آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28382
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1392 10:51
تعداد بازدید : 830

نگرش سیستمی به حوزه فاوا، مغفول در نگاه نامزدها

هشت کاندیدای ریاست جمهوری تاکنون کمابیش دیدگاه های خود در مورد حوزه فاوا را اعلام کرده و هر یک با توجه به مواضع سیاسی شان، به جنبه ای از مشکلات این حوزه پرداخته اند؛ اما گاه دیدگاه هایی از جنس انتقاد و پیشنهاد (اگر نگوییم شعار) و یا اشاره کلی به برخی مشکلات و نه برنامه ای برای رفع چالش های فعلی حوزه فاوا از آنها شنیده شده است.

مریم پرستش

قطعا طرح مسایلی همچون تبدیل شدن ایران به جاده ابریشم فضای مجازی، توسعه نسل سوم و چهارم تلفن همراه یا افزایش توان داخلی در امنیت سایبری، نه تنها جذاب و شنیدنی است، بلکه از موضوعات مهم در این حوزه نیز به شمار می‌رود، اما آیا دیدگاه‌هایی که کاندیداهای محترم به عنوان برنامه یا دیدگاه‌های خود در حوزه فاوا ارایه دادند، تنها در حد یک شرح وضعیت یا طرح مساله نبود؟ آیا فقط با طرح این موضوعات و بدون توجه به ریشه‌ها و عوامل زیرساختی مشکلات و بدون برنامه‌ای مبتنی بر نگاه سیستمی برای پیشرفت فاوا، نتیجه‌ای مناسب حاصل خواهد شد؟
آنچه از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری شنیده شد، عمدتا بر پایه نگاهی مساله‌محور بوده است. در صورتی که برای رفع چالش‌های این حوزه، باید نگرشی سیستمی داشت. به عبارت دیگر، باید حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور را به عنوان یک مجموعه یا سیستم در نظر داشت که تمامی بخش‌های آن بر هم تاثیرگذار هستند و فقط با یک اقدام مقطعی برای رفع چالش سرعت، فیلترینگ یا امنیت، مشکل اصلی برطرف نمی‌شود. در نگاه سیستمی، باید عوامل موثر بر سیستم را شناسایی و از آنها به بهترین نحو برای اصلاح وضعیت استفاده کرد.
یکی از مواردی که می‌تواند کارساز باشد و بخشی از مشکلات در این حوزه را برطرف کند، توجه به اصل 44 قانون اساسی است. جای بسی تعجب است که نامزدهای ریاست‌جهموری فقط اشاره‌ای غیرمستقیم به این بحث کرده‌اند و در حد بیان موضوع، به آن پرداخته‌اند و برنامه‌ای جامع، همسو با اصل 44 قانون اساسی و توسعه فعالیت بخش خصوصی، ارایه نداده‌اند. این فرصت در دولت دهم مغفول ماند و حتی در مواردی به بیراهه رفت و به نظر می‌رسد قرار است همچنان مغفول باقی بماند. یکی از راهکارهای کارساز در شرایط فعلی استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی و امکان دادن به توسعه فعالیت این بخش در حوزه فاوا برای مثال، از طریق افزایش سهم مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زیرساخت‌های ارتباطی و خدمات جدید چندرسانه‌ای است. اما دولت‌های پیشین تا به حال تا چه اندازه در این امر موفق عمل کرده‌اند و نامزدهای دولت آتی چه برنامه‌ای برای آینده دارند؟
یکی دیگر از موارد زیرساختی و تاثیرگذار در نگاه سیستمی به حوزه فاوا که در صحبت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دیده نشده، استفاده از ظرفیت شورای‌عالی فضای مجازی برای حل مشکلات مزمن این حوزه است. کاندیداهای محترم که در صورت دستیابی به مسند ریاست‌جمهوری، ریاست این شورا را نیز بر عهده خواهند داشت، برنامه‌شان برای استفاده از ظرفیت‌های این شورا برای حل مشکلات میان نهادهای متولی و رگولاتور و جلوگیری از تداخل وظایف نهادهای موازی در تصمیم‌گیری و مدیریت فاوا در کشور چیست؟ آیا ایشان به مسوولیت خطیر خود در این حوزه و اولویت‌هایی که باید در پیش بگیرند، توجه دارند؟
در هر حال، به نظر می‌رسد که تاکنون هیچ یک از کاندیداها، دید سیستمی به حوزه فاوا نداشته و اغلب تک‌بعدی یا مساله‌محور به آن پرداخته‌اند؛ اما اکنون وقت ارایه برنامه‌هایی عملی مبتنی بر یک نگاه سیستمی به این حوزه است و از رییس دولت یازدهم انتظار می‌رود که در سال حماسه اقتصادی، برنامه‌ای در خور خلق یک حماسه در حوزه فاوا ارایه دهد.
*گروه علمی تحلیلی طیف


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :