را بخواهیم. ما اینجاییم تا بر تن یک کوه هشت هزار متری یادگاری خودمان را بنویسیم، نام ایران‌مان را حک کنیم، اینجاییم تا دوباره زنده شدن را زمزمه کنیم. ما تنها نیستیم. هزاران چشم به راه ماست، هزاران دست دعاگوی ماست. ما تنها نیستیم...
آیدین بزرگی، پویا کیوانی و مجتبی جراحی سه کوهنورد جوان کشورمان هنوز پیدا نشده‌اند این در حالی است که عملیات جست‌وجو نیز متوقف شده است.
نامه جنجال‌آمیز دیگر در هفته گذشته نامه علیرضا افتخاری به محمدرضا شجریان بود که در آن خواسته: بیا همایون هم باشیم. او در این نامه از شجریان خواسته تا دوباره بخواند. این نامه بین کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با نقد به اشتراک
گذاشته شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :