آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3050
تاریخ انتشار : 23 آبان 1390 10:21
تعداد بازدید : 529

بر اساس اعلام بانک مرکزی

اعطای جایزه به سپرده های قرض الحسنه جاری شد

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی اعلام کرد: اعطای «جایزه» به سپرده های قرض الحسنه جاری امکان پذیر نیست.

روابط عمومی بانک مرکزی- امین‌آزاد، مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی افزود: در قانون عملیات بانکی بدون ربا، سه نوع سپرده قرض‌الحسنه جاری، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری مدت‌دار تعریف شده است که بانک‌ها می‌توانند در چارچوب آن، عملیات سپرده‌گیری را انجام داده و منابع‌شان را تجهیز کنند.
وی در زمینه تعلق‌نگرفتن جایزه به حساب‌های قرض‌الحسنه گفت: ماهیت سپرده‌های قرض‌الحسنه برمبنای قرض بوده درحالی که سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار؛ سپرده‌هایی هستند که بانک‌ها رابطه‌شان با سپرده‌گذاران وکیل و موکل است. به این ترتیب، بانک‌ها در قالب عقود قانون عملیات بانکی بدون ربا سرمایه‌گذاری کرده و سود حاصل از آن عملیات را به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنند البته خود بانک‌ها هم بابت انجام این عملیات حق‌الوکاله می‌گیرند.
این مقام مسوول در مورد حساب‌های قرض‌الحسنه عنوان کرد: بانک‌ها مجاز نیستند سودی به این نوع سپرده‌ها پرداخت کنند زیرا ماهیت آنها برمبنای قرض است.وی ادامه داد: در سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز، قانونگذار این اختیار را به بانک‌ها داده است تا مشوق‌هایی را در قالب جایزه برای سپرده‌گذاران درنظر بگیرند تا مردم هر چه بیشتر در این امر خیر شرکت داشته باشند. البته هیچ شرطی نباید بین کسی که سپرده‌گذاری می‌کند و جایزه‌ای برایش تعلق می‌گیرد وجود داشته باشد چون اگر شرطی وجود داشته باشد، عملیات یادشده ربوی خواهد شد.
مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی همچنین افزود: شورای پول و اعتبار دستورالعمل‌هایی در زمینه اعطای جایزه به سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز تصویب کرده بود که امسال این مصوبه اصلاح و مجددا به بانک‌ها ابلاغ شده است. به این‌ ترتیب بانک‌ها برای سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز مجاز هستند در چارچوب خاص و براساس درصدها و میزان‌های معینی جایزه‌هایی را تعیین و به قید قرعه که تحت نظارت مراجع ذی‌ربط شامل بانک مرکزی و قوه قضاییه انجام می‌شود به سپرده‌گذاران اهدا کنند.
وی گفت: سپرده قرض‌الحسنه جاری از این چارچوب خارج بوده و اصولا این نوع سپرده‌گذاری به منظور استفاده از خدمات بانکی است.
امین آزاد تاکید کرد: اعطای جایزه فقط برای سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز است و دریافت سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری برای ارایه خدمات بانکی به مشتریان بوده پس نیازی به اعطای جایزه به آنها نیست.
این مقام مسوول اظهارداشت: اخیرا از بانک مرکزی استعلام‌هایی شده است مبنی بر اینکه آیا بانک‌ها مجاز هستند در چارچوب ضوابطی خاص به سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری هم جوایزی بدهند که این موضوع در کمیسیون اعتباری بانک‌ مرکزی مطرح و در‌ چهل‌و‌چهارمین جلسه کمیسیون اعتباری تصویب شد که اعطای جوایز به سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری تحت هر عنوان و به هر شکلی امکان‌پذیر نباشد. این بخشنامه برای اطلاع و اجرایی شدن به تمامی بانک‌ها ابلاغ شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :