آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28345
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1392 11:55
تعداد بازدید : 562

کاهش20 درصدی صادرات مجدد امارات با لغو تحریم های فناورانه ایران

گلف نیوز در گزارشی نوشت با لغو ممنوعیت فروش کالاهای الکترونیکی به ایران از سوی آمریکا، محموله این کالاها به امارات و به دنبال آن صادرات مجدد در این کشور کاهش خواهد یافت.

فارس- به گفته کارشناسان اقتصادی، ورود محموله‌های لپ‌تاپ به امارات به علت برداشته شدن تحریم صادرات برخی کالاهای الکترونیکی به ایران، حداقل 20 درصد کاهش خواهد یافت.
واشنگتن در 30 ماه می طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های خود بر صادرات تلفن همراه، سیم‌‌کارت، لپ‌تاپ، ابزارهای ارتباطی شخصی، مودم، روتر، تبلت، تجهیزات کامپیوترهای شخصی و سایر گجت‌ها به ایران را لغو کرده است.
فوآد رفیق چاراکلا تحلیلگر سرمایه‌گذاری در دوبی گفت: در حال حاضر، فعالان بازار آی‌تی هنوز منتظر دریافت اسناد رسمی در این رابطه هستند، اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی فعالان این بازار صورت نگرفته است. وی افزود: ما تا آن زمان شاهد ادامه صادرات مجدد از دوبی به ایران خواهیم بود، اما اگر این قانون اجرا شود، محموله‌های کالاهای الکترونیکی به امارات حداقل 20 درصد کاهش خواهد یافت. ممنوعیت فروش کالاهای الکترونیکی به ایران از 32 سال پیش از سوی آمریکا علیه این کشور اعمال شده است. لغو تحریم‌های کالاهای الکترونیکی به ایران به شرکت‌ها اجازه می‌دهد، تا به طور قانونی این ابزارها را به ایران صادر کنند، اما یک مشکل اساسی در این میان وجود دارد که آن تحریم‌های مالی و محدودیت‌ها در این زمینه است.
در ادامه این گزارش، تولیدکنندگان کالاهای الکترونیکی در حال برآورد وضعیت جدید هستند و تاکنون هیچ دستور رسمی از سوی مراکزشان دریافت نکرده‌اند. امین مرتضوی معاون شعبه شرکت «اِیسِر» در خاورمیانه گفت: من خبر لغو تحریم‌های صادرات کالاهای الکترونیکی به ایران را شنیده‌ام، اما سندی مبنی بر بایدها و نبایدها در اینگونه صادرات ندیده‌ایم. وی افزود: هیچ شفافیتی در اخبار وجود ندارد و ما باید بسیار محتاط باشیم. مرتضوی گفت: ما همچنین منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هستیم، چراکه ممکن است آمریکا نظر خود را عوض کند. من اکنون نمی‌توانم بگویم که «اِیسِر» چه خواهد کرد. رئیس شرکت خرده فروشی «جامبو الکترونیک» معتقد است که این اقدام، اثر مثبتی بر تجارت خرده فروشی در امارات خواهد داشت. وی گفت: با لغو ممنوعی‌های صادراتی کالاهای الکترونیکی به ایران، خرده فروشی این محصولات در امارات افزایش خواهد یافت. پیش از این، صادرات مجدد همیشه از طریق مجاری غیررسمی انجام می‌شد. از این‌رو، ایرانی‌ها که نمی‌توانستند به طور رسمی از دوبی خرید کنند، از این پس می‌توانند، قادر به این کار خواهند بود. وی افزود: در حال حاضر، مالیات و تعرفه‌ها در ایران بسیار بیشتر از دوبی است و ایرانی‌ها می‌توانند به این وسیله به دوبی آمده و از اینجا خرید کنند. اما یک فعال دیگر در بازار کالاهای الکترونیکی گفت: اگرچه تعرفه‌های گمرکی در ایران بالاست، اما موضوع اصلی حجم خرید است و افراد زیادی نمی‌توانند برای خرید به دوبی بیایند.
وی افزود: با لغو ممنوعیت‌های صادرات کالاهای الکترونیکی به ایران، محموله‌های این محصولات به امارات کاهش خواهد یافت و در نتیجه آن، صادرات مجدد نیز صدمه بزرگی خواهد دید. البته، در عین‌حال فرصت خوبی برای خرده‌فروشان وجود خواهد آمد تا شعبه‌هایی در ایران تاسیس کنند.
وی همچنین گفت: اگر امکان واردات مستقیم فراهم شود، فرصت خوبی برای خرده‌فروشی برای ما فراهم می‌شود و ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :