آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27676
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1392 11:36
تعداد بازدید : 804

قبوض کاغذی آب و برق امسال در شهرهای بزرگ حذف می شود

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات وزارت نیرو گفت: تا پایان سال 92 تمامی مراکز استان ها و بسیاری از شهرهای مهم به سامانه صدور و پرداخت الکترونیکی قبوض آب و برق تجهیز می شوند.

ایسنا- رضا فاطمی‌ با بیان اینکه سامانه الکترونیکی صدور و پرداخت قبوض آب و برق در راستای حذف قبوض کاغذی ایجاد شده است، گفت: جنبه‌های مختلفی در این سامانه از جمله خودپرداز، پایانه فروش، تلفن معمولی، اینترنت و پیام کوتاه پیش‌بینی شده است اما به دلیل اینکه تلفن یک درگاه عام و فراگیر است، در فاز اول بخش تلفن راه‌اندازی شده است.
وی افزود: مشترکان می‌توانند در مورد قبوض برق با شماره 1521 و در مورد قبوض آب با شماره 1522 تماس بگیرند، از میزان بدهی اطلاع یافته و در صورت تمایل از همان راه نسبت به پرداخت اقدام کنند.
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات وزارت نیرو گفت: دو شماره مذکور شماره تلفن کشوری است و در تمام کشور ضمن حفظ استقلال استان‌ها، یکسان است.
فاطمی‌ با بیان اینکه در فاز اول شش کلانشهر تهران، البرز، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان که 35 درصد مشترکان را پوشش می‌دهند تحت پوشش سامانه قرار گرفته‌اند گفت: 17 میلیون و 800 هزار مشترک از 40 میلیون مشترک آب و برق (غیر از مشترکان فاضلاب) در شش کلانشهر مذکور هستند.
وی با تاکید بر اینکه سامانه به طور کامل طراحی شده و آماده است گفت:‌ در شهرهای دیگر تجهیزات مورد نیاز در حال آماده‌سازی است و انتظار می‌رود تا آخر سال صددرصد شهرهای بزرگ سرویس سامانه الکترونیکی صدور و پرداخت قبوض آب و برق را ارایه دهند.
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات وزارت نیرو در پایان گفت: در مرحله بعدی شهرهای کوچک‌تر و روستاها به ترتیب تحت پوشش سامانه قرار خواهند گرفت.
گفتنی است، در تابستان سال گذشته سامانه پرداخت الکترونیکی برق راه‌اندازی شد اما این سامانه قابلیت ارایه قبض را نداشت که با راه‌اندازی سامانه جدید مشترکان می‌توانند قبض آب و برق را از سامانه دریافت و هم پرداخت کنند.
این کار در راستای حذف قبوض کاغذی است و در آینده‌ای نه چندان دور قبوض کاغذی حذف خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :