آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30528
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1392 11:39
تعداد بازدید : 1068

تدوین 91 استاندارد پیشنهادی فاوا در نصر تهران

کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران از نهایی شدن 91 استاندارد حوزه فاوا درسازمان ملی استاندارد خبر داد.

روابط عمومی نصر تهران- لیلا لاریجانی، رییس کمیسیون استاندارد این سازمان با اشاره به دستاوردهای کمیسیون طی دوسال گذشته، گفت: طی این مدت، کمیسیون استاندارد از طریق ارتباط نزدیک و منسجم با حوزه کسب و کار فاوا و سازمان ملی استاندارد، پیشنهاد تدوین 91 استاندارد فناوری اطلاعات در حوزه‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار، امنیت و شبکه را به این سازمان ارایه کرده که مورد اقبال آن سازمان قرار گرفت.

رونمایی از استانداردهای فاوا در شبکه دولت
لاریجانی در خصوص اهداف کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفت: ماموریت اصلی کمیسیون استاندارد، شناسایی و تامین نیازهای بخش فاوا در زمینه استانداردها و مقررات است که به منظور افزایش کیفیت محصولات، خدمات و توسعه پروتکل‌های ارتباطی میان بازیگران بخش ICT صورت
می‌گیرد.
او ارایه 15 استاندارد فاوا در شبکه اختصاصی دولت را به عنوان دیگر دستاورد این کمیسیون ذکر کرد و گفت: در راستای تفاهم‌نامه‌ میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سازمان ملی استاندارد، این استانداردها در شبکه اختصاصی دولت معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت.
فعال‌سازی مجدد کمیته فنی متناظرJTC1
علی آذرکار، نایب رییس کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، فعال‌سازی مجدد کمیته ISIRI/ITTC (کمیته فنی متناظر JTC1 ISO/IEC) را از دیگر طرح‌های این کمیسیون خواند و گفت: از سال گذشته، این کمیسیون پیگیری‌های لازم را در قالب تدوین طرحی برای فعال‌سازی مجدد این کمیته، از طریق سازمان ملی استاندارد انجام داده است.
آذرکار با اشاره به موافقت دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو با کلیت طرح فعال‌سازی، افزود: قرار است جلسه‌ای توسط این دبیرخانه و با حضور تمامی ذی‌نفعان و با هدف برگزاری انتخابات مجدد و تشکیل هیات رییسه‌ی جدید در شهریور ماه آینده برگزار شود.
به گفته آذرکار، این نخستین گام برای فعال‌سازی کمیته ISIRI/ITTC خواهد بود. در گام بعد باید ساختاری از داوطلبان برای مشارکت در تدوین استانداردها شکل گرفته تا کمیته بتواند عملا فعال شود. در انتخابات گذشته، فعالیت‌های دبیرخانه‌ای کمیته بر عهده‌ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بوده و امید است در انتخابات بعدی هم همین‌گونه باشد.
توسعه و استفاده فزاینده و غیرقابل پیش‌بینی فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در دهه‌های 70 و 80 میلادی و نیاز به توسعه استانداردهای مربوط، باعث شد دو سازمان مهم توسعه‌دهنده استاندارد، یعنی «ایزو» (ISO) و «کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکال» یاIEC (International Electro-technical Commission)، کمیته‌ای مشترک را در سال 1987 به منظور تدوین استانداردهای این حوزه تشکیل دهند که «کمیته فنی مشترک شماره 1» یا JTC1 نام گرفت. در حال حاضر و پس از 25 سال حضور فعال در عرصه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، JTC1 یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین کمیته‌های فنی ایزو به‌شمار می‌آید.
فعال‌سازی کمیته ISIRI/ITTC، با توجه به توان و پتانسیل متخصصان داخلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، می‌تواند به نقش ایران در توسعه استانداردهای جهانی این حوزه کمک شایسته‌ای کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :