آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30388
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1392 11:24
تعداد بازدید : 627

اجباری شدن دریافت مجوز استاندارد پیش از ثبت سفارش واردات کالا

مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه تا پایان سال گذشته 2845 ردیف کالا مشمول مقررات استاندارد اجباری شدند، گفت: در حال حاضر تمامی کالاهای وارداتی باید قبل از ثبت سفارش مورد بازرسی و نمونه برداری قرار گرفته و تاییدیه های لازم را دریافت کنند.

ایسنا- نیره پیروزبخت در پاسخ به این سوال که احتمال ورود کالاهای بی‌کیفیت و غیراستاندارد به کشور در شرایط کنونی چقدر است؟ گفت: در قانون ارتقای کیفیت خودرو و سایر تولیدات صنعتی مصوبه سال 1389 سه وظیفه بر عهده سازمان استاندارد گذاشته شد. مورد اول اینکه تمامی کالاهای وارداتی قبل از ثبت سفارش مجوز استاندارد را بگیرند. مورد دوم اینکه تمامی کالاهای صنعتی مشمول استاندارد اجباری شوند و مورد سوم اینکه همه کالاهای وارداتی و تولید داخل شناسنامه‌دار شده و قابل ردیابی شوند.
وی افزود: در سال 1390 ابتدا 1530 ردیف تعرفه کالا مشمول استاندارد اجباری شدند که این رقم در پایان سال 1391 به 2845 ردیف افزایش یافت.
او با اشاره به تعامل سازمان استاندارد با ایران کد به منظور راه‌اندازی سامانه تعاملات گفت: در حال حاضر واردات کالا به کشور و دریافت مجوز استاندارد برای کالاهای وارداتی به دو شکل انجام می‌شود. دسته اول مربوط به واردات کالاهایی می‌شود که قبل از ثبت سفارش از آنها نمونه‌برداری و بازرسی می‌شود و در صورتی که مشکلی نداشته باشند اجازه ثبت سفارش به آنها داده می‌شود.
مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد گفت: دسته دیگر نیز کالاهایی هستند که بدون داشتن مجوز استاندارد وارد کشور می‌شوند که این دسته از کالاها نیز در مبادی ورودی مورد نمونه‌برداری و آزمون قرار می‌گیرند که در صورت انطباق با استانداردهای ملی و جهانی اجازه ورود به آنها داده می‌شود.
پیروزبخت با اشاره به اینکه احتمال ورود کالای بی‌کیفیت به کشور در شرایط کنونی ضعیف است، گفت: برای واردات برخی از مواد اولیه صنایع نیز مشوق‌هایی قرار داده‌ایم. به طوری که اگر شرکتی با برند معتبر قصد ورود مواد اولیه تولید را داشته باشد گواهی‌های اعتبار آنها را می‌پذیریم و واردات مواد اولیه توسط این شرکت‌ها به سادگی انجام می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :