آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28378
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1392 10:43
تعداد بازدید : 552

افزایش تعرفه مکالمات تلفن ثابت غیرقانونی اعلام شد

غیرقانونی خواندن مصوبه دولت در خصوص افزایش تعرفه پالس تلفن ثابت از سوی رییس مجلس، بر تعرفه ها بی اثر خواهد بود؛ زیرا این مصوبه هیچ گاه اجرایی نشده است.

خبرگزاری فارس- چند روزی است که رییس مجلس طی نامه‌ای به رییس‌جمهور افزایش نرخ مکالمه تلفن را غیرقانونی اعلام کرده است.طبق قانون تطبیق مصوبات دولت و مجلس، رییس مجلس مواردی از مصوبات دولت که با قوانین کشور در تضاد باشد را به رییس‌جمهور اعلام می‌کند.نامه اخیر علی لاریجانی به مصوبه‌ای از هیات مدیره وزیران به شماره 46685/136036 مورخ 9 مهر ماه 1390با موضوع افزایش نرخ مکالمه تلفن ثابت اشاره دارد.
اشکال وارد شده به این مصوبه این است که چون طبق قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعیین سیاست نرخ‌گذاری تمامی خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات و خدمات ارتباطی از اختیارات قانونی کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات است، از این رو مصوبه دولت برای افزایش نرخ مکالمه تلفن ثابت اخلال در وظایف کمیسیون تنظیم و در نتیجه مغایر قانون است.
به این ترتیب افزایش نرخ مکالمه تلفن ثابت مصوب 9 مهر ماه 1390 غیرقانونی اعلام شده است.اما جست‌وجویی در تغییرات تعرفه‌ای شرکت مخابرات ایران در سال‌های اخیر نشان می‌دهد افزایش تعرفه‌ای که امروز و پس از دو سال غیرقانونی خوانده شده، در عمل هرگز اجرا نشده است.
ماجرای این مصوبه از این قرار است که در سال‌های پیش هیات دولت در یکی از سفرهای استانی خود شرکت مخابرات را ملزم به حذف کدهای داخل استانی و هم‌کدسازی استان‌ها کرد؛ اما دولت محل تامین اعتبار این خواسته را معین نکرده بود و به این دلیل این طرح اجرا نشده بر زمین ماند.
در سال 90 دولت برای حل این مشکل، مصوبه‌ای را گذراند که طبق آن اعتبار اجرای طرح‌ هم‌کدی از محل افزایش پالس تلفن‌ثابت تعیین شد و شرکت مخابرات مجاز شد با افزایش نرخ پالس، استان‌ها را هم‌کد کند. اما پس از این مصوبه، شرکت مخابرات ایران هم‌‌کدی را در استان‌های کشور اجرایی نکرد. کمی بعد هم‌‌کدی در استان تهران، سپس استان البزر و به تازگی در استان قم اجرایی شده است.هزینه اجرای این هم‌کدی نیز از محل افزایش نرخ پالس مکالمه تلفن ثابت از 51 ریال به 58 ریال تامین شده که البته نرخ 58 ریال مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است و در عمل مصوبه‌ای که دولت گذرانده هیچ‌گاه اجرایی نشده است که اکنون قانونی یا غیرقانونی بودن آن تغییری در تعرفه‌ها ایجاد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :