آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28292
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 11:55
تعداد بازدید : 445

نامه سرگشاده مدیران گوگل به کاربران پس از افشای طرح PRISM

لری پیج، مدیر اجرایی گوگل و دیوید دروموند، مدیر حقوقی این شرکت در نامه سرگشاده ای که در وبلاگ گوگل منتشر شده است، کمک به «جاسوسی از اطلاعات کاربران» خود را به شدت رد کرده اند.

ایتنا- در این نامه آمده: احتمالا شما هم گزارش‌های رسانه‌ای را که در آنها ادعا شده شرکت‌های اینترنتی با پیوستن به یک طرح دولتی به نام PRISM به آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) حق دسترسی مستقیم به سرورهای خود را می‌دهند، شنیده‌اید.... ما در هیچ برنامه‌ای که به دولت ایالات متحده – یا دولت هر کشور دیگری – حق دسترسی مستقیم به سرورهای ما را بدهد، مشارکت نداریم. در حقیقت دولت آمریکا حق دسترسی مستقیم یا هیچ «در پشتی» به اطلاعات ذخیره شده در مراکز داده ما را ندارد. مدیران گوگل با اشاره به اینکه «ما دیروز اسم طرحی به نام PRISM را شنیده‌ایم» تاکید کردند: ما اطلاعات کاربران را فقط در چارچوب قوانین به رسمیت شناخته شده بین‌المللی در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهیم. تیم حقوقی ما تمام درخواست‌های ارایه شده از سوی دولت‌ها را بررسی می‌کند. ما بسیاری از آنها را رد می‌کنیم. در صورتی که این درخواست‌ها با قوانین فعلی مطابقت داشته باشد، در کمال شفافیت آنها را به درخواست‌کننده گزارش می‌کنیم. ما نخستین شرکتی هستیم که به چنین کاری مبادرت ورزیده است.
گفتنی است اخیرا برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که دولت آمریکا با استفاده از یک سیستم استراق‌سمع سری موسوم به PRISM که اکنون لو رفته است، به اطلاعات ذخیره شده در سرورهای چند شرکت بزرگ اینترنتی از جمله گوگل، فیس‌بوک، اسکایپ، اپل و یوتیوب دسترسی داشته است.
پس از انتشار این خبر نگران‌کننده، گوگل شدیدا به این موضوع واکنش نشان داد و چنین ادعایی را بی‌پایه و اساس خواند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :