آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28289
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 11:51
تعداد بازدید : 637

راهکارهای دبیرکل بانک مرکزی برای جلوگیری از انتشار چک بلامحل

سامانه انتقال تصویر چک راه اندازی می شود

دبیرکل بانک مرکزی گفت: اصلاح قانون چک و اصلاح رویه های قضایی مربوط به صادرکنندگان چک برگشتی از جمله اقداماتی است که در راستای کاهش آمار چک برگشتی باید صورت گیرد.

ایسنا- محمود احمدی با بیان این مطلب گفت: به منظور کاهش آمار چک برگشتی راهکارهایی همچون اهتمام به اجرای دقیق مقررات جدید، فرهنگ‌سازی استفاده صحیح و بجا از چک به عنوان ابزار برداشت و استفاده از ظرفیت‌های موجود مانند چک تایید شده موثر است.
وی با بیان اینکه سطح‌بندی و طبقه‌بندی دسته چک از طرقی مانند رنگ‌بندی موجب ارتقای وضعیت فعلی آمار چک برگشتی در جامعه نخواهد شد، افزود: اتخاذ چنین روشی دارای مشکلات متعددی بوده و موجب وارد شدن لطمات و آسیب به بازار و جامعه می‌شود.
احمدی افزود: ایجاد نااطمینان در بازار، ایجاد رانت برای اشخاص بانفوذ، استفاده نادرست از چک، تقویت جنبه اعتباری چک، محرومیت برخی افراد از این ابزار، کلاهبرداری از طریق صدور چک بلامحل با درجه اعتباری بالا از جمله این آسیب‌هاست.
دبیرکل بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه «CIS» که در واقع سامانه انتقال تصویر چک است در دست طراحی و پیاده‌سازی است گفت: به منظور ساکن سازی لاشه چک و با قابلیت پذیرش و پردازش الکترونیکی چک‌های کاغذی بین بانکی و انجام تراکنش‌های الکترونیکی با استفاده از سامانه پایاپای الکترونیکی برای انتقال الکترونیکی تصویر، داده‌ها و اطلاعات چک و سامانه تسویه ناخالص آنی برای تسویه بین بانکی این کار انجام می‌شود.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی نیز گفت: سامانه‌ نظارت الکترونیکی بانک‌ها تا پایان سال یا اوایل سال آینده عملیاتی می‌شود.
ناصر حکیمی افزود: امسال طرح مهم سامانه نظارت الکترونیکی بانک‌ها را در دستور کار داریم که براساس داده‌های تراکنشی بانک‌ها بتوانیم وضعیت بانک‌ها را به صورت سریع استخراج کنیم که طرح مهم و بزرگی است.
وی همچنین افزود: در حوزه سامانه‌های بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت چند طرح دیگر داریم که به ترتیب عملیاتی می‌شوند.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی همچنین با بیان اینکه سامانه‌هایی مربوط به صندوق‌های قرض‌الحسنه تحت عنوان شفق راه‌اندازی شده است گفت: سامانه نظارت ارزی مربوط به صرافی‌ها در سال گذشته راه‌اندازی شد و امسال هم توسعه می‌یابد به این واسطه مبادلاتی که در خصوص ارز انجام می‌شود به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.
حکیمی با اشاره به سامانه مدیریت اسناد بانکی که مصوب شورای پول و اعتبار هم شده گفت: بحث ساماندهی پرداخت‌های ریز تحت عنوان کیف پول الکترونیکی در دستور کار است که بعد از فراهم شدن زیرساخت‌های آن این طرح اجرایی می‌شود.
وی همچنین از ارایه ریزتراکنش‌ها به پذیرندگان در شاپرک خبر داد و گفت: در حوزه سامانه‌های بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت طرح‌های مهمی را در دستور کار داریم و آنها را عملیاتی می‌کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :