آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29572
تاریخ انتشار : 17 تیر 1392 14:45
تعداد بازدید : 707

خریدار، شاید این تابستان بیاید

بازار چشم انتظار مشتری، مشتری منتظر ارزانی

در حالی که به دلیل فرا رسیدن فصل تابستان، به طور طبیعی بر میزان مراجعه به بازار کامپیوتر افزوده شده است، این بازار همچنان روزهای پررونق را انتظار می کشد و کاهش قیمت ها هنوز نتوانست بازار کامپیوتر را به روزهای پرشور و پرمشتری بازگرداند.

فناوران- محمدحسن محمدی، از فعالان بازار کامپیوتر به خبرگزاری فارس گفته است که از اواخر هفته گذشته، استقبال خریداران از بازارهای کامپیوتر و موبایل افزایش یافته و در این چند روز گذشته، خریدها افزایش یافته است.
وی گفت: علاوه بر شرایط فعلی بازار، فرا رسیدن فصل تابستان علت دیگر افزایش خریدها در بازار IT است؛ زیرا هر ساله در این فصل تابستان تقاضا در بازار IT افزایش می‌یابد.
محمدی همچنین پیش‌بینی کرده است که از تیر تا شهریورماه قیمت‌ها در بازار IT تا حدودی افزایشی خواهد بود و فعلا شرایط بازار پس از شهریور ماه قابل پیش‌بینی نیست.
در همین حال، رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران با اعلام کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری مانند لپ‌تاپ، تبلت و قطعات گفت: حتی با وجود این تغییر قیمت‌ها، بازار کامپیوتر همچنان سوت و کور است و خرید و فروش چندانی در آن صورت نمی‌گیرد.
مهدی میرمهدی که با خبرگزاری مهر گفت‌وگو می‌کرد، با تشریح تاثیر کاهش نرخ ارز بر کالاهای وارداتی کامپیوتری گفت: طی هفته‌های اخیر بازار کامپیوتر با کاهش قیمت 10 تا 15 درصد مواجه شده است و حتی در برخی از قطعات کامپیوتری این کاهش قیمت تا 20 درصد نیز بوده است. اما با وجود این تغییر قیمت‌ها نیز بازار کامپیوتر مشتری ندارد و مصرف‌کننده واقعی به بازار نمی‌آید.
وی با تاکید بر اینکه بیش از 95 درصد کالاهای کامپیوتری وارداتی هستند، افزود: قیمت این کالاها با نوسان ارز، تاثیر مستقیم دارد و با هر نوسانی شاهد تغییرات در قیمت این کالاها هستیم از این رو در حال حاضر و با کاهش نرخ ارز بعد از ایام انتخابات قیمت‌ها در این بازار ثابت مانده است و شاهد قیمت‌های منطقی در این بازار هستیم.
میرمهدی با بیان اینکه مصرف‌کننده ایرانی همچنان منتظر است که قیمت‌ها کاهش یاید، گفت: هم‌اکنون نرخ اقلام کامپیوتری که در ایران به فروش می‌رسد، به مراتب از کشورهای همسایه مانند امارات پایین‌تر است به نحوی که یک مصرف‌کننده اگر بخواهد این کالاها را از کشورهای همسایه وارد کند ناچار است قیمت‌های بیشتری بپردازد ضمن آنکه کالایی که خریداری می‌کند گارانتی و خدمات پس از فروش را نیز شامل نمی‌شود.
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران بلاتکلیفی نرخ ارز را دلیلی بر بی‌رونقی این بازار عنوان کرد و گفت: در این بازار فروشنده نمی‌داند کالایی که امروز بر مبنای نرخ ارز خریداری می‌کند را فردا با چه نرخ ارزی باید به فروش برساند و این مساله علاوه بر فروشنده، واردکننده و مصرف‌کننده را نیز سردرگم کرده است.
وی با تاکید بر اینکه نرخ اقلام کامپیوتر هم‌اکنون در ایران به قیمت واقعی و منطقی نزدیک شده است به خریداران توصیه کرد که در صورتی که قصد خرید دارند به بازارهای کامپیوتر مراجعه کرده و برای کاهش قیمت بیش از این دست نگه ندارند.
میرمهدی بیشترین مصرف بازار کامپیوتر را مربوط به کالاهای لپ‌تاپ و تبلت عنوان کرد که حدود 15 درصد کاهش قیمت داشته و گفت: قطعات کامپیوتری خانگی نیز بیش از 15 درصد کاهش قیمت را شاهد بوده است؛ با این وجود امید می‌رود با ثبات نرخ ارز، باردیگر کسب و کار صنف رایانه نیز رونق گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :