آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29434
تاریخ انتشار : 15 تیر 1392 11:39
تعداد بازدید : 577

تغییر فضا در فضای مجازی

فعالیت کاربران در شبکه های اجتماعی در کنار فعالیت برخی از مسوولان از جمله رییس جمهور منتخب دولت یازدهم این روزها حال و هوای دیگری به فضای مجازی داده است.

بهار ادیبان

هفته گذشته بازی طلایی تیم والیبال ایران در مقابل ایتالیا که در رفت پیروزمندانه و در برگشت منجر به شکست شد، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب فراوانی داشت. نه تنها بازی پر قدرت تیم والیبال کشورمان بلکه عملکرد صدا و سیما در پخش مستقیم هر دو بازی (رفت و برگشت) موجب شد کاربران انتقادات فراوانی از صدا و سیما داشته باشند.
اما خبر دیگری که در شبکه‌های مجازی هیاهو به پا کرد، اعلام حکم سعید مرتضوی در پرونده کهریزک بود تا انفصال از خدمت و جریمه 200 هزار تومانی بود این حکم مورد انتقاد برخی از کاربران قرار گرفت.
اما پر سر و صداترین ماجراهای هفته گذشته اظهارنظر حسن روحانی، رییس دولت یازدهم در مورد فضای مجازی و فیلترینگ بود که بارها در شبکه‌های مجازی مانند توییتر به اشتراک گذاشته شد. رییس‌جمهور دولت آینده در بخشی از مصاحبه خود با چلچراغ فیلترینگ را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «کاش طرفداران فیلتر کردن توضیح می‌دادند کدام خبر مهمی در چند سال اخیر وجود داشته که فیلترینگ باعث عدم دسترسی مردم به آن شده است؟» وی معتقد است فیلترینگ طی سال‌های گذشته باعث آسیب وارد کردن به کشور در بخش اقتصادی شده است. کاربران با توجه به اظهارنظر رییس دولت تدبیر که به زودی کار خود را آغاز می‌کند امیدوارند شرایط بهتری برای استفاده از اینترنت در انتظارشان باشد.
شما هم می‌توانید هشتگ روحانی (#روحانی) و چلچراغ (#چلچراغ) را در توییتر پیگیری کنید و نقل قول‌هایی که در این مصاحبه بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند را بخوانید.
در کنار تحولات داخلی، کاربران در فضای مجازی آنچه در مصر می‌گذشت را نیز هفته گذشته دنبال کردند. هر چند ترکیه هنوز ناآرام است و دولتش نسبت به استفاده شهروندان ناراضی از شبکه‌های اجتماعی برای ساماندهی تجمعات، اظهار نارضایتی کرده اما هفته گذشته مصر و آنچه در قاهره می‌گذرد بیش از سوریه مورد توجه کاربران ایرانی بود.