آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29608
تاریخ انتشار : 17 تیر 1392 15:33
تعداد بازدید : 672

هشدار دبیرکل پیشین در مورد احتمال ترکیدن حباب بورس

دبیرکل پیشین بورس گفت: در غیاب برنامه های دولت یازدهم و نبودن اطلاعات کافی در بازار، افزایش شاخص های بورس نگران کننده و هشداردهنده است.

خبرگزاری فارس- سید احمد میرمطهری افزود: در حال حاضر هیچ دلیل قابل قبولی برای افزایش شاخص‌ها وجود ندارد. اگر بپذیریم که بازار اجازه دارد تا یک‌بار خود را با تغییرات نرخ ارز تطبیق دهد، باید گفت عملا این تطبیق از حدود یک‌سال پیش که نرخ ارز در حال نوسان است، صورت گرفته و بنابراین آنچه باقی است، انتظارات سودآورانه در آینده از این بازار است.
وی افزود: با توجه به اینکه هنوز دولت جدید روی کار نیامده و برنامه‌های خود را ارایه نکرده است، کمااینکه ممکن است این برنامه ها ریاضتی، در راستای اصلاح ساختار و... باشند، در غیاب برنامه‌های دولت یازدهم و نبودن اطلاعات کافی در بازار، این افزایش شاخص‌ها نگران‌کننده و هشداردهنده است.
میرمطهری گفت: در حال حاضر نقش آفرینان بازار سهام در روند افزایش قیمت‌ها مشخص نیستند، فعلا نمی‌دانیم از این افزایش شاخص‌ها به واقع چه کسانی منتفع می شوند، نتیجه کل این است که شاخص‌ها رو به افزایش هستند ولی معلوم نیست این افزایش، ناشی از نقش‌آفرینی شرکت‌های نفتی، سیستم بانکی یا چه شرکت‌های هستند. هر کدام از اینها که باشند، تفسیر در مورد افزایش‌ها متفاوت خواهد بود.
این اقتصاددان گفت: در حالی که شاخص‌ها روند صعودی را طی می‌کنند، شرکت‌ها و بورس در دادن اطلاعات باید تسریع کنند و آن را در اختیار مردم قرار دهند تا مردم نیز در یک فضای توام با توهم، اقدام به خرید نکنند، چراکه احتمال صدمه و آسیب به آنها را زیاد می‌شود. میرمطهری گفت: در شرایطی که هنوز سرمایه از بازارهایی مانند طلا، ارز، خودرو، مسکن، لوازم خانگی و غیره به بازار سرمایه کوچ نکرده‌اند، وضعیت فعلی بازار سهام عادی نیست. وضعیت کنونی آن طوری است که گویا وارد فاز ایجاد حباب شده است. این احتمال وجود دارد که با آمدن دولت جدید و اعلام برنامه‌ها، فضای انتظارات تغییر کرده و شرایط دیگری
به وجود آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :