آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28297
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 12:3
تعداد بازدید : 658

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

با فناوری اطلاعات می توانیم بر چالش بیکاری غلبه کنیم

معاون توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الكترونیك وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت فناوری اطلاعات می تواند به عنوان توانمندسازی و كاهش دهنده فاصله بین تولیدكننده و مصرف كننده در بخش صنعت، معدن و تجارت كشور مورد توجه قرار گیرد.

فناوران- محمدصادق مفتح دیروز در آیین گشایش نخستین همایش بین‌المللی صنعت و صادرات فناوری اطلاعات با بیان اینکه فناوری اطلاعات آنچنان كه باید مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: یكی از زودبازده‌ترین صنایعی كه در كوتاه مدت منجر به اشتغالزایی بالا می‌شود، صنعت فناوری اطلاعات است. از این رو توجه به این صنعت و توسعه آن باید بیش از پیش مورد تاكید قرار گیرد.
وی استفاده از فناوری اطلاعات در صنعت و توسعه صنعت فناوری اطلاعات را از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت قلمداد كرد و گفت: در این زمینه دچار عقب افتادگی جدی هستیم و با توجه به تمامی مزیت‌ها و ویژگی‌های این صنعت در كشور، نیازمند توسعه جدی آن هستیم.
به گفته معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت براساس آمار رسمی تعداد فارغ‌التحصیلان تحصیلات عالیه در سال ۱۳۹۰ سیزده برابر سال ۱۳۷۰ شده كه این آمار حاكی ازپیام نگران كننده‌ای در خصوص موج زیادی از جویندگان كار و افراد تحصیل كرده برای ورود به بازار كار است. مفتح نكته حایز اهمیت در این راستا را ایجاد اشتغال و نقش صنعت فناوری اطلاعات دانست و گفت: در حال حاضر یكی از رئوس برنامه‌ریزی‌های دولت ایجاد اشتغال است كه نقش صنایع و بخش تولید با توجه به مدت زمان و میزان سرمایه‌گذاری مورد توجه است.
وی با تاكید بر این مطلب كه توجه به زیرساخت‌ها و ارزش افزوده در صنعت فناوری اطلاعات نسبت پنج به یک است، گفت: مزیت صنعت فناوری اطلاعات از جنبه‌های مختلفی قابل تامل است، به طوری كه با سرمایه‌گذاری بسیار كم می‌توان اشتغالزایی بالایی ایجاد كرد.
معاون توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الكترونیك وزارت صنعت، معدن وتجارت با بیان اینكه سرمایه‌گذاری‌های خوبی برای توسعه سخت‌افزار و زیرساخت‌ها در كشور انجام شده است، گفت: این اقدامات می‌تواند نیاز كشور را تا پنج سال آینده تامین كند.
مفتح افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های مناسبی را در این خصوص تدوین كرده است، به طوری كه در سه ماه نخست سال جاری، این همایش به عنوان سومین همایش بزرگ تخصصی در زمینه صنعت IT محسوب می‌شود.

صنعت IT چراغ راه توسعه اقتصادي كشور است
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين توسعه خدمات IT را يك ضرورت غيرقابل اجتناب دانست و گفت: براساس شاخص ميزان آمادگي و گرايش كشورها براي استفاده از فرصت‌هاي ايجاد شده توسط صنعت IT كه در راستای افزايش رقابت‌پذيري و توسعه رفاه كشور مورد توجه قرار مي‌گيرد مي‌توان گفت كه صنعت IT چراغ راهي است كه ما را در توسعه اقتصادي كشور و به اشتغالزايي بيشتر كمك خواهد كرد.
وي در ادامه سخنان خود جايگاه ايران را در صنعت IT در سال 2013،101 عنوان كرد و گفت: اين در حالي است كه اين رتبه در سال 2012، 104 بوده است. اما اين ارتقای سه پله‌اي ايران را نمي‌توان تمام توان صنعت IT كشور دانست چراكه توانايي‌هاي بالفعل و بالقوه‌اي در كشور وجود دارد كه متناسب پيش نرفته است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود جايگاه صنعت فناوري اطلاعات كشور را از نظر كيفيت سيستم‌هاي آموزشي در بين ديگر كشورها 94، از نظر كيفيت رياضيات و دانش در رتبه 32 و در زمينه ايجاد و توسعه دولت الكترونيكی در رتبه 61 اعلام کرد.
مفتح در ادامه درباره سطح جذب تكنولوژي توسط بنگاه‌ها را در اين صنعت، گفت: در اين زمينه از جايگاه مناسبی برخوردار نيستيم به گونه‌اي كه رتبه كشور در اين زمينه در مقام 119 قرار دارد.

دعوت از تشكل‌ها، صاحبنظران و صنعتگران به تعامل
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين با تاكيد بر اينكه قابليت بالايي در زمينه صادرات محصولات IT محور در كشور وجود دارد افزود: مي‌توان با رشد توسعه اين صنعت بيش از گذشته در افزايش سطح صادرات غيرنفتي كشور سهيم باشيم.
وي از همه تشكل‌ها، صاحبنظران و صنعتگران خواست که ضمن ارایه نقطه نظرات و ديدگاه‌هاي خود تعامل بيشتری با وزارتخانه برقرار كنند تا بتوان به توسعه صنعتي فناوري اطلاعات در كشور كمك کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :