آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28357
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1392 12:9
تعداد بازدید : 615

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

«شاپرک» جلوی کاسبی های مشکوک را می گیرد

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: نباید از ابزارهای پرداخت الکترونیکی سوءاستفاده شود و یک تقاضای مصنوعی در بعضی بازارها به وجود بیاید.

ایسنا- با توجه به اجرایی شدن طرح شاپرک، فروشندگان از پرداخت آنی پول به حساب‌شان محروم مانده و به این دلیل برخی از فروشندگان اقدام به جمع‌آوری دستگاه‌های Pos کرده‌ و پول نقدی از مردم دریافت می‌کنند.ناصر حکیمی در این باره گفت: با خیلی از اصناف و اتحادیه‌ها صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم، آن چیزی که برای اصناف مهم است آنی بودن پرداخت‌ها از سوی بانک نیست بلکه حساب و کتاب داشتن آن است؛ یعنی یقین حاصل کنند که از پول آنها محافظت می‌شود و آگاهی از زمانبندی واریز پول است که بتوانند برای آن برنامه‌ریزی کنند.
وی افزود: مشکل بعضی از فروشندگان با زمان‌بندی پرداخت حل ‌شد و چون اصناف و فروشندگان از زمان واریز پول به حساب‌شان آگاهی یافتند و توانستند بر روی آن برنامه‌ریزی کنند با این موضوع خود را تطبیق دادند.
وی همچنین گفت: از سویی در زمانی که پرداخت آنی پول به حساب فروشنده انجام می‌شد مشخصا در برخی بازارها نوعی تقاضای سوداگرانه به وجود می‌آمد یعنی از پولی که خریدار می‌داد جنس خریداری می‌شد که با این کار سرمایه فروشنده درگیر نشده و به تعبیری نوعی سوءاستفاده از پول مردم صورت می‌گرفت. حکیمی‌ گفت: اگر قرار است فروشنده‌ای یک دستگاه کارتخوان آورده و هزینه آن را که 300 هزار تومان است را پرداخت نکند و به واسطه آن میلیون‌ها تومان تراکنش بدون اینکه حتی یک جای مشخص داشته باشد انجام دهد این در واقع یک کاسبی مشکوک است که ما تلاش کردیم در شاپرک این موضوع را حل کرده و به نوعی فیلتری در این راستا ایجاد کنیم.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: متوسط و حداکثر زمان تسویه حساب با فرشنده 48 ساعت است و در زمانبندی‌های مشخصی این کار انجام می‌شود به عنوان مثال این تسویه در ژاپن بعد از 72 ساعت و در استرالیا بعد از 48 ساعت انجام می‌شود بنابراین این میزان استاندارد بین‌المللی است.
وی گفت: در زمان واریز آنی پول به فروشگاه‌ها میزان تراکنش‌های ناموفق در مقطع یارانه‌ها تا 15 درصد بود که این میزان با اجرایی شدن طرح شاپرک به 5/1 درصد کاهش یافت چون سیستم‌ها به حالت عادی و استاندارد برگشته است.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: تسویه آنی برای هیچ یک از صنوف تا ابد مجاز نمی‌شود.
حکیمی‌ انتشار اخباری مبنی بر مجاز شدن تسویه آنی برای برخی از صنوف را به شدت تکذیب کرد. وی در واکنش به این سوال که گفته می‌شود که قرار است برای طلافروشان و صرافان تسویه آنی مجاز شود، گفت: تسویه آنی برای هیچ یک از صنوف تا ابد مجاز نخواهد شد. مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: Pos برای تسویه آنی نیست و اصولا روی Pos تسویه آنی تعریف نشده است. وی افزود: انتقال وجه روی Pos ممنوع است چراکه تسویه آنی با ذات Pos تناقض دارد. حکیمی‌ گفت: هیچ وجه چنین سرویسی داده نمی‌شود و اگر کسی خواست چنین سرویسی را بگیرد، می‌تواند از مشتری خود انتقالی درخواست کند. یعنی اگر نیاز به تسویه آنی وجود دارد، می‌توانند از خدمات کارت به کارت، ساتنا یا پایا استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :