آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29491
تاریخ انتشار : 16 تیر 1392 11:23
تعداد بازدید : 642

بدنسازی مغز

به گجت ها بفهمانیم که رییس نیستند

این جمله را قبلا بار و بارها شنیده اید: «گجت ها شما را حواس پرت و گیج می کنند». گوشی های موبایل مان حتی شب ها موقع خواب هم به ما چسبیده اند و به جای اینکه در دنیای آنالوگ همدیگر را ملاقات کنیم، همیشه در حال پیامک فرستادن، چت کردن یا تلفنی صحبت کردن حتی در هنگام رد شدن از خیابان هستیم. چند عملکردی بودن دیگر یک رویا نیست؛ امروزه همه ما چند عملکردی شده ایم و مدارهای مغزی مان با سیم های الکترونیکی بسته شده اند. کودکان مان دایما با آی پد سروکار دارند و گویی این ابزار کوچک دایه آنها شده است. مبارزه نهایی بین ما و گوشی هوشمندتان آغاز شده است. دیگر وقت آن رسیده که به ابزارهای تان نشان دهیم اینجا چه کسی رییس است. هزاران داستان شنیده و نشنیده وجود دارد که خطرات حواس پرتی ما را به دلیل ابزارهای پیرامون مان به تصویر می کشد؛ اینکه حتی در هنگام رانندگی تمامی هوش و حواس مان را به گوشی یا تبلت مان داده ایم و یا به جای اینکه نقش پدر یا مادر بودن مان را بازی کنیم، آنها را با یک گوشی یا تبلت تنها گذاشته ایم و به کارهای دیگرمان رسیدگی می کنیم. باید گفت که تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده که نتیجه همگی آنها اهمیت تمرکز روی کاری است که در حال انجام آن هستیم. به گفته محققان، تمرکز یعنی «توجه مستقیم» یا توانایی انجام کار در این روند پیوسته. تمرکز کردن براساس این تعریف در ظاهر راحت است، ولی شاید باورتان نشود که در دنیای دیجیتال، تمرکز بیش از 15 دقیقه غیرممکن است! به امتحان کردنش می ارزد. بنشینید، چشمان تان را ببیندید و به یک موضوعی که دوست دارید، فکر کنید؛ به یک کلمه یا یک تصویر فقط به اندازه 10 دقیقه. حال سعی کنید در زمانی که با کامپیوترتان دارید کار می کنید یا پیامک می دهید به آن موضوع فکر کنید. جای تعجب نیست که این کار شدنی نیست. با توجه به اینکه بسیاری از ابزارها را برای خودمان شخصی کرده ایم و حتی مشاغلی را هم انتخاب کرده ایم که بر پایه ارتباطات است، گرایش زیادی به حواس پرتی پیدا کرده ایم. در واقع، تمرکز نقطه مقابل حواس پرتی است که در زندگی امروزی زمان آن بسیار کم شده است و از نظر پیشرفت ذهنی، توانایی تمرکز روی یک موضوع و در بحر آن رفتن کار دشوار و نادری به شمار می رود. آلواره رتانا (Alvaro Retana)، فن شناس شرکت HP در این مورد می گوید: توجه کوتاه مدت ناشی از تعاملات سریع، میزان تمرکز روی مسایل را دشوارتر خواهد کرد و گاهی اوقات ما را دچار رکود و ایستایی در مسایل اجتماعی می کند. وی می افزاید: افرادی که خیلی تلاش می کنند و به طور مثال کاری را به عهده می گیرند، بیشتر توانایی این را دارند که با دور کردن خود از مسایل دیگر تمرکزشان را بالا ببرند. به عبارت دیگر، اگر می خواهید شغل مورد نظرتان را پیدا کنید و مدت زیادی نیز در آن فعالیت کنید، باید سعی کنید که میزان تمرکز خود را بالا ببرید و یکی از روش های شاید خیلی ساده این است که دیگر در حین کار فیس بوک یا گوگل را چک نکنید و همانند خرگوش های بازیگوش از سوراخ های مختلف سر در نیاورید.

گزارش: نسترن صائبی
منبع: Mobiledia

ساختن ماهیچه ذهنی
چیزی که باید بدانیم این است که تمرکز جزو عملکردهای پیش‌فرض مغزمان نیست، بلکه همانند یک ماهیچه است که باید آن را تقویت کنید و بسازید. با تمرکز مشغول شدن به کاری، حالت مشخصی از مغز است که کاملا متفاوت از ادامه کار است. به گفته دانشمندان شناختی، به طور مثال، در مدیتیشن و زمانی که تمرکز زیادی دارید، بخش‌هایی از مغز روشن می‌شوند و برخلاف اینکه ظاهرا از نظر فیزیکی راکد هستید و چشم‌های‌تان بسته است و هیچ کاری انجام نمی‌دهید، مغز شما در حال انجام فرآیند ذهنی پیچیده‌ای است. شما باید بتوانید توجه‌تان را مستقیما به موضوعی بدهید و سعی کنید که توجه‌تان را از چیزهایی که حواس‌تان را پرت می‌کند، دور کرده و تمرکز کنید.
آیا بازی‌های کامپیوتری می‌توانند تمرکز را به ما برگردانند؟
حتی خود سازندگان ابزارهای مدرن هم می‌دانند که ابزارها چه بلایی به سر تمرکز ما می‌آورند. بر همین اساس نیز بسیاری از آنها مبادرت به ساخت بازی‌ها یا ابزارهایی کرده‌اند که می‌توان با کمک آنها تمرکزمان را باز یابیم. به تازگی دانشمندان مدعی شده‌اند که 10 بازی کامپیوتری وجود دارد که می‌تواند ذهن انسان را سه سال جوان‌تر کرده و تاثیرات آن تا یک سال باقی می‌ماند. اما این مزیت تنها از طریق یک بازی خاص است که توسط متخصصان طراحی شده و مغز را برای به خاطر سپردن اطلاعات به همراه فیلتر کردن مواد پرت‌کننده حواس آموزش می‌دهد. هنگامی که زنان و مردان بالای 50 سال بازی «Road Tour» را برای 10 ساعت انجام دادند، آزمایش‌ها نشان داد که یک سال بعد ذهن آنها در اثر پیری کند نشده، بلکه در عوض هشیارتر شده است. به طور میانگین، مغز این افراد در کل سه سال جوان‌تر شده بود، اما در یک آزمایش سرعت و توجه آنها حتی تا هفت سال جوان‌تر نشان دادند. محققان این نتایج جالب را با طیف مهارت‌هایی که در این بازی ساده مورد نیاز است، مرتبط می‌دانند. این بازی که به طور آنلاین قابل دسترسی است، نیازمند به خاطر سپردن دو مساله خودرو و علایم جاده‌ای است. در آغاز، به بازیکن یک خودرو یا کامیون نشان داده شده و از وی خواسته می‌شود که آن را به خاطر بسپارد. این خودرو با مجموعه‌ای از علایم احاطه شده که شامل یک علامت جاده‌ای است و بازیکن باید محل این علامت را نیز به یاد داشته باشد. در مراحل بعدی بازی این بازیکن باید مجددا خودرو و محل علامت راهنمایی رانندگی را شناسایی کند. در طول بازی مدت زمان کاهش شناسایی یافته، شکل خودروها و کامیون‌ها شبیه‌تر شده و تعداد اطلاعات بی‌ربط و منحرف‌کننده ذهن بیشتر می‌شود. اگرچه این بازی بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما نیازمند مهارت‌هایی مانند سرعت پردازش، حافظه، دید محیطی و توجه است. حدود 10 ساعت بازی می‌تواند سه سال مغز را جوان‌تر کند، اما به گفته دانشمندان، 14 ساعت انجام آن می‌تواند این میزان را تا چهار سال ارتقا دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :