آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28346
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1392 11:57
تعداد بازدید : 608

چهارمین نشست نامزد‌های ریاست جمهوری در اتاق بازرگانی برگزار شد

سه سوال اتاق از ولایتی برای استفاده از توان بخش خصوصی

در ادامه نشست های اتاق بازرگانی ایران با نامزدهای یازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری، دیروز چهارمین نشست با حضور علی اکبر ولایتی برگزار شد و وی در جمع فعالان اقتصادی گفت: من گروه مشاور اقتصادی از اتاق بازرگانی انتخاب کرده ام و نهاوندیان سرپرست این گروه است. جلسات متعددی را با ایشان و مشاورانم برگزار کرده و آنان اظهارنظرهایی را درباره مسایل اقتصادی مختلف بیان کرده اند.

طرح سه سوال
در ابتدای نشست اعضای اتاق بازرگانی با ولایتی، محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی ایران سه سوال از این کاندیدا پرسید این در حالی است که وی از کاندیداهای مدعو قبلی حاضر در اتاق همواره شش سوال را مطرح کرده بود. این سوالات عبارتند از 1- در شرایط امروز اقتصاد کشور یکی از عوامل تاثیر‌گذار مربوط به تحریم‌هاست. تحریم‌ها در چند سال اخیر تشدید یافته و فشارهای فراوانی به فعالان اقتصادی وارد کرده است. مزیت شما نیز آشنایی با مناسبات بین‌المللی است. جامعه اقتصادی کشور نیاز به دیپلماسی راهگشا برای رساندن اقتصاد ایران به جایگاه مناسب بین‌المللی دارد. شما برای دستیابی به این جایگاه با توجه به شرایط جدید چه طرحی دارید؟
2- یک دولت موفق در عرصه‌ اقتصاد باید کیفیت مناسبات با فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را تعریف کند. برنامه شما برای استفاده از بخش خصوصی و مردمی چیست؟
3- اقتصاد ایران نیاز به یکسری اقدامات فوری نیاز دارد و ما همیشه از برنامه‌ دراز‌مدت و اهداف چشم‌انداز سخن گفته‌ایم. این لحظه‌پردازی‌ها و تصمیمات لحظه‌ای به رویکرد‌های بلند‌مدت تقدم داشت. در دولت شما هماهنگی بین تصمیم‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت چه‌طور خواهد بود؟ آیا در دولت شما به اهدافی که برای پایان چهار سال در نظر گرفته‌اید می‌رسیم؟
اظهارات ولایتی
به گزارش ایسنا ، در ادامه‌ علی‌اکبر ولایتی با بیان اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اختلالی بین روابط دولت و بخش خصوصی و اتاق وجود داشته است، گفت: بعد از اتفاقات مربوط به بنی‌صدر نگاه حاکم در دولت در حوزه اقتصاد یک نگاه دولتی بوده است و کسی در جلسات هیات دولت جرات اظهار‌نظر درباره‌ فعالیت اقتصادی بخش خصوصی را نداشت. وی همچنین گفت: به مرور زمان آثار سوء این نوع تفکر خود را نشان داد. پس از تفسیر اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری راهکاری برای توسعه‌ فعالیت اقتصادی بخش خصوصی تعریف شد ولی رشد مطلوبی نداشت.
او در ادامه با بیان اینکه کشور ما هیچ زمان از تحریم‌ها بی‌بهره نبود، گفت: تحریم‌ها توسط کشور‌های غربی به عنوان ابزار سیاسی برای اعمال نظرات خود به کار گرفته شده بود. این درحالی است که هر کشوری که حرفی برای گفتن داشته باشد با سندیکای قدرت جهانی روبه‌رو است. این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: ما باید دنبال راهکار باشیم. بارها با کشور‌های مختلف برای تهیه نیازمندی‌های جبهه جنگ تحمیلی مذاکره کرده بودیم و توانستیم از یک کشور موشک بخریم. شرایط فعلی سخت‌تر از آن زمان نیست.

سوالات فعالان بخش خصوصی
در ادامه این نشست 16 تن از فعالان بخش خصوصی خواستار طرح سوال بودند که به دلیل کمبود وقت تنها عده‌ معدودی سوالات خود را مطرح کردند.
مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: آقای ولایتی برنامه‌های اقتصادی خود را مطرح کنید. اگر شما رای بیاورید چه استفاده مشخصی از بخش خصوصی می‌کنید؟
علی‌اصغر جمعه‌ای، عضو اتاق بازرگانی ایران نیز خطاب به ولایتی گفت: تیم اقتصادی شما ازچه گروهی تشکیل خواهد شد؟
قاسم نوده‌فراهانی، رییس شورای اصناف نیز با تاکید بر این‌که من فعال بخش خصوصی نیستم ولی با توجه به اینکه وظیفه دولت تنها باید نظارت و کنترل بر فعالیت‌های اقتصادی باشد برنامه شما برای منع کردن دولت از تجارت چیست؟
در ادامه علی‌اکبر ولایتی با تاکید بر اینکه دولت با بخشنامه‌های مختلف دست مردم را بسته است و تنها خود می‌تواند این بند‌ها را باز کند، گفت: تصمیمات سریع بدون برنامه‌ریزی مشکلاتی را به وجود آورده که باید برطرف شود.
وی با تاکید بر اینکه بیشتر از بقالی، بانک خصوصی در کشور راه‌اندازی شده است، گفت: این بانک‌ها هر کاری که دلشان می‌خواهد می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :