آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30500
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1392 10:57
تعداد بازدید : 992

تبلت مدارس را هوشمند می کند؟

از قدیم بچه های دبستانی می گویند که هر کس که عینک می زند، درس خوان تر است. بعدها هم یا رواج کیف های سامسونیت، هر کس از این کیف ها دست می گرفت، همه می گفتند حتما مهندس است.

علی شمیرانی

امروز همین این باورها همچنان وجود دارد و فقط تغییر شکل یافته است.
سه‌شنبه هفته گذشته، جشن نمادین هوشمندسازی مدارس شهر تهران با حضور وزیر آموزش و پرورش در منطقه 16 برگزار شد. در این مراسم مدیرکل آموزش و پرورش پایتخت از ورود تبلت به صورت آزمایشی به مدارس شهر تهران از سال تحصیلی جدید خبر داد.
به گفته این مسوول 65 درصد مدارس تهران دارای وب‌سایت هستند و به ازای هر 18 دانش‌آموز یک کامپیوتر وجود دارد. همچنین 94 درصد مدارس تجهیزات کامپیوتری دارند و 71 درصد از مدارس نیز دارای شبکه داخلی هستند. بماند که پول هوشمندسازی مدارس هم از جیب والدین پرداخت خواهد شد. جالب آنکه دو روز قبل‌تر از جشن هوشمندسازی، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش خبری متناقض با جشن مذکور داد.
به گفته وی «طرح ثبت‌نام اینترنتی در مدارس با استقبال گسترده‌ای مواجه نشده و اکثر خانواده‌ها ترجیح ‌دادند که برای ثبت‌نام به محل تحصیل فرزند خود مراجعه کنند؛ چراکه انتخاب مدرسه مناسب، گفت‌وگو با مدیر و اطمینان از ثبت‌نام تنها با مراجعه حضوری امکان‌پذیر بود. نکته جالب اینکه، در حال حاضر به جای خانواده‌ها، مدیران و مسوولان مدارس به ثبت‌نام اینترنتی دانش‌آموزان اقدام می‌کنند یعنی ابتدا خانواده به مدرسه مراجعه کرده و پس از انجام ثبت‌نام، مسوولان مدرسه ثبت‌نام اینترنتی دانش‌آموزان را انجام می‌دهند.»و سرانجام باز هم به گفته وی، دو سال است که سامانه ثبت‌نام الکترونیکی دانش‌آموزان فعال است؛ اما خانواده‌ها به آن مراجعه نمی‌کنند.
این‌گونه نیست که هرکس که عینک دارد درسخوان است و هر کس کیف سامسونیت دارد مهندس است و به طریق اولی، هر فرد و مدرسه‌ای هم که تبلت و کامپیوتر دارد، هوشمند نیست.بی‌تردید تلنبارکردن ادوات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بدون فراهم‌سازی فرهنگ استفاده از آنها ما را به جایی که در برنامه پیش‌بینی شده رهنمون نمی‌کند و تنها صرف مبالغی هنگفت از جیب مردم به نفع جیب عده‌ای خاص به اسم هوشمندسازی مدارس خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :