آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28398
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1392 11:21
تعداد بازدید : 456

معاون وزیر صنعت و تجارت:

سهم صنعت از تسهیلات بانکی محقق نشد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این وزارتخانه در حمایت از تولیدکنندگان کوتاهی نکرده است گفت: سال گذشته منابع مالی مورد نیاز بخش صنعت تامین نشد.

ایسنا- علیرضا شجاعی در نشستی با اشاره به اینکه نیاز واحدهای تولیدی سرمایه در گردش امسال حدود 150 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود گفت: همچنین چهار هزار پروژه با پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد برای تکمیل به هشت هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارد. وی افزود:‌ با این حساب بخش صنعت امسال به دست‌کم 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی نیاز دارد و این در حالی است که در سال گذشته از نیاز 95 هزار میلیارد تومانی بخش صنعت به تسهیلات بانکی تنها 62 هزار میلیارد تومان تامین شد.
به گفته معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اگرچه سهم صنعت از تسهیلات بانکی از 29 درصد در سال 1390 به 32 درصد در سال گذشته رسید اما مبلغ تسهیلات با کاهش مواجه شده است.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه تشدید تحریم‌ها و دشوار شدن واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات از دلایل اصلی کاهش صدور پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی در سال گذشته بوده است، درباره انتقادات وارده به نحوه اجرای فاز اول قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در بخش صنعت گفت:‌ طبق ماده 8 قانون هدفمندی‌ که دارای هشت بند است قرار شد سهم بخش صنعت از این قانون که معادل چهار هزار میلیارد تومان بود تامین شود که از این رقم سه هزار میلیارد تومان در قالب خط اعتباری انرژی و سایر موارد پرداخت شد و تنها هزار میلیارد تومان باقی مانده است. معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به انتقادات مطرح شده مبنی بر اینکه همکاری نکردن بانک‌های عامل با تولیدکنندگان برای پرداخت تسهیلات گفت: برخی واحدها شرایط لازم را برای دریافت تسهیلات ندارند و برخی دیگر نیز مدارک‌شان ناقص است. البته ما متاسفیم که اختصاص 10 درصد کل منابع ریالی صندوق به 10 درصد از منابع سال صندوق تغییر یافت.
شجاعی با اشاره به کاهش صدور جوازهای تاسیس صنعتی در سال قبل گفت: تعطیلی برخی بنگاه‌های تولیدی به دلیل عملکرد خود این بنگاه‌هاست. عمدتا بنگاه‌های کوچک و بنگاه‌هایی که محصولات غیراولویت‌دار تولید می‌کنند تعطیل شده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :