آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29595
تاریخ انتشار : 17 تیر 1392 15:15
تعداد بازدید : 645

دیدار اعضای اتاق بازرگانی با رییس جمهور منتخب

روحانی: قانون بهبود فضای کسب وکار باید هرچه سريع تر اجرايي شود

ریيس و هيات ریيسه به همراه دبيركل و قائم مقام دبيركل اتاق ايران در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام با حسن روحاني ریيس جمهور منتخب، ديدار و گفت وگو کردند.
ریيس جمهور منتخب در این دیدار گفت: من اعتقاد دارم دولت بايد ناظر و سياست گذار دقيق باشد و از اقتصاد دستوري پرهيز کند و فرصت بدهد فعالان اقتصادي امور تصدي گري اقتصاد را به دست بگيرند.

مهر- در اين ديدار بعد از معرفي اعضاي هيات ریيسه اتاق توسط محمد نهاونديان، علاءميرمحمد صادقي ضمن معرفي و تشريح سابقه فعاليت، عملکرد و خدمات اتاق ايران در بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اظهار داشت که در طول اين سال‌ها اتاق سعي کرده است در خدمت انقلاب و مردم ايران باشد و در هر مقطعي به آن اعتماد شده و اداره اقتصاد به دست او سپرده شده، بهترين عمل‌کرد اقتصادي را داشته است.
وي افزود: در حال حاضر اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران با بيش از50 هزار عضو که به‌طور متوسط هرکدام بالغ بر 100 پرسنل دارند در حوزه فعاليت‌هاي اقتصادي توان‌مندي بزرگي محسوب مي‌شوند که علاقه‌مندند دولت تدبير و اميد را در راه شکوفايي و اقتدار ملي
همراهي کنند.

روي همکاري اتاق‌ها حساب کنيد
غلامحسين شافعي، عضو هيات ریيسه و معاون امور استان‌هاي اتاق ايران هم ضمن معرفي توان‌مندي‌ها و ظرفيت‌هاي اتاق‌هاي استان‌ها گفت: اتاق‌هاي استان‌ها مي‌توانند کمک‌هاي خوبي را در جمع‌آوري مسايل بنگاه‌ها در هر استان کنند و به‌صورت ميداني به استخراج مشکلات و پي‌گيري حل آنها اقدام کنند.
وي گفت: چنان‌چه استان‌داران همراهي و همکاري کنند مي‌توانند از اتاق‌هاي استان‌ها رهنمودهاي خوبي را دريافت کنند و در خلا‌ها و کمبودها روي همکاري اتاق‌ها حساب کنند.
شافعي همچنين گفت: مجموعه اتاق‌هاي کل کشور آمادگي کامل دارند که دولت يازدهم را در عبور از تحريم‌ها و بحران‌ها ياري
کنند.

اعضاي اتاق، سفيران صلح و تحريم‌شکن ايرانند
عبدالرحمن سليماني‌مقدم عضو ديگر هيات ریيسه اتاق ايران با بيان مشکلات و مسايل کشاورزي در بخش خصوصي گفت: بايد در مورد توليدات محصولات کشاورزي، محصولات عمومي مانند غلات و دانه‌هاي روغني را با استفاده از زمين‌ها و امکانات کشورهاي همسايه توليد کنيم و زمين‌ها و منابع آبي خود را در داخل روي توليد محصولاتي که اختصاصي ايران و داراي ارزش و کاربرد بهتري هستند بيشتر متمرکز
کنيم.
وي در خصوص روابط بين‌الملل و ارتباطات هم گفت: فعالان بخش خصوصي و اعضاي اتاق‌ها مي‌توانند نقش سفير صلح و دوستي با ساير کشورها را به عهده بگيرند و از طريق تعامل با بخش خصوصي ساير کشورها، از آنها فشار به دولت‌هاي خود برای رفع تحريم جلب همکاري
کنند.
وي از چند مورد تجربه موفق اتاق در سال‌هاي اخير در اين مورد نام برد و بر آمادگي اتاق در همکاري با امور بين‌الملل و وزارت امور خارجه
تاکيد کرد.
حسين نقره‌کار شيرازي، دبيرکل اتاق ايران در سخنان کوتاهي، توجه ریيس‌جمهور منتخب را به اين نکته ظريف جلب کرد که اعضاي اتاق ايران اکثرا از افرادي هستند که هم سابقه کار دولتي دارند و الان هم در بخش خصوصي فعاليت مي‌کنند و مجموعه گران‌قدري از تجربه و توان‌مندي‌هاي علمي و عملي هستند که مي‌توانند دولت يازدهم را در تحقق تدبير و اعتدال ياري کنند.
دبيرکل اتاق ايران که مسووليت امور اجرايي، تشکيلات و مديريت منابع انساني اتاق را نيز به عهده دارد آمادگي همکاري اتاق با دولت تدبير و اميد را در زمينه بهره‌برداري از اين توان‌مندي‌ها و تجارب اعلام داشت.

با خصوصي‌سازي تحريم‌ها را کنار بزنيم
پدرام سلطاني چهارمين عضو هيات ریيسه اتاق ايران بود که در گزارش به ریيس‌جمهور منتخب تحريم‌هاي اخير را سخت‌ترين تحريم‌ها کشور ما توسط غربي‌ها دانسته، تاکيد کرد که دولت يازدهم با تدبير و نشان دادن اقتدار خود مي‌تواند روي کاهش اين تحريم‌ها اثر بگذارد.
وي با اشاره به اين که همه تحريم‌ها بر عليه دولت ايران و نهادهاي تابعه آن است، دو راه کار مهم را در حوزه حمل‌ونقل پيشنهاد داد، تا از اين طريق بخشي از فشارهاي تحريمي روي تجارت و کالاي مورد نياز كاهش يابد.

ضرورت تشکيل کميته ويژه در استان‌ها براي صنايع صدمه ديده از تحريم
محمود اسلاميان، عضو ديگر هيات ریيسه اتاق ايران وضعيت صنايع کشور و مشکلات ناشي از هدف‌مندي يارانه‌ها و تحريم‌ها روي صنايع ايران را براي ریيس‌جمهور منتخب تشريح کرد و در ادامه افزود: خوب است در انتخاب استان‌داران بر آشنايي آنان در خصوص مسايل اقتصادي توجه خاص صورت گيرد تا قادر به فضا‌سازي مناسب براي فعاليت‌هاي اقتصادي باشند.
وي همچنين پيشنهاد داد که در هر استان کميته ويژه صنايع صدمه ديده از تحريم و بحران‌ها ايجاد شود تا به مشکلات اين صنايع به‌طور جدي و با سرعت مناسب رسيدگي و حل‌وفصل شود.

توليد رقابتي صادراتي راه‌حل کاهش وابستگي به نفت
براساس اين گزارش به دليل محدوديت وقت علي‌اکبر جاويدان قایم مقام دبيرکل اتاق ايران از ارائه نظرات خود صرف‌نظر کرد و محسن جلال‌پور عضو هيات ریيسه در گزارش کوتاهي که در خصوص مسايل ارزي و صادرات ضمن توضيحاتي با تاکيد بر ضرورت توليد صادرات محور و رقابتي گفت: چنان‌چه بتوانيم توليدات رقابتي داشته باشيم که در بازارهاي بين‌المللي قادر به رقابت با ساير توليدکنندگان جهاني باشد، قادر خواهيم بود وابستگي به نفت را کاهش داده و اقتصاد قدرت‌مند و متکي به توانايي‌هاي
ملي بسازيم.
وي پرهيز از اقتصاد رانتي و حمايت خاص از بعضي از بنگاه‌ها را از ضروريات اقتصاد رقابتي دانسته، براي رسيدن به اقتصاد مردمي و پايدار، توجه و تقويت تشکل‌هاي اقتصادي را يک اقدام محوري تلقي کرد.

قانون بهبود مستمر محيط کسب‌وکار هرچه سريع‌تر اجرايي شود
دكتر حسن روحاني، ریيس‌جمهور منتخب در پايان، ضمن تأييد همه ديدگاه‌هاي ارائه شده توسط هيات ریيسه اتاق ايران گفت: من از اول هم گفته‌ام که اجراي قانون بهبود مستمر محيط کسب‌وکار براي سامان‌دهي اقتصاد کشور يک ضرورت است و بايد دولت يازدهم هرچه سريع‌تر آيين‌نامه‌هاي ناظر بر اين قانون را نهايي‌کرده و قانون را اجرايي
کند.
من اعتقاد دارم که دولت بايد ناظر و سياست‌گذار دقيق باشد و از اقتصاد دستوري پرهيز کند و فرصت بدهد فعالان اقتصادي امور تصدي‌گري اقتصاد را به دست بگيرند.
در پايان اين ديدار، اعضاي هيات ریيسه اتاق ايران با ریيس‌جمهور منتخب دست همکاري داده، اعلام کردند: ما به عنوان سربازان اقتصادي با تجربه، نظام آمادگي خود، براي خط‌شکني در مشكلات مختلف را اعلام
مي‌کنيم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :