آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29443
تاریخ انتشار : 15 تیر 1392 11:51
تعداد بازدید : 466

تاریخ را صاف می کنند

چند روز است که لودرها در پی مصوبه هیات دولت آرامش را از بافت تاریخی یزد گرفته اند. مصوبه ای که به شهرداری یزد اجازه داده برای توسعه امامزاده جعفر یزد را تخریب کند؛ بناهای خشتی که از آنها به عنوان بزرگ ترین بافت تاریخی جهان یاد می شود. اگر چند سال پیش زلزله به جان ارگ بم زد و ویرانش کرد، حالا مصوبه های عجیب دولت در روزهای پایانی کارش با قدرتی چند برابر زلزله و با استفاده با لودر بافت تاریخی یزد را می لرزاند و ویران می کند.

بهنام صابر نعمتی

دستور را استانداری داده است شهرداری هم مسوول اجرای این دستور است. میراث فرهنگی به مخالفت برخاسته اما بدون شک نمی‌تواند جلوی مصوبه پرقدرت دولت قد علم کند. قرار بود میراث فرهنگی و فرمانداری یزد طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) در بافت تاریخی یزد را متوقف و این طرح را دوباره بررسی کنند. اما هنوز لودرها با قدرت به دل خشتی خانه‌های قدیمی یزد می‌زنند و تاریخ را صاف می‌کنند.
یزد نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی بزرگ جهان بعد از شهر ونیز ایتالیاست. درحالی که تلاش‌های میراث فرهنگی یزد برای توقف تخریب‌های بافت تاریخی به جایی نمی‌رسد، جمعی از مسوولان سابق استان یزد در نامه‏ای به استاندار کنونی شهر خواستار توقف روند تخریب‌ها در یزد شدند.
در این نامه بررسی کارشناسانه موضوع و تصویب نهایی طرح معماری در مراجع ذی‌صلاح برای جلوگیری از هرگونه تخریب بناهای اطراف امامزاده جعفر مهم‌ترین خواسته مردم و مسوولان سابق یزد عنوان شده ‏است. فعالان رسانه‌های یزد نیز در نامه جداگانه‌ای به استاندار یزد، خواستار توقف روند تخریب بافت تاریخی شهر شدند. اما به نظر می‌رسد هیچ یک از اعتراض‌های مکتوب و غیر مکتوب کارساز نبوده است و استانداری و شهرداری با تمام تلاش در حال اجرا کردن مصوبه هیات دولت هستند. بدون شک دولت دهم که خود را عدالت محور و مهرورز می‌دانست، خاطره خوبی برای یزدی‌ها به جای نخواهد گذاشت. خاطره‌های این دولت خاطره‌هایی ا‌ست که بوی تخریب تاریخ می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :