آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29518
تاریخ انتشار : 16 تیر 1392 12:14
تعداد بازدید : 551

با حذف جدول از سایت بانک مرکزی، ارز مرجع رسما حذف شد

خداحافظ دلار 1226 تومانی

با حذف جدول نرخ ارز مرجع از سایت بانک مرکزی، حذف این نوع ارز رسمی شد.

فناوران- جدول نرخ ارز مرجع نه تنها از صفحه اقتصاد روزنامه فناوران که از سایت بانک مرکزی نیز حذف شد تا گفته‌ها و شنیده‌ها در مورد حذف این نرخ تحقق یابد.
اکنون با مراجعه به سایت بانک مرکزی تنها یک جدول با عنوان «نرخ ارز» وجود دارد. در حالی که پیش از این در سایت بانک مرکزی دو نرخ ارز شامل نرخ ارز مرجع و نرخ ارز مبادلاتی وجود داشت.
پس از آنکه در بودجه سال 92 نرخ ارز یکهزار و 226 حذف شد و صحبت‌هایی که اخیرا توسط رییس کل بانک مرکزی و نمایندگان مجلس مطرح شده است، این بانک از 12 تیر ماه به بعد، انتشار نرخ ارز 1226 را روی سایت خود متوقف کرد.
این بانک نرخ ارز مرجع برای دیروز را 24،775 ریال تعیین کرده که در واقع همان عدد نرخ مبادله‌ای و به عبارتی حذف نرخ ارز مبادله‌ای است.
براساس این گزارش، بانک مرکزی در اواخر سال 90 پس از بروز التهابات در بازار، برای کنترل این شرایط نرخ ارز مرجع را از یکهزار و 50 تومان به یکهزار و 226 تومان افزایش داد.
کنترل عرضه و تقاضا و کاهش تقاضای سفته بازی یکی از هدف‌های این اقدام بانک مرکزی بود، اما این شرایط کنترل نشد و نرخ ارز در بازار آزاد به سه هزار تومان نزدیک شد. در دوم مهر 91 بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت مرکز مبادلات ارزی را راه‌اندازی کرد. در گام اول نرخ ارز حدود دو هزار و 450 تومان قیمت‌گذاری شد. در آن روز فاصله چندانی بین نرخ مبادله‌ای و بازار وجود نداشت اما به تدریج این فاصله بیشتر شد.
از ابتدای فعالیت مرکز مبادلات تا امروز به طور معمول نرخ ارز مبادله‌ای دو هزار و 400 تا دو هزار و 500 تومان بوده و نوسان چندانی نداشته است. در سال 91 حدود هفت میلیارد دلار ارز از طریق این مرکز تخصیص داده شد و از ابتدای سال جاری تا 31 خرداد ماه امسال 21 هزار و 464 ثبت سفارش پذیرفته شده است.با توجه به اینکه لایحه بودجه سال 92 در اسفند ماه به مجلس ارایه شد و نمایندگان لایحه را به صورت سه دوازدهم به تصویب رسانده و بررسی کل لایحه را به سال جاری موکول کردند. به همین دلیل حکم چندان مشخصی در لایحه و بودجه سه دوازدهم مشخص نشد و دولت متناسب با احکام قانون بودجه سال 91 در سه ماه اول متناسب با منابع خود ارز یکهزار و 226 تومانی برای واردات برخی کالاهای اساسی تخصیص داد. پس از تصویب بودجه سال 92 در خرداد ماه و مشخص شدن حذف ارز یکهزار و 226 تومانی در بودجه، بانک مرکزی ملزم به حذف آن شد.
ناگفته نماند در دوم اردیبهشت ماه امسال بانک مرکزی به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت که بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوبه‌ای در خصوص حذف ارز مرجع کالاهای اساسی به تصویب رسانده بود که با توجه به بازتاب منفی، این مصوبه ملغی شد.
اما پس از تصویب قانون بودجه در مجلس، بانک مرکزی ملزم به حذف ارز یکهزار و 226 تومانی شد و در چند روز اخیر این مصوبه عملیاتی شده است.
رییس کل بانک مرکزی در همین باره با تاکید بر این موضوع که حذف ارز مرجع برای کالاهای اساسی و دارو کاملا براساس قانون است، گفت: این موضوع در قانون بودجه در نظر گرفته شده و ابلاغ شده و بانک مرکزی هم براساس قانون بودجه به آن عمل می‌کند ما ارز مرجع را حذف می‌کنیم اما به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم که قیمت کالاها افزایش یابد.
وی گفت: تغییر نرخ ارز تاثیری بر قیمت کالاها ندارد زیرا در قانون بودجه پیش‌بینی‌های‌ لازم برای تامین نیازهای مالی کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است.
رییس‌جمهور هم در گفت‌وگوی تلویزیونی چهارشنبه شب بر این مساله صحه گذاشت و گفت: طبق مصوبه مجلس در بودجه سال 92 ارز مرجع یکهزار و 226 تومانی باید حذف شود، در سه ماهه اول امسال نیز با استناد به قانون بودجه سال 91 برای کالاهای اساسی ارز مرجع پرداخت
کردیم.
بانک مرکزی در ابتدا، از روز چهارشنبه نرخ ارز مرجع را به‌روزرسانی نکرد و امروز هم نرخ ارز مبادله‌ای را حذف و آن را به مرجع تبدیل کرد.
البته در حال حاضر سایت بانک مرکزی گزینه ارز غیر مرجع را در سایت برداشته و واژه مرجع را هم از گزینه «نرخ ارز مرجع» حذف کرده و تنها «نرخ ارز» نوشته شده است.
به این ترتیب باید با عدد معروف یکهزار و 226 خداحافظی کرد. نکته‌ای که می‌تواند سبب گرانی دوباره دارو و کالاهای اساسی در جامعه شود. باید دید دولت چه تمهیداتی را برای جلوگیری از افزایش قیمت اقلامی که نرخ ارز مرجع دریافت می‌کردند گرفته است. به ویژه آنکه این افزایش بیش از دو برابری می‌تواند ضرر زیادی به اقشار آسیب‌پذیر جامعه وارد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :